کفپوش و پارکت

انواع پارکت چوبی از چه نوع درخت طبیعی تولید میشود؟

متریال چوب یکی از متریال هایی است که می تواند به بهترین نحو حس گرما و صمیمت را به اعضای خانواده القا کند. شما می توانید با استفاده از انواع پارکت چوبی همه این احساس را به خانه خود هدیه کنید.

این مقاله در یک نگاه!!

  • بررسی مقاومت پارکت های چوبی
  • مزایا و معایب استفاده از پارکت چوبی
  • انواع چوب های بکار رفته در پارکت

بررسی مقاومت و سختی پارکت های چوبی

سختی و مقاومت انواع پارکت چوبی منزل یک معیار بسیار مهم در انتخاب آن است، پارکت های چوبی دارای سختی متفاوتی هستند که میزان این سختی بستگی به محل رشد، نوع خاک جنس درخت و… دارد.

به طور معمول برای اینکه بتوان سختی چوب های مختلف را با هم مقایسه کرد از آزمونی به نام برینل استفاده می کنند. در این آزمون یک توپ فولاد با قطر ۱۰میلی متر در یک بازه زمانی ثابت و با یک فشار ثابت به چوب وارد می شود و درجه سختی آن مشخص می شود.

پس هر چه سختی چوب بیشتر باشد برای قسمت های پر رفت و آمد خانه مثل هال و پذیرایی مناسب تر است.چوب های ونگه، بلوط و آکاسیا از محکم ترین پارکت های چوبی است که می توانید از آنها در هال و پذیرایی یا نشیمن استفاده کنید.

پارکت چوبی نیز مانند لمینت دارای انواع مختلفی هستند. مجددا در اینجا یادآوری می کنیم که تفاوت پارکت چوبی ولمینت ساختار چوبی آن است و در واقع قطعات پارکت تشکیل شده از قطعات چوب طبیعی هستند و به همین دلیل دارای شکل های ظاهری زیبا و متنوعی هستند.

از طرف دیگر پارکت چوبی دارای انواع مختلفی از لحاظ اندازه و طرح نیزهستند. در مجموع بدلیل اینکه از درختان مختلفی در حال حاضر، جهت ساخت و تولید پارکت های چوبی استفاده می شود، هر کدام از این درختان و به طبع پارکتی که از چوب آنها ساخته می شود، دارای مزایای خاص خود می باشند.

ازجمله رنگ، سختی و دوام آنها، روشن یا تیره بودن و غیره. چوب، طبیعی است و قرنهاست که توسط بشر در ساخت لوازم خانه و معماری منازل بکار گرفته می شود و استفاده از آن زیبایی و طراوت خاصی را به محل زندگی انسان می بخشد.

اصولا در جاهایی که می خواهند به نوعی گرما و نشاط خاصی به فضای منزل بدهند، از انواع پارکت چوبی منزل استفاده می کنند که علاوه بر زیبایی، موجب بازتاب مناسب نور (به خصوص در صورت استفاده از انواع روشن آنها) می شوند.
امروزه جهت مشخص شدن قدرت و میزان سختی انواع پارکت چوبی منزل و مقایسه آنها با یکدیگر، از آزمون برینل استفاده می شود که در یک زمان مشخص و با مقدار فشاری که به هر قطعه چوب وارد می شود ، نتایجی بدست می آید که در واقع درجه سختی و دوام آن چوب است.

این امر اهمیت زیادی دارد چون پارکت چوبی برای کفپوش خانه بکار می رود و به خصوص در جاهایی که رفت و آمد افراد در آن بیشتر است، حساسیت این امر بیشتر است. (مانند سالن پذیرایی و یا هال)

مزایا و معایب استفاده از پارکت های چوبی

معمولا بدلیل دقت شرکت های تولید کننده پارکت ها، این نوع کفپوش ها در کل دارای مزایای زیادی نسبت به کفپوش های دیگر (مانند سنگ و سرامیک) دارند.

از جمله استقامت و دوام مناسب، نصب ساده و آسان، مقاوم در برابر آلودگی هایی مانند قارچ، لکه و یا حرارت، عدم وارد کردن آلودگی و ضربه به محیط زیست، مقاومت تا حد امکان در برابر رطوبت، زیبایی و تنوع رنگ، داشتن مقاومت گرمایشی مناسب در فصل های مختلف سال، سر نبودن و نشکستن دست و پای افراد در صورت افتادن بر روی آن (بر خلاف کفپوش های سرامیکی)

البته انواع پارکت چوبی منزل در مقابل، دارای معایب خاص خود نیز می باشند از جمله:

  • عدم استفاده در مکان های مرطوب
  • حساس در برابر خراش حاصل از اجسام نوک تیز
  • امکان آتش گرفتن، نیاز به نصب مجدد برخی از انواع چسبی آن هر چند سال یکبار و …

از این رو در حال حاضرپارکت لمینت که دارای این معایب نیستند، در حال حاضر طرفداران زیادی در بین خریداران پیدا کرده اند و به نوعی جایگزین این نوع پارکت ها به شمار می روند.

خوشبختانه در حال حاضر چوب های بکار رفته جهت تولید پارکت، دارای تنوع فراوانی می باشند از جمله چوب بلوط، راش، افرا، گردو و …

معرفی انواع چوب های بکار رفته در پارکت

در این قسمت به معرفی چند نوع چوب بکار رفته در پارکت می پردازیم.

بلوط

بلوط از قدیمی ترین درختان است و عمر آن را بیش از ۱۲۰۰سال تخمین می زنند. یونانیان باستان آن را درخت مقدس می خواندند جالب است که برای ۵۰۰سال ستون خانه ها در شهر ونیز ( در آب ) از چوب بلوط ساخته می شد.

قدرت و کشش چوب بلوط زیاد است و معمولا برای مکان های پر رفت و آمد استفاده می شود. امروزه بلوط به خاطر رنگ قهوه ای طلایی فوق العاده اش با هر دکوراسیونی از مدرن تا کلاسیک هماهنگ می شود. و همین موضوع باعث شده تا طرفداران زیادی داشته باشد.

راش

چوب راش زیبایی و استحکام را در کنار هم به شما می دهد. پارکت های چوبی راش زمانی که تازه درخت را قطع کرده و آن را برش داده اند بخارپز شده سپس خشک می شوند، در طول این فرآیند رنگ چوب تن صورتی گرمی پیدا می کند.

آلمانی ها چوب راش را چوب سحر و جادو می دانستند و کتیبه های خود را روی آن حک می کردند. مقاومت راش هم مانند بلوط از دسته چوب های مقاوم است و برای فضاهای پر رفت و آمد استفاده می شود.

از راش معمولا برای فضاهای نسبتا کوچک استفاده می کنند چرا که برش های باریک و بلند و رنگ روشن آن به بزرگتر نشان دادن فضا کمک بسیاری می کند.

افرا

از کرم و سفید تا زرد کم رنگ ، نازک ترین چوب موجود در دنیا می باشد ، چوب افرا یکی از انواع پارکت چوبی افرا است ، افرا استحکام را در کنار انعطاف پذیری بودن به شما هدیه می دهد، به همین دلیل گیتار، ویولون و ویولون از افرا ساخته می شوند.

شیره درخت افرا از گذشته منبع غنی از قند بوده و با ارزش ترین عسل ها از شکوفه های این درخت ساخته می شود و از با ارزشت رین درختان است.

رنگ روشن و استحکام آن به شما کمک می کند تا محدودیتی برای دکوراسیون خود نداشته باشید. علاوه بر آن فضای خود را بزرگتر نشان دهید.

زبان گنجشک

زبان گنجشک را درخت ارتباط با عشق می دانند و به واسطه داشتن چوبی محکم و سخت و در عین حال انعطاف پذیر است که در مواردی که نیاز به مقاومت زیاد دارد مثل مبلمان، چرخ های چوبی و… استفاده می شود.

تنوع گسترده در رنگ از سفید تا قهوه ای باعث شده تا زبان گنجشک یک پارکت پر طرفدار باشد و محبوبیت زیادی داشته باشد. ظاهر آن شاید بیشتر از بقیه پارکت ها احساس چوب و طبیعت به خانه شما ببخشد. رنگ تیره این چوب گرمای خاصی به خانه می بخشد و مناسب فضاهای بزرگ است.

گیلاس آمریکایی

شکوفه های صورتی این درخت در گذشته نماد پاکی بوده است و امروزه مردم چین زمانی که شکوفه های گیلاس روی درخت سبز می شوند به مدت ۱۰روز جشن می گیرند و زیر درختان گیلاس با خانوادشان جمع می شوند تا پاکی و بی گناهی در خانواده هایشان باشد. چوب گیلاس محکم، قوی و دارای انعطاف پذیری زیاد است.

و از دسته چوب هایی است که در ساخت آلات موسیقی استفاده می شود. رنگ قهوه ای طلایی که مایل به قرمز است گرمایی و ظاهری بی نظیر با خانه شما می بخشد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید درخت گیلاس از خانواده گل های رز است.

گردو آمریکایی

گردو در گذشته نماد ابد و ابدیت بوده است. از طیف رنگی شکلاتی تا قرمز سیر چوب گردو یک گزینه مناسب برای پارکت شماست. بی نظمی های منحصر به فرد روی این چوب در کنار محکم بودن آن را تبدیل به چوبی گران و با ارزش کرده است که در تولید لوازم تزیینی خاص مثل شطرنج و یا مبلمان نیز استفاده می شود.

کلام اخر

ما در این مقاله به بررسی پارکت های چوبی پرداخته ایم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید و همچنین کاربردی بوده باشد . از همراهی شما با سایت لوکس دکور بسیار سپاسگذاریم.

به این مطلب امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید