پوشش های کف

نکات مهم در نگهداری سرامیک و کاشی

در این مطلب نکات مهم در نگهداری سرامیک و کاشی را توضیح خواهیم داد. تا عمر کاشی و سرامیک شما طولانی باشد. قبل از هرچیز باید به یاد داشته باشید نگهداری از کاشی و سرامیک خانه شما مهم است. شاید مجبور باشید چندین سال  کاشی و سرامیک را تحمل کنید. پس این نکات مهم را هرگز فراموش نکنید.

قبل از شروع نکات مهم در نگهداری سرامیک به تعریفی ازاین کف پوش می پردازیم.

سرامیک چیست؟

سرامیک یک نوع کاشی است که به عنوان کف پوش برای کف خانه ها، شرکت ، مغازه، و غیره استفاده می شود. به دلیل اینکه جذب آب ندارد مقاومت بالایی در برابررطوب دارد.

برای ساخت سرامیک ها معمولا از مواد زیر استفاده می کنند.

خاک رس، کائولینت، اکسید آلومینیوم، کاربید سیلیکون، کاربید تنگستن و موارد دیگر را با آب مخلوط کرده و خمیر بدست آمده را در قالب‌‌های از پیش تعیین شده‌ می‌ریزند، بعد از اتمام این کار موادی که داخل قالب است را به خشک کن انتقال می دهند. سپس در کوره کاشی پزی قرار می دهند. نصب کاشی و سرامیک آسان نیست. زیرا کوچک ترین خطا باعث شکسته شدن کاشی می شود به علاوه ممکن است این کار با ظرافت کامل انجام نشود.

پس از نصب کاشی و سرامیک خود داری کنید.

مراقبت های روزانه باید داشته باشید

کاشی و سرامیک و یا هرچیزی که از جنس این دو باشد برای عمر طولانی وبرای جلوگیری ازخراب شدن آن به طور منظم و مکرر،باید نگهداری شود. تجمع خاک ، چربی ، باقی مانده ، مواد شوینده صابون ،آب بندی ، رطوبت ، مایعات و غیره ، باعث کوتاه شدن عمر سرامیک شما می شود و شما باید نکات مهم در نگهداری سرامیک و کاشی را بدانید.

کاشی و سرامیک را با چه شوینده ای تمیز کنیم؟

تمام تلاش خود را انجام دهید از شوینده های قوی استفاده نکنید. منظور از شوینده های قوی آن های هستند که مواد تشکیل دهنده آن ها شبه اسیدی باشد. این مواد باعث کوتاه شدن عمر سرامیک می شود زیرا لایه روی سرامیک را به مرور زمان از بین می برد.

شما می توانید  می توان با آب زلال تمیز کنید و یا یک پاک کننده مایع خنثی با pH (بدون صابون). ترکیب آب و سرکه به یک میزان نیز تاثیر عالی دارد.

ترکیب آب و جوش شیرین نیز به تمیزی سرامیک ها کمک زیادی می کند.

نحوه تمیز کردن کاشی وسرامیک ها

شما به طور روزانه سرامیک های خود را تمیز کنید تا آسیب زیادی نبینند. دراین بخش می خواهیم نحوه تمیز کردن سرامیک را بگوییم:

برای آلودگی متوسط:

 1. با استفاده از یک جارو نرم ، موی طبیعی، جارو بزنید.
 2. کف را با مقدار توصیه شده پاک کننده خنثی مرطوب کرده و محلول را بهم بزنید.
 3. حداقل ۵ دقیقه اجازه دهید محلول روی سطح بنشیند.
 4. کف برای مدت کوتاهی باعث افزایش تعلیق ذرات کثیفی و تولید سطح تمیزتر می شود.
 5. محلول تمیز کننده کثیف را با طی و یا دستمال تمیز از کف خارج کنید و با آب تمیز بشویید.
 6. آب اضافی را از کف خارج کنید. حوله خشک کنید (در صورت نیاز).

برای آلودگی شدید:

 1. کف را تا حد ممکن تمیز جارو کنید.
 2. در صورت وجود لکه های عمیق آلوده یا لکه دار در سطح کاشی ، ابتدا باید آنها را شناسایی کرد وبه روش های مختلف تمیز کرد، اگر درصد آلودگی شدید و با آب سرکه از بین نرفت می توانید از شوینده های قوی استفاده کنید. این را در نظر داشته باشید شوینده را در همان نقطه که آلودگی شدید است، استفاده کنید.
 3. ماده شوینده خود را درمحل کثیفی زده و منتظر بمانید این محل تمیز شود.
 4. محلول تمیز کننده کثیف را با آب تمیز ودستمال تمیز پاک کنید. درمکان های مسکونی یا کوچک این کار ممکن است با طی مخصوص شست و شو انجام شود. برای از بین رفتن کامل مواد شویند، شاید مجبور چند بار شست شوی کف شوید.
 5. آب اضافی را از کف خارج کنید.

نحوه تمیز کردن بین دو کاشی و سرامیک

درمطالب بالا نکات مهم در نگهداری سرامیک را گفتیم، حال به این قسمت می رسیم که اگر بین دو کاشی کثیف بود از چه روشی اقدام به تمیز کردن کنیم.

موادی که بین دو سرامیک میزنند، بسیار حساس بوده و اگر برای تمیز کردن آن ها از مواد شوینده بسیار قوی استفاده کنید آن مواد به طور کامل از بین می روند. ما برای شما راه حل بسیار آسانی آورده ایم.

ابتدا در یک ظرفی مقداری سرکه و آب را مخلوط کنید.

مواد را به صورت اسپری شده به محل کثیفی بزنید.

بعد از این کار مقداری جوش شیرین بر روی آن زده و بگذارید چند دقیقه به همان حالت بماند. سپس مواد را به طور کامل با دستمالی تمیز، پاک کنید. خواهید دید چگونه از شر کثیفی ها خلاص می شوید.

به این مطلب امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید