دکوراسیون داخلی, ست اتاق کودک

آنچه درباره تزیین اتاق کودک باید بدانید!

یکی از چالش‌های اساسی پدران و مادران هنگام طراحی دکوراسیون اتاق کودک تزیین آن است‌. تزیین اتاق برای کودک از جمله مواردی است که والدین اکثرا در مورد آن ایده‌ خاصی ندارند و نمی‌دانند باید چه کاری برای آن انجام دهند.

تزیین اتاق کودک اگرچه سخت و دشوار به نظر می‌رسد اما بسیار لذت بخش است. را‌ه‌های بسیاری برای آراستن اتاق کودک وجود دارد که بهتر است با همه آن‌ها آشنا شوید و سپس چند مورد از آن‌ها را انتخاب کنید تا در اتاق کودک اجرا کنید.

مهم‌ ترین نکته در تزیین اتاق کودک این است که خلاقیت بالا و جسارت کافی داشته باشید. هیچ یک از اتاق‌ها را نمی‌توان مشابه هم تزیین کرد زیرا روحیات کودکان باهم متفاوت است در نتیجه تزیین مناسب برای اتاق هر کودک نیز متفاوت خواهد بود‌‌.

در این مقاله قصد داریم بهترین و جذاب ترین روش‌های تزیین اتاق کودک را به شما پدرو مادر دلسوز و مهربان آموزش دهیم تا به کمک آن فضای اتاق را به محلی مورد پسند فرزند دلبندتان تبدیل کنید.

چگونه اتاق کودک را تزیین کنیم؟

در تزیین اتاق کودک عواطف و روحیات او را در نظر بگیرید. کودکان ساعت‌های زیادی از طول روز را در اتاق سپری می‌کنند به همین دلیل بسیار مهم است که یک محیط آرام‌ بخش و جذاب برای کودک در اتاقش فراهم کنیم.

دیوار اتاق کودک

روی دیوارهای اتاق کودک را می‌توانیم با برچسب ها و استیکرهای قابل شستشو که بسیار ارزان قیمت هستند تزیین کنیم. این استیکرها در طرح‌ها، رنگ‌ها و مدل‌های متنوع موجود هستند. شما می‌توانید هریک از آن‌ها را که پسند می‌ کنید متناسب با سلیقه فرزند دلبندتان تهیه کنید و روی دیوار بچسبانید. این برچسب‌ها به آسانی کنده می‌شوند در نتیجه زمانی که از طرح آن‌ها خسته شدید، به راحتی می توانید با طرح‌های جدید آن‌ها را جایگزین کنید.

یکی دیگر از راه‌ های تزیین دیوارهای اتاق، استفاده از تابلوهای گوناگون با طرح‌های آبرنگی و کارتونی است. امروزه نصب مجموعه چند تابلو تقریبا مشابه که دارای تم رنگی خاصی هستند در نزدیکی هم روی دیوار اتاق کودک بسیار ترند شده است. این تابلوها عموما مفاهیم ارزشمندی چون شکوفایی استعداد، توانمندی، اعتماد به نفس و… را به بیننده القا می‌کنند.

سقف اتاق کودک

سقف از جمله مواردی است که هنگام تزیین اتاق کودک کم‌ تر به آن توجه می‌شود در حالیکه در زیبا سازی اتاق بسیار موثر است. روی سقف می‌توانید طرح‌ها و نقاشی‌های جذابی مانند ماه و ستاره پیاده کنید و برای زیبا نشان دادن بیش تر این تصاویر از نورهای نقطه ای در سقف استفاده کنید. عروسک‌های کوچک و سبک را نیز می‌توانید به کمک نخ‌های کاموایی رنگی و یا هر نخ دیگری که مقاومت کافی داشته باشد، از سقف آویزان کنید. در صورتی که بودجه قابل قبولی را برای تزئین اتاق کودک در نظر گرفته‌ اید از سقف‌های کاذب با طرح‌های خلاقانه غافل نشوید. ترکیب سقف کاذب و نورپردازی حرفه‌ای زیبایی اتاق را دوچندان خواهد کرد‌.

استفاده از شلف و قفسه

استفاده از قفسه‌ و شلف‌ در مدل‌ها و رنگ‌های خاص جلوه منحصر به فردی به اتاق کودک می‌بخشد. آن‌ها را می‌توانید با عروسک‌های کوچک و سایر وسایل تزیینی زیباتر جلوه دهید و یا به کمک این قفسه‌ها به اسباب‌ بازی‌ها و دیگر وسایل کودک نظم ببخشید. باتوجه به اینکه قفسه‌ها و شلف‌‌ها روی دیوار نصب می‌شوند برای اتاق‌های با فضای کم بسیار کاربردی‌ تر از سبدهایی هستند که روی زمین قرار می‌گیرند.

تزئین با نور

یکی از اصلی‌ترین راه‌های آراستن اتاق کودک بازی با نور است. اگر از نور به صورت حساب شده و اصولی در اتاق کودک استفاده شود بسیار در زیبایی اتاق تاثیرگذار است. به طور مثال می‌توانید یکی از دیوار‌های اتاق کودک را با چند متر شاخه‌ نوری به هر طریقی که دوست دارید بپوشانید و سپس از این شاخه‌ها به کمک گیره‌های کوچک عکس‌هایی که از فرزندتان گرفته‌اید آویزان کنید یا چراغ خواب با نورهای رنگی برای اتاق کودک تهیه کنید و شب هنگام آن را روشن کنید تا سبب آرامش خاطر کودک دلبندتان شود.

مجسمه‌ها و سایر وسایل تزئینی

از تزییناتی نظیر مجسمه، جا شمعی و… در اتاق کودک به تعداد بسیار کم و جزئی استفاده کنید تا حالت کودکانه و جذاب اتاق کودک حفظ شود.

نصب آویز دکوری در بالای تخت و یا یک گوشه از اتاق، فضایی رویایی ایجاد می‌کند. این آویزها برای کودکان بسیار هیجان انگیز به نظر می‌‌رسد.

نکاتی که باید هنگام تزیین اتاق کودک در نظر داشته باشیم

در هنگام تزیین اتاق کودک اصل ساده بودن را رعایت کنید. اگر از تعداد زیادی آیتم تزیینی در اتاق کودک استفاده کنید محیط اتاق شلوغ به نظر می‌رسد و زیبایی سایر لوازم نیز به چشم نمی‌آید.

تا حد امکان سعی کنید تزیینات اتاق کودک به هم مرتبط باشند. بهتر است از آیتم‌های متفاوت استفاده نکنید.

اگر کودکتان در سنین رشد قرار دارد می‌توانید نشانگر قد با طرح‌ و رنگ‌ جذاب در اتاق او نصب کنید.

به این مطلب امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید