دکوراسیون داخلی

خرید ست اتاق کودک و نکات مهم آن

خرید ست اتاق کودک یکی از نگرانی‌های اصلی والدین است؛ زیرا کودکان معمولا زمان زیادی از شبانه روز را در اتاق‌شان سپری می‌کنند بنابراین مهم است لوازمی در اتاق کودک وجود داشته باشد که نه تنها باعث آسیب زدن به او نشود بلکه در رشد جسمی و ذهنی کودک تاثیر مثبت داشته باشد.

هنگام خرید ست برای اتاق کودک، ابعاد و ظاهر اتاق را در ذهن مجسم کنید و سپس در ذهن هر وسیله را به طور تقریبی در جای مناسب قرار دهید؛ اگر به نظرتان مناسب بود در نهایت اقدام به خرید کنید. به این صورت از خرید وسایل اضافه جلوگیری می‌کنیم و تنها لوازم مورد نیاز را تهیه می‌کنیم.

در مرحله بعدی برای خرید ست اتاق کودک باید به سن فرزند دلبندتان توجه کنید و وسایلی را برای اتاقش تهیه کنید که متناسب با سن و سال کودک باشد.

ست لوازم کودک نقش مهمی را در روحیات و خلقیات او ایفا می‌کند به طوری که اگر در اتاق کودک بازی فکری مانند پازل، شطرنج و موارد مشابه وجود داشته باشد، کودک ترغیب می شود که فکر کند، بیندیشد و حل مسئله کند؛ این موضوع درگذر زمان سبب می‌شود که در آینده به فردی خلاق و باهوش تبدیل شود.

از شلوغ کردن اتاق کودک به شدت بپرهیزید. شلوغی سبب سلب آرامش کودک می‌شود و به دنبال آن عصبانیت و پرخاشگری را به دنبال دارد.

سرویس خواب اتاق کودک باید چگونه باشد؟

سرویس خواب یکی از مهم‌ترین وسایل ست اتاق کودک به شمار می‌رود و شامل تخت خواب، پاتختی، کمد لباس و دراور می‌باشد. البته شما می‌توانید برحسب نیاز و باتوجه به بودجه مورد نظر، یکی، چندتا و یا همه آن‌ها را تهیه کنید.

در زمان خرید سرویس خواب برای اتاق کودک باید مواردی چون متراژ اتاق، جنسیت و سن فرزندتان را مد نظر داشته باشید. حتی گاهی لازم است مدت زمانی که کودک قرار است از این سرویس خواب استفاده کند را نیز در نظر بگیرید؛ زیرا در صورتی که فرزندتان اکنون در سن کودکی است و شما قصد ندارید تا مدت‌ها وسایل اتاقش را عوض کنید بهتر است سرویسی را تهیه کنید که در طول زمان برای کودک خسته کننده نشود و تا سال‌ها برای او جذابیت گذشته را داشته باشد. اگر اتاق کودک کوچک است سرویس خوابی تهیه کنید که ظریف باشد و حدالامکان فضای کم‌تری از محیط را اشغال کند. طرح و رنگ سرویس خواب نیز وابسته به جنسیت کودک و تم رنگی اتاق می‌باشد.

نکته مهمی که هنگام خرید سرویس خواب اتاق کودک باید به توجه داشته باشید، استانداردهای ایمنی است. سرویس خواب باید استحکام کافی داشته باشد، فاصله تخت از زمین نباید زیاد باشد و همچنین کیفیت قابل قبولی داشته باشد.

اکسسوری اتاق کودک را چگونه انتخاب کنیم؟

اغلب افراد نسبت به اکسسوری اتاق کودک بی توجه هستند در حالی که انتخاب اکسسوری برای اتاق بچه‌ها نیز به اندازه سایر بخش‌های منزل مهم هستند. برای خرید اکسسوری اتاق کودک باید خلاق باشید و به ابعاد مختلف آن توجه داشته باشید. گاهی خرید  یک اکسسوری کوچک کودکانه می‌تواند سبب ایجاد نگرش مثبت در کودک می‌شود و برعکس گاهی ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد و زمینه پرخاشگری را در کودک ایجاد کند.

از اکسسوری‌های با مفهوم و نیازمند دقت و درک در اتاق کودک استفاده کنید. به طور مثال تابلوهای شیک و رنگی با مفاهیم خانواده، عشق و علاقه و یا تصویر شخصیت‌‌های کارتونی با مفاهیم قدرت، توانمندی و… روی دیوار نصب کنید.

چند نکته مهم هنگام طراحی دکوراسیون اتاق کودک

رعایت کردن چند نکته جزئی در هنگام خرید ست اتاق کودک باعث می‌شود محیط زیباتر و کاربردی تر شود. در ادامه به چند مورد از مهم ترین نکات اشاره می‌کنیم:

در قسمتی از اتاق کودک برای اسباب بازی‌ها و سایر وسایلی که از آن‌ها استفاده می‌کند محلی را تعبیه کنید که بتواند وسایل را به طور منظم در جای خود قرار دهد. با این کار کودک شما از سنین کودکی به منظم بودن عادت می‌کند.

در صورتی که فرزند دلبندتان در سنی است که می‌تواند در مورد وسایل اتاقش نظر بدهد از نظر او نیز هنگام خرید ست اتاق استفاده کنید. این موضوع نه تنها باعث افزایش اعتماد به نفس کودک می‌شود بلکه سبب می‌شود کودک بیش‌تر با اتاق خود انس بگیرد و به آن حس خوبی داشته باشد.

برای اتاق کودک حتما آینه تهیه کنید. وجود آینه در اتاق به اعتماد به نفس و خودباوری کودک کمک شایانی می‌کند.

همه اتاق کودک را با وسایل و تزئینات پر نکنید. در اتاق او فضایی را برای فعالیت و بازی کردن او اختصاص دهید.

از نورپردازی اتاق کودک غافل نشوید. نورپردازی اصولی در زیباسازی فضا و ست اتاق کودک بسیار موثر است.

همراه سایر وسایل اتاق کودک، خرید صندلی و میزتحریر را فراموش نکنید.

به این مطلب امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید