دکوراسیون داخلی, ست اتاق کودک

بهترین طراحی دکوراسیون اتاق کودک

طراحی دکوراسیون اتاق کودک به بهترین شکل ممکن و باتوجه به روحیه کودک بسیار مهم و حیاتی است زیرا اتاق خواب برای کودکان برخلاف بزرگسالان محلی برای استراحت و خواب نیست بلکه محلی برای بازی، فعالیت، خلاقیت و حتی آموزش است. بسیار مهم است که طراحی دکوراسیون اتاق کودک هوشمندانه باشد.

پیش از این‌که بخواهید اتاق کودکتان را دکور کنید، ایده بگیرید تا بتوانید به درستی برای طراحی دکوراسیون برنامه ریزی کنید. پینترست نرم افزار فوق العاده‌ای برای این‌ کار است.

برای طراحی دکوراسیون اتاق کودک بودجه خود را درنظر داشته باشید. حتما لازم نیست وسایل گران قیمت بخرید تا اتاق ظاهر زیبایی داشته باشد. وسایلی که احتمال می‌دهید کودک بازیگوش‌تان ممکن است آن‌ها را از بین می‌برند و یا بشکنند، گران نخرید.

هیچ طراحی دکوراسیون فوق العاده ای وجود ندارد. بهترین طراحی دکوراسیون اتاق کودک زمانی اجرا می‌شود که به سلیقه فرزندتان احترام بگذارید. هیچ‌گاه سعی نکنید در طراحی دکوراسیون اتاق فرزندتان سلیقه و روحیات خود را به او تحمیل کنید. در نهایت مهم این است که کودکتان در اتاق‌ش احساس راحتی داشته باشد.

خلاقیت، فاکتور مهم در طراحی دکوراسیون اتاق کودک

در طراحی دکور اتاق کودکان جسور باشید. برای راحتی کودکتان قوانین را زیرپا بگذارید. رنگ‌ها نباید در اتاق کودکان خنثی و ملایم باشند. از رنگ‌های شاد و متنوع استفاده کنید. به حتم نباید اتاق فرزندتان آبی یا صورتی باشد‌. خلاق باشید و از ترکیب رنگ‌های متفاوت و جذاب استفاده کنید.

دیوارهای اتاق را می‌توانید با کاغددیواری و یا رنگ بپوشانید. رنگ‌های پاستیلی شاد مانند سبزبسیارروشن، لیمویی و… می‌توانند برای دیوار اتاق کودک مناسب باشند. یکی دیگر از مواردی که باعث چشم نوازی اتاق کودک می‌شود این است که یکی از دیوارهای اتاق رنگ آمیزی شود و سایر دیوارها با رنگ‌های خنثی پوشیده شوند.

یکی از بهترین رنگ‌‌ آمیزی‌ها برای سقف اتاق کودک به شکل آسمان یک شب پرستاره است که بسیار می‌تواند آرامش بخش باشد.

پرده‌های اتاق کودک را ضخیم انتخاب نکنید. اجازه بدهید کودکتان از نورخورشید لذت ببرد. پرده‌ها می‌توانند طرح و یا کارتون مورد علاقه فرزندتان باشد.

لوستر اتاق کودکان را سعی کنید در سبک مینیمال و یا مدرن انتخاب کنید تا همیشه جذابیت داشته باشد.

قالیچه را متناسب با رنگ سایر اجزای اتاق انتخاب کنید.

اتاق کودک را چگونه تزیین کنیم؟

برای تزیین اتاق کودک لازم نیست هزینه زیادی را متحمل شوید بلکه با وسایل ارزان و کمی خلاقیت می‌توانید اتاقی جذاب و خیره‌ ‌کننده برای کودکتان طراحی کنید.

از تابلوهای سفید با طرح‌های رنگی در اندازه‌های متفاوت استفاده کنید و آن‌ها را به صورت تکی و یا چندتایی کنار هم روی دیوار قرار دهید.

از قاب‌های عکس فرزندتان می‌توانید برا تزیین محیط اتاق استفاده کنید. آن‌ها را یا روی دیوار آویزان کنید و یا روی میز قرار دهید.

عروسک‌های فرزندتان ایده خوبی برای تزیین اتاق هستند. می توانید تعدادی از آن‌ها را با قلاب از سقف آویزان کنید تا جلوه جذاب‌تری به محیط بدهند.

از شاخه‌های نوری در قسمت‌های مختلف اتاق کودک برای زیباسازی و جذابیت فضا در شب استفاده کنید. نصب نورهای نقطه ای روی دیوارهای اتاق کودک ایده خوبی برای تزیین اتاق کودک محسوب می‌شود.

به کمک لوستر و چراغ‌ خواب‌‌های جذاب، رنگارنگ و مینیمال می‌توانید انرژی دوباره‌ای را در اتاق به جریان بیندازید.

اگر فرزندتان به گل و گیاه علاقه دارد؛ به کمک گلدان‌های کوچک رنگی فضا را سرسبز، باطراوت و بانشاط نشان دهید.

درصورتی که فرزندانتان یک اتاق اشتراکی دارند می‌توانید به کمک پارتیشن برای هرکدام از کودکانتان فضای اختصاصی ایجاد کنید. پارتیشن بندی اتاق از شلوغی اتاق جلوگیری می‌کند.

قراردادن یک مبل یا صندلی راحت و متناسب با تم رنگی اتاق در یک گوشه از اتاق تاثیر به سزایی در زیبایی محیط دارد.

چند نکته کاربردی در طراحی دکوراسیون اتاق کودک

امروزه بیش‌تر افراد در خانه‌های آپارتمانی و کوچک زندگی می‌کنند که به طبع آن اتاق خواب‌ها هم کوچک هستند. اتاق کوچک فضای زیادی برا شیطنت و بازیگوشی کودکان ندارد به همین دلیل طراحی دکوراسیون اتاق کودک باید به نحوی باشد که هم نیازهای کودک را رفع کند و هم حداکثر فضای ممکن را در اختیار کودک قرار بدهد.

هیچ‌گاه در طراحی اتاق همه وسایل و اکسسوری‌ها را با یک تم خاص استفاده نکنید. زیرا شخصیت کودک دلبندتان روبه رشد است. قطعا علایق کودک ۴ ساله با کودک ۱۰ ساله متفاوت خواهد شد. اگر فرزندتان به طور مثال به یک کارتون علاقه‌ دارد می‌توانید برچسب یا پوستر آن را تهیه کنید و روی دیوار اتاق او بچسبانید. در این حالت هرگاه کودکتان از آن خسته شد به راحتی و بدون هیچ هزینه‌ای می‌توانید از شر آن خلاص شوید‌.

برای هرکدام از وسایل و اسباب بازی‌های کودک فضای خاصی را درنظر بگیرید. به کودکتان آموزش دهید که پس از هربار بازی کردن، وسایل‌ش را درجای مخصوص آن قرار دهد. به این طریق کودک مسئولیت پذیری و نظم را می‌آموزد.

در اتاق کودک آینه قرار دهید. فرزند شما حق دارد بتواند خودش را ببیند. این‌‌کار به کودکتان اعتماد به نفس می‌دهد.

خیلی مهم است که در اتاق کودک قسمتی به عنوان کتابخانه وجود داشته باشد. هرشب یکی از کتاب‌ها را برای فرزندتان بخوانید. کتاب خواندن از سنین کم باعث افزایش هوش، خلاقیت و آگاهی کودک در سنین بزرگسالی می‌شود.

همواره وسایل اتاق کودک را به گونه‌ای تهیه کنید که با بزرگ شدن کودک هم قابل استفاده باشند و نیاز به هزینه دوباره نباشد؛ به طورمثال کمدی برای اتاق او بخرید که در بزرگسالی هم قابل استفاده باشد.

چند نکته ایمنی در طراحی دکوراسیون اتاق کودک

در طراحی دکوراسیون اتاق کودک اصل ایمنی را رعایت کنید تا از اتفاقات ناگوار و خطرناک پیشگیری کنید.

هنگام خرید تخت‌خواب برای کودکان توجه داشته باشید که تخت‌ فاصله کمی از زمین داشته باشد و نرده‌های محافظ به اندازه کافی ارتفاع داشته باشند.

وسایل نوک تیز و کلیه وسایلی که احتمال می‌دهید کودک ممکن است با آن‌ها به خودش آسیب بزند، در اتاق قرار ندهید.

باتوجه به این‌که بچه‌ها بسیار بازیگوش و پرجنب و جوش هستند و زیاد زمین می‌خورند بهتر است کف اتاق آن‌ها را کاملا با فرش و یا با فوم‌های پلاستیکی که درون هم قفل می‌شوند بپوشانید.

به این مطلب امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید