دکوراسیون داخلی

مهم ترین المان های دکوراسیون داخلی سنتی

دکوراسیون داخلی شامل سبک های متفاوتی است. یکی از این سبک ها که برای هر فردی می تواند نوستالژی باشد، سبک سنتی است. سبک سنتی همراه خودش عطر خاطرات را به همراه دارد. با توجه به شرایط حال حاضر جامعه ما که به گفته کارشناسان علوم اجتماعی در حال گذار از حالت سنتی به سمت مدرن می باشد، اکثر جوانان و بزرگسالان در کودکی شاهد خانه های به سبک سنتی بوده اند و حال آنکه اکنون در دنیای مدرن و سبکی متفاوت روزهای خود را سپری می کنند، همین تناقض سبب می شود بسیاری از افراد ترجیح دهند خانه های خود را به سبک سنتی درآورند.

در ادامه به همین سبب می خواهیم چند المان خاص برای دکوراسیون داخلی سنتی را به شما معرفی کنیم:

المان ها مختلف دکوراسیون داخلی سنتی

در طراحی داخلی به سبک سنتی شما از المان های بسیاری می توانیم استفاده کنید.

فرش ها

یکی از رایج ترین المان ها فرش می باشد. فرش ها و نقش و نگارهایشان رنگ بی نظیری به طراحی داخلی منزل شما می دهند. فقط باید توجه داشته باشید، چه نقشی را برای طراحی خانه خود انتخاب می کنید، زیرا فرش ها در سرزمین ما بسیار متنوع می باشند. جای جای این کشور پهناور فرش های با نقش های متفاوتی دارد.

فرش ها با نقش های بختیاری، ایلیاتی، نقوش بته جقه، درختی، شگارگاهی، ترکمن و….شما باید براساس رنگ بندی که مدنظرتان هست، فرش با نقش و رنگ مناسب را انتخاب کنید. گلیم ها نیز از دیگر کف پوش های مناسب برای سبک سنتی می باشد.

کاشی کاری و آینه کاری ها

یکی دیگر از المان های طراحی سنتی نقوش کاشی کاری و آینه کاری می باشد که می توان بخشی از دیوار یا سقف را با آنها آذیین کرد. این نوع المان، جز نقوش برجسته خاصی است که در سبک دکوراسیون داخلی سنتی، مورد استفاده قرار می گیرد.

آجرها

استفاده از آجر از دیرباز تا کنون در معماری ایرانی به چشم می خورد که از آن هم می توان در طراحی داخلی و هم خارجی استفاده کرد. از دیگر مصالح مورد استفاده در طراحی داخلی گچبری است که قدمت بسیار طولانی در تاریخ معماری دارد جالب است که این روزها بسیار طرفدار پیدا کرده است و در سبک کلاسیک نیز استفاده می شود.

استفاده از تخت های سنتی

گاهی برای این سبک طراحی داخلی می توان از تخت ها سنتی به جای مبلمان استفاده کرد. همچنین مبل های منبت کاری شده در فضای سنتی مرسوم هستند. از کرسی نیز می توان برای طراحی در فصل زمستان استفاده کرد.
پشتی یکی دیگر از تکیه گاه های رایج در طراحی سنتی هست. در این سبک از پارچه های بته و جقه و سرم دوزی می توان در بخش های مختلف از جمله رو میزی استفاده کرد.

تابلوهای سنتی

یکی دیگر از المان های دکوراسیون داخلی سنتی تابلو ها است که با هنر دست هنرمندان ایرانی آفریده شده است. این تابلوها شامل تابلو فرش ها، نقاشی های ایرانی، سوزن دوزی و … می باشد. از تزئینات دیگری که در خانه های ایرانی بسیار دیده می شود و پرطرفدار است آینه و شمدان ها هستند که طرح های مختلفی از آن را داریم و این گستره انتخاب ما را وسیع می کند.

پرده های سنتی

پرده و پنجره ها نقش اساسی در طراحی داخلی سنتی ایفا می کنند پنجرهای که دارای شیشه های رنگی می باشند و چهارچوب آنها چوبی است جلوه ویژه ای به ساختار خانه ایرانی می دهد. همچنین استفاده از پرده های با نقش و نگار های سنتی می تواند زیبای خاصی به محیط ببخشند. پردهای گل دار حس و حال خانه های قدیمی را زنده می کند استفاده از آنها باعث سرزندگی محیط خانه می شود. علاوه بر این ها پرده های آویز که مناسب ورودی راهروهاست بسیار زیبا هستند و طرح ها و جنس های مختلفی دارند همچون پرده آویز گلیمی، پرده آویز نمدی، پرده آویز با مهره های چوبی.

گلدان ها

نقش گلدان را در طراحی دکوراسیون داخلی سنتی فراموش نکنید در خانه های قدیمی به وفور گلدان و گل طبیعی به چشم می خورد، انتخاب گل مناسب با محیط می تواند در گرما و حس مطبوع محیط خانه ایرانی کمک کند.
اگر نور کافی در خانه دارید حتما از گلدان شمعدانی و شب بو برای تزئین محیط استفاده کنید.

دیگر لوازم دکوری جات سنتی

لوازم قدیمی همچون صندوقچه ها، ظروف مسی، ساعت های دیواری،کوزه های قدیمی، چراغ های قدیمی می توانند فضای سنتی را برایمان به ارمغان بیاورد. شما می توانید با ایده پردازی و خلاقیت خود بخشی از نقش های موجود در پارچه ها و سایر المان های سنتی را به صورت متفاوت در طراحی داخلی منزل خود استفاده کنید. در سبک سنتی استفاده از ظروف با نقش و نگارهای میناکاری و سیاه قلم نیز پیشنهاد می شود.

شما برای طراحی به این سبک دستمان بسیار باز است و انتخاب های متنوعی می توانید داشته باشید با این حال باید حواستان را کاملا جمع کنید که این دامنه گسترده انتخابات باعث نامتوازن شدن چیدمان نشود
رنگهای به کار رفته در سبک سنتی گرم می باشد و این خود نیز باعث شلوغی می شود که گاهی ممکن است آزار دهنده باشد.

رنگ های دکوراسیون داخلی سنتی

در انتخاب وسایل و رنگها و نقوش باید بسیار حساس و ماهرانه اقدام کنید. سعی کنید در انتخاب سبک سنتی خود از فرهنگ و المان های بخشی از تاریخ و جغرافیا استفاده کنید. چون در زمان ها و مکان های مختلف المان های متفاوتی وجود داشته که این المان ها ممکن است با دوره ی دیگر سازگار و متناسب نباشد. با این حال اگر شما دو یا سه رنگ را برای طراحی دکوراسیون خود در نظر بگیرد و این رنگها رنگهای پایه و کاربردی شما باشد و سایر رنگ ها سرد و مکمل رنگ های پایه باشند می توانید از تنوع بیشتری استفاده کنید.

بهتر است در طراحی سنتی از رنگ خنثی برای دیوارها انتخاب می شود تا رنگهای دیگر جلوه بیشتری داشته باشند. علاوه بر همه ی این ها می توان سبک سنتی را تلفیقی با مدرن کرد این گونه از شلوغی محیط و فضا کاسته می شود همچنین می توان از چند المان محدود برای طراحی استفاده کرد. یک اشتباهی که اکثر افراد در طراحی داخلی سنتی انجام می دهند این است که از تمام المان های موجود استفاده می کنند این باعث نامتوازن شدن و در نهایت شلوغی محیط می شود.

یکی از جریان های که چند سال اخیر راه افتاده است. مبارزه با مصرف گرای هست در طراحی دکوراسیون داخلی سنتی شما می توانید از وسایلی که دیگر کاربردی ندارند استفاده کنید و آنها را بازآفرینی کنید.

به این مطلب امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید