کرکره فلزی

آموزش نصب کرکره فلزی

افرادی که برای پنجره خانه یا شرکت خود پرده‌های کرکره‌ای را تهیه می‌کنند، احتمالا این به ذهن آن‌ها می‌رسد که نصب کرکره فلزی کار سخت و پیچیده‌ای است. این افراد برای راحتی کار خود احتمالا از یک متخصص استفاده می‌کنند که قطعا در قبال آن باید هزینه‌ای را هم پرداخت کنند. اما باید به شما بگوییم که این کار آن‌ قدرها هم که فکر می‌کنید، عمل پیچیده‌ای نیست. تنها کافی است کمی حوصله به خرج دهید و ابزار مورد نیاز برای نصب پرده را تهیه کنید. در این صورت ما به شما آموزش خواهیم داد که چگونه می‌توانید به‌راحتی به نصب این مدل پرده‌ها در خانه یا شرکت خود بپردازید. با ما همراه باشید.

چه ابزاری برای نصب کرکره فلزی لازم است؟

برای نصب کرکره فلزی تنها کافی است ابزار زیر را برای خود تهیه کنید:

  • یک عدد متر
  • یک دستگاه دریل
  • یک مداد برای برای نشانه‌گذاری محل نصب

همین چند ابزار ساده کار شما را، راه می‌اندازد و نیازی به ابزارهای تخصصی دیگری نخواهید داشت.

نصب کرکره فلزی

نصب کرکره فلزی چه مراحلی دارد؟

در ادامه به شما خواهیم گفت که برای نصب این پرده باید چه مراحلی را طی کنید.

اندازه‌گیری پنجره

قبل از این که اقدام به خریده پرده کرکره‌ای کنید، ابتدا باید پنجره‌ای را که می‌خواهید برای آن پرده نصب کنید را به صورت دقیق اندازه‌گیری کنید؛ چرا که حین خرید پرده، فرد فروشنده از شما ابعاد دقیق پرده را می‌خواهد تا برای شما آن را آماده کند. پرده‌های کرکره‌ای هم در داخل قاب پنجره می‌تواند قرار بگیرد و هم در بیرون قاب آن؛ بنابراین باید این موضوع را هم در زمان اندازه‌گیری در نظر بگیرید تا بتوانید اندازه دقیقی به دست آورید.

اگر می‌خواهید پرده در خارج از قاب پنجره نصب شود، باید طول پنجره را از بالای قاب پنجره تا پایین آن اندازه‌گیری کنید. در ادامه همین کار را برای قسمت عرض پنجره هم انجام دهید. اگر هم قرار است پرده را در داخل قاب پنجره قرار دهید، باید متر را روی طول و عرض پنجره بگذارید و دقیقا همان را اندازه‌گیری کنید.

نکته‌ای که باید در اندازه‌گیری عرض پنجره به آن توجه کنید این است که یک بار عرض را در بالاترین نقطه، یک بار در نقطه وسط و یک بار هم در پایین‌ترین نقطه اندازه بگیرید. در بعضی مواقع پیش آمده که اعداد به دست آمده در این نقاط با هم یکسان نبودند. شما باید برای نصب کرکره فلزی کوچک‌ترین عدد را در نظر بگیرید.

نصب کرکره فلزی لوکس دکور

مشخص کردن محل نصب کرکره

حالا که پرده را خریده‌اید و نوبت به نصب آن رسیده و ابزار مورد نیاز را هم فراهم کرده‌اید، نوبت به مشخص کردن محل نصب کرکره می‌رسد. معمولا افرادی که به فروش این پرده‌ها می‌پردازند، بست یا قلاب نصب را هم به همراه آن ارائه می‌دهند؛ بنابراین نیازی به هزینه جداگانه برای تهیه آن ندارید.
بعد از این که مشخص شد پرده را قرار است در داخل یا خارج قاب نصب کنید، با توجه به طول و عرضی که اندازه‌گیری کردید، محل قرارگیری قلاب را با مداد مشخص کنید. این محل را معمولا نزدیک‌ترین نقطه به خط عمودپنجره در نظر می‌گیرند. بست را در محلی نصب قرار داده و با استفاده از مداد محل دقیق آن را علامت گذاری کنید.

سوراخ کردن محل نصب

معمولا همراه قلاب دو پیچ را هم قرار می‌دهند تا عملیات نصب راحت‌تر انجام شود. قسمت‌هایی را که در مرحله قبل برای پیچ کردن مشخص کردیم را در این مرحله با دستگاه دریل سوراخ می‌کنیم. بهتر است برای این کار از دریل با مته ۱/۱۶ اینچی برای سوراخ کردن دیوار استفاده کنید.

نکته‌ دیگری که باید به آن دقت کنید این است که از همان اول مشخص کنید که تا چه مقدار می‌خواهید دیوار را سوراخ کنید، به این دلیل که عمق سوراخ‌ها اندازه یکسانی داشته باشند. برای این کار می‌توانید اندازه مورد نظر را روی مته مشخص کنید تا به همان اندازه مته را در داخل دیوار فرو ببرید. این نکته را هم به یاد داشته باشید که بسته به این که دریل را برای چه سطحی از دیوار استفاده می‌کنید، مته‌های مختلفی وجود دارد.نصب کرکره فلزی لوکس

پیچ کردن قلاب‌ها در جای خود

در مرحله قبلی نصب کرکره فلزی، شما دیوارها را سوراخ کردید و محل قرارگیری پیچ‌ها را هم مشخص کردید. حالا به این مرحله می‌رسیم که قلاب‌ها را در جای خود محکم پیچ کنید. برای این کار باید ابتدا پیچ‌هایی که در باکس مخصوص قرار دارند را درآورده و آن را در  جای تعیین شده خودشان پیچ کنید. سپس بست‌ها را هم باید در جایی که قرار بگیرند را محکم به پیچ متصل کنید.

قراردادن کلیپ‌های والان در جای مشخص شده

پرده‌های کرکره‌ای یک لایه جداگانه والان دارند که آن را در بالا پرده و روی ریل اصلی قرار می‌دهند. این موضوع باعث می‌شود تا ظاهر پرده کرکره حالت دکوراتیوی پیدا کند.

معمولا برای این کار تعدادی کلیپ‌های نصب والان مخصوصی وجود دارد. بهتر است قبل از این که ریل پرده را به دیوار نصب کنید، آن را در جای خود قرار دهید تا بعدا بتوانید والان روی این کلیپ‌ها نصب کنید.

قراردادن ریل کرکره

اتصال ریل به کرکره جز آخرین مرحله از نصب کرکره فلزی به شمار می‌آید. برای این کار باید روی قلاب‌هایی که پیشتر نصب کرده‌ بودید، ریل را به درستی قرار دهید. قبل از این که قلاب یا بست را روی آن محکم کنید، اطمینان حاصل کنید که ریل پرده کاملا سر جای خود قرار دارد و لقی ندارد. زمانی که درب قلاب‌ها را با یکدیگر چفت می‌کنید، احتمالا یک صدا کوچک تق به گوشتان می‌رسد که این بدین معنا است که شما کار خود را به خوبی انجام داده‌اید.

زمانی که می‌خواهد پرده کرکره فلزی را نصب کیند حتما دقت کنید که کرکره‌ها به حالت افقی جمع شده باشند. بعد از این که کار نصب تمام شد، می‌توانید آن را باز کنید.

نصب کرکره های فلزی

نصب کردن والان روی ریل

حال که نصب کرکره فلزی به پایان رسیده، می‌توانید برای نصب والان اقدام کنید. در صورت مایل بودن می‌توانید والان را روی کلیپ‌هایی که قبلا نصب کرده بودید، وصل کنید. این موضوع کاملا سلیقه‌ای است و اگر دوست داشته باشید می‌توانید برای زیباتر شدن پرده این کار را انجام دهید.

سخن پایانی

همان طور که در این مطلب به آن اشاره کردیم شما با داشتن چند ابزار ساده و کاربردی که معمولا در همه خانه‌ها یافت می‌شود، می‌توانید به نصب کرکره فلزی بپردازید. ما تمامی نکات مربوط به این کار را برای شما به صورت کامل توضیح دادیم. چنان چه سوالی در این زمینه برای شما پیش آمد یا نیاز به راهنمایی بیشتری داشتید، می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید