پوشش های دیواری, کاغذ دیواری

آموزش جامع کندن کاغذ دیواری قدیمی

عموما افراد تصور می‌کنند، جدا کردن و کندن کاغذ دیواری قدیمی، کاری سخت و طاقت فرسا است که به انرژی زیادی نیاز دارد. بر اساس همین تفکر ترجیح می‌دهند این کار را به یک فرد متخصص در این زمینه واگذار کنند. در حالیکه اگر براساس اصول خاصی  که در ادامه مقاله به شما آموزش داده می‌شود کاغذ دیواری‌های قدیمی را از روی دیوار جدا کنید متوجه می‌شوید که انجام آن بسیار آسان و راحت است و در مدت زمان کوتاهی قابل انجام است.

در مواردی چون قدیمی شدن کاغذ دیواری، بی رنگ شدن آن، برای ایجاد تنوع در دکوراسیون داخلی منزل، در صورت ایجاد پارگی در آن اثر نشست دیوار و یا آسیب به کاغذ دیواری، در صورت جدا شدن کاغذ دیواری از دیوار به علت رطوبت و… ممکن است نیاز باشد کاغذ دیواری را از دیوار جدا کنیم.

ضرورت کندن کاغذ دیواری قدیمی

به یاد داشته باشید که همواره نیاز به کندن کاغذ دیواری نیست. گاهی ممکن است بتوانید بدون نیاز به جدا کردن کاغذ دیواری قدیمی از روی دیوار، کاغذ دیواری جدیدی را روی کاغذ دیواری قدیمی بچسبانید و یا روی آن را نقاشی و… کنید.

تنها در بعضی موارد نیاز است که کاغذ دیواری قدیمی را از دیوار جدا کنید و اغلب اوقات نیازی به جدا کردن کاغذ دیواری نیست.

در صورتی که قصد دارید کاغذ دیواری‌ها را بکنید تا دیوارها را نقاشی و یا کاغذ دیواری جدیدی بچسبانید به چند نکته توجه داشته باشید:

  1. اگر زیر کاغذ دیواری قبلی بلکا یا رومالین نباشد و یا طرح کاغذ دیواری برجسته نباشید به راحتی می‌توانید روی همان کاغذ دیواری نقاشی انجام دهید به طوری که هیچ اثری از کاغذ دیواری دیده نشود. بنابراین در این حالت نیازی نیست برای جدا کردن کاغذ دیواری وقت صرف کنید. البته باید توجه داشته باشید که نقاشی کردن روی کاغذ دیواری‌، آن‌ها را محکم‌ تر به دیوار می چسباند در نتیجه اگر زمانی بخواهید کاغذ دیواری را از دیوار بکنید با مشکل مواجه خواهید شد.
  2. در صورتی که کاغذ دیواری زیرین از جنس پلاستیک وینیل باشد، کاغذ دیواری جدید روی آن نمی‌چسبد به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که قبل از نصب کاغذ دیواری جدید، کاغذ دیواری قدیمی را بکنید. حتی گاهی ممکن است چسب زیر آن به خوبی خشک نشود و در طولانی مدت باعث ایجاد کپک و مشکلات مشابه شود.
  3. در مواردی که شما نمی‌دانید چند لایه کاغذ دیواری روی هم چسبانده شده‌اند، بهتر است ابتدا قدیمی‌ها را بکنید و سپس دوباره کاغذ دیواری کنید.

نکاتی که باید قبل از کندن کاغذ دیواری قدیمی رعایت کنید

قبل از شروع به کار، برای جدا کردن کاغذ دیواری لازم است اقداماتی را برای آماده سازی محیط انجام دهید.

در مرحله اول همه تابلوها، آینه، ساعت و هرگونه آویز که روی دیوار اویزان شده‌اند را از دیوار جدا کنید. سپس مبلمان، میزها، دکوری‌ها و به صورت کلی هرچیزی که در نزدیکی دیوارها قرار دارند را در مرکز اتاق و به دور از دیوارها جمع کنید. روی همه آن‌ها یک پارچه بکشید تا از گرد و غبار و آلودگی در امان باشند.

فرش‌ها را هم می‌توانید جمع کنید و هم می‌توانید روی آن‌ها را به کمک پارچه‌‌های بزرگ و کهنه که در طول دیوار پهن شده‌اند بپوشانید تا کثیفی‌ها و آشغال‌های حاصل از کنده شدن کاغذ دیواری روی فرش نریزد.

مراحل کندن کاغذ دیواری قدیمی

‌هرگاه مطمئن شدید هیچ راهی وجود ندارد و حتما باید کاغذ دیواری‌های قدیمی را از دیوار جدا کنید تا بتوانید کاغذ دیواری جدید نصب کنید و همچنین این‌ کار را ترجیح دادید خودتان انجام دهید؛ مراحلی وجود دارد که با انجام دادن آن‌ها به ترتیب به راحتی می‌توانید کاغذ دیواری را از دیوار بکنید.

در اولین مرحله از مراحل کندن کاغذ دیواری باید از موادی استفاده کنید که جدا کردن کاغذ دیواری را تسهیل کند. این مواد می‌تواند مخلوط پودر لباسشویی و اب گرم، مخلوط آب و الکل صنعتی، مخلوط آب و سرکه و یا اسپری‌های مواد شیمیایی باشد. وظیفه اینگونه مواد حل کردن چسب کاغذ دیواری‌ها در خود است، در نتیجه کاغذ دیواری به راحتی و بدون نیاز به هیچ زحمتی کنده می شود. دقت شود این مواد شیمیایی را باید درون یک اسپری بریزید و به طور مداوم و مرتب روی سطح کاغذ دیواری‌ها اسپری کنید. این کار را تا زمانی انجام می‌دهید که تمام سطح کاغذ دیواری مرطوب و خیس شده باشد. سپس مدتی صبر کنید تا مواد اثر خود را بگذارند( حدودا نیم ساعت). در این مرحله اگر بخارشو نیز داشته باشید می‌ توانید از آن استفاده کنید. بخار اثر مواد شیمیایی را تقویت می‌کند و به شل شدن چسب کاغذ دیواری کمک می‌کند.

در مرحله بعدی، یک کاردک را از درز بین ردیف‌های کاغذ دیواری، زیر آن قرار دهید و سپس به آرامی و باحوصله کاغذ دیواری‌ ها را از دیوار جدا کنید. کاردگ را به گونه‌ای در دست بگیرید که به دیوار آسیبی وارد نشود.

در این مرحله اگر قسمتی از کاغذ دیواری به دیوار کنده نشد و هنوز به دیوار چسبیده بود، مقداری دیگر از محلول مواد شیمیایی را روی آن اسپری کنید و مدتی صبر کنید؛ سپس برای کندن بقیه کاغذ دیواری اقدام کنید.

اگر پس از کندن کاغذ دیواری‌ها، مقداری از چسب آن روی دیوار باقی مانده بود؛ آب جوش روی آن بریزید و سپس بلافاصله با کمک کاردک چسب را پاک کنید.

در مرحله آخر پس از اینکه همه کاغذ دیواری را کندید باید مدتی صبر کنید تا دیوار کاملا خشک شود و پس از آن برای صاف کردن دیوار از محلول آب و تی اس پی استفاده کنید‌. این محلول زیرسازی مناسبی برای نصب دوباره کاغذ دیواری فراهم می‌کند.

یک نکته مهم در رابطه با کندن کاغذ دیواری قدیمی

باید توجه داشته باشید که مراحل جدا کردن همه کاغذ دیواری‌ها از روی دیوارهای خانه زمان‌بر است در نتیجه باید در طی انجام آن، صبور باشید و حوصله و زمان کافی داشته باشید.

اگر حوصله دردسر ندارید، زمان کافی ندارید، وقت ندارید و همچنین هزینه انجام این کار توسط فرد دیگری برای شما مهم نیست، می‌‌توانید آن را به یک نصاب خبره در این زمینه بسپارید تا با مهارت کافی و در کوتاه‌ ترین زمان ممکن کاغذ دیواری‌ها را بکند.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید