پنل های دیواری, پوشش های دیواری

برای چه کسانی ساندویچ پانل دیواری بهترین انتخاب است؟

ساندویچ پانل دیواری نسل جدید روکش هایی که برای دیواری استفاده می کنند و امروزه با استقبال بی نظیری برای پوشاندن دیوارها به خصوص دیوارها با روکش قدیمی است. زمانی شما قصد خرید و سفارش این نوع دیوارها را دارید، ممکن است با سوالاتی روبرو شوید تا متوجه شوید که آیا این نوع مصالح ساختمانی برای شما مناسب است یا خیر:

ساندویچ پانل دیواری چیست؟

دلیل استفاده از ساندویچ پانل دیواری چیست؟

ساندویچ پانل ها برای چه کسانی مناسب است؟

ما در این مقاله به طور کامل این محصول یا بهتر است بگوییم این نوع مصالح ساختمانی جدید را برای شما بررسی می کنیم. ابتدا بیایید به سوال اینکه ساندویچ پانل دیواری چیست، پاسخ دهیم:

ساندویچ پانل دیواری چیست؟

ساندویچ پانل محصولی است که برای روکش دیوارها و سقف ساختمان ها استفاده می شود. هر صفحه شامل هسته ای از مواد عایق حرارتی است که از دو طرف با ورق فلز پوسته مانند، گرفته شده است. ساندویچ پانل ها مواد ساختاری نیستند بلکه مواد پرده ای هستند. نیروهای سازه توسط چارچوب فولادی یا دیگر قاب حامل که ساندویچ پانل به آن متصل است، حمل می شوند.

انواع ساندویچ پانل به طور کلی توسط مواد عایق حرارتی استفاده شده به عنوان هسته دسته بندی می شوند. ساندویچ پانل با هسته های EPS (پلی استایرن منبسط شده)، پشم معدنی و پلی اورتان PIR یا پلی ایزوسیانورات که همه این نوع ساندویچ پانل ها به راحتی در دسترس هستند. این مواد به کار رفته در ساندوچ پانل بسته به نوع عملکرد آن ها به عنوان عایق حرارتی، عملکرد عایق صدا، واکنش به آتش و وزن کم به دسته بندی هایی تقسیم بندی می شوند. برخی از انواع ساندویچ پانل دیواری ها، عبارت اند از:

 • ساندویچ پانل دیواری ساده
 • ساندویچ پانل دیواری پیچ مخفی
 • ساندویچ پانل دیواری نر و مادگی
 • ساندویچ پانل قفل دار

به هر حال چرا باید از ساندویچ پانل استفاده کرد؟

ساندویچ پانل به دلیل مزایای زیادی که عمدتا مربوط به هزینه است، مورد استقبال گسترده قرار می گیرد. مقایسه فن آوری پارتیشن قاب یا گل میخ (قاب های پوشیده شده با پانل های ساندویچ) و فن آوری های سنتی ساختمان بر اساس دیوارهای سنگ تراشی مزایای ساندویچ پانل را در سه زمینه اصلی نشان می دهد:

هزینه های مستقیم

ساخت یک ساختمان در هر دو فناوری نیاز به سطوح مشابه سرمایه دارد. اما تفاوتی که در استفاده از ساندویچ پانل دیواری وجود دارد، هزینه های کمتری که شما می بایست برای نیروی کار و نصب آن، مصالح ساختمانی مورد نیاز آن و حمل و نقل آن است.

زمان ساخت با مصالح ساختمانی ساندویچ پانل دیواری

ساخت یک ساختمان مبتنی بر یک فرآیند سنگ تراشی سنتی ممکن است ۶ تا ۷ ماه طول بکشد. ساخت یک ساختمان با همان حجم با استفاده از پارتیشن های گل میخ و ساندویچ پانل دیواری ها فقط ۱ ماه طول می کشد. زمان ساخت بسیار مهم است. هر چه ساختمان یا انبار تولیدی زودتر به بهره برداری برسد، بازگشت سرمایه با سرعت بیشتری انجام خواهد گرفت.

ساختمانهای پارتیشن گل میخ به جای “ساخته شده” مونتاژ می شوند. قطعات ساختاری و اجزای روکش تمام شده به محل می رسند و سپس مانند خانه ای از آجرهای اسباب بازی جمع می شوند. نکته مثبت دیگر این است که نیازی به انتظار برای از دست دادن رطوبت اضافی پوسته ساختمان نیست.

فرایندهای ساخت و ساز

زمانی که به خوبی بدانید ساندویچ پانل دیواری چیست، متوجه فرایند آسان تر ساخت و ساز با این نوع مصالح ساختمانی، خواهید شد. در بعضی از بخشهای صنعت، الزامات ساخت و ساز می تواند برای یک پروژه ساختمانی بسیار مهم باشد. ساخت پارتیشن گل میخک یا ساندویچ پانل یک فرآیند خشک است و به آب برای مواد ساختمانی احتیاج ندارد. یک فرایند خشک فقط به مونتاژ ساختار و رفع روکش (در اینجا، ساندویچ پانل ها) با پیچ نیاز دارد.

در ساخت سنتی سنگ تراشی از “فرایندهای مرطوب” استفاده می شود که برای ساختن ملات برای آجرچینی، بتن برای ریخته گری یا گچ برای ارائه به مقدار قابل توجهی آب نیاز دارد. بعضی از بخشهای صنعت، مانند پردازش چوب یا تولید دارو، به سطوح رطوبت نسبی ثابت و کنترل شده نیاز دارند، که مانع از فرآیندهای ساخت مرطوب است.

در ادامه برخی از مهم ترین ویژگی های ساندویچ پانل دیواری را برای شما شرح داده ایم:

 • قیمت مناسب نسبت به همنوعان خود در مصالح ساختمانی
 • عمر بالا با توجه به هزینه کمتری که برای آن می شود
 • تحمل فشار قابل قبول
 • چسبندگی مناسب فوم به ورق
 • مقاومت شیمیایی بسیار خوب
 • وزن سبک
 • عایق در برابر صدا
 • مقاوم در برابر آتش سوزی ها
 • عایق بندی مناسب در مقابل رطوبت
 • عایق در برابر دمای کم و دمای زیاد

نکات و مراحل اساسی در نصب ساندویچ پانل دیواری

مراحل نصب ساندویچ پانل دیواری و سقفی به شرح زیر است:

 1. مصالح ساختمانی به سایت تحویل داده می شوند: این مصالح شامل ساندویچ پانل، اجزای زیر قاب (اشکال سرد شکل) و لوازم جانبی (از جمله چشمک زن، بست، واشر، مهر و موم و … ) است.
 2. مواد تحویل شده توسط حامل با تجهیزات حمل و نقل ساخت تخلیه می شوند.
 3. زیر فریم ها مونتاژ شده و با تیرها، ستونها و سوراخها نصب می شوند.
 4. بخش محافظ ساندویچ پانل ها قبل از نصب باید جدا شود.
 5. ساندویچ پانل ها با استفاده از اتصال دهنده های مناسب به اعضای سازه فریم بست داده می شوند.
 6. اتصالات بین ساندویچ پانل ها مهر و موم شده و چشمک زن نصب می شود.

سخن آخر

آنچه که در این مقاله با آن آشنا شدید، تکنولوژی نسبتا جدیدی است که در سال های آینده به عنوان ملزومات ساخت و ساز به پیمانکاران، معرفی می شود. ما در این مقاله سعی کردیم شما را با ساندویچ پانل ها آشنا کنیم تا متوجه شوید که این منظور از ساندویچ پانل چیست و بای چه کسانی مناسب است.

به این مطلب امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید