پوشش های دیواری

پرده پذیرایی و نکات جذاب در انتخاب آن

با انتخاب هوشمندانه وسایل و تزئینات منزل می توان طراحی دکوراسیون داخلی را به بهترین شکل ممکن انجام داد و جلوه و زیبایی خاصی به منزل بخشید. از جمله مواردی که باید به آن توجه نمود انتخاب مبلمان و سرویس خواب زیبا و شیک متناسب با متراژ و سبک منزل می باشد که تاثیر بسزایی در زیبایی آن دارد. در صورتی که این وسایل به درستی و هوشمندانه انتخاب شوند هارمونی بین طرح و رنگ های بخش های مختلف منزل بیشتر خود نمایی می کند و جلوه خاصی دارد. ما در این مقاله پوشش دیواری پرده را به طور کامل بررسی کرده ایم.

در صورت انتخاب یک سبک خاص برای منزل باید تمامی وسایلی که خریداری می کنید نیز از همان سبک باشند و یا اگر منزل تان دارای یک تم رنگی مشخص است باید رنگ سایر وسایل را به نحوی انتخاب کنید که با سایر رنگ ها هارمونی خاصی داشته باشد. البته می توان از رنگ های متضاد نیز استفاده نمود اما باید این تضاد رنگ با معنی باشد که نظر افراد را به خود جلب نماید و فضایی آرام و شیک ایجاد نمایید، در غیر اینصورت موجب شلوغ تر جلوه دادن محیط و از بین رفتن زیبایی آن می شود.

انتخاب پرده پذیرایی

پرده ها از مهم ترین المان ها در زیبایی منازل هستند زیرا موجب پوشش بخشی از دیوار به صورت عمودی می شوند. بنابراین باید در انتخاب پرده پذیرایی توجه ویژه ای نمود تا فضای دل نشین و گرمی ایجاد شود. فاکتورهای متعددی برای خرید پرده پذیرایی وجود دارد که حتما باید به آن ها توجه داشته باشید  و تنها در نظر گرفتن زیبایی پرده نمی تواند ملاک مناسبی جهت خرید آن باشد. برای انتخاب بهترین پرده به عنوان دکوراسیون پذیرایی باید به جنس، طرح و رنگ و ابعاد آن توجه نمود.

پس از تعیین سبک منزل باید به فکر یک پرده مناسب باشید البته باید متراژ منزل را نیز در نظر بگیرید. برای منازلی که دارای متراژ کمی هستند و آپارتمان ها بهتر است پرده هایی که رنگ روشن دارند انتخاب نمایید تا فضا بزرگ تر و دلباز تر نشان دهد. پرده های حریر که همرنگ دیوار منزل هستند نیز می تواند در بزرگتر نشان دادن فضا موثر باشد. این پرده ها ضمن اینکه بسیار شیک و زیبا بوده هزینه کمتری دارند. پرده های نور گیر و رنگ روشن این خاصیت را دارند که به شما امکان می دهند که از نورگیری پنجره استفاده نمایید. به طور کلی می توان گفت هرچقدر که میزان نور در یک فضا بیشتر باشد فضا بزرگتر جلوه می کند.

بهتر است از پرده های مخملی و ضخیم که رنگ تیره ای دارند  و پرده های گلدار برای منازل کوچک استفاده نکنید، بهترین گزینه برای این منازل پرده های ساده و روشن هستند. سقف خانه  و کوتاهی و بلندی آن نیز از جمله مواردی است که باید در انتخاب پرده به آن توجه نمود. والان و نقشه های پر نقش و نگار اصلا گزینه های مناسبی برای منازلی که سقف کوتاه دارند نیستند و بهتر است از قاب های چوبی ساده به عنوان چوب پرده استفاده نمایید زیرا ضمن زیبایی که دارند موجب می شوند که سقف بلند تر از آنچه که هست نشان دهد.

در انتخاب پرده حتی در صورتی که پنجره ها تمام قد نباشند بهتر است یک مدل پرده سرتاسری بالا به پایین عمودی تهیه کنید. زیرا این خطای دید موجب بلند تر نشان دادن سقف منزل و زیبا تر جلوه دادن محیط می شود. در صورتی که پنجره های منزل شما زیاد است فاصله بین پنجره ها را در نظر بگیرید و اگر فاصله پنجره ها زیاد بود از دو یا چند پرده در محیط منزل استفاده نمایید. اما در مواردی که تعداد پنجره ها کم است پرده یکدست انتخاب بهتری است. همچنین برای پر نمودن فضای بین پنجره ها می توان متناسب با سبک منزل از وسایل دکوری یا تابلو استفاده نمود.

طرح و رنگ پرده پذیرایی

رنگ پرده پذیرایی نیزدرمیزان زیبایی آن و جذابیت فضای منزل بسیار موثر است  و در صورتی که از فرش ها و مبل های طرح دار برای دکوراسیون داخلی منزل استفاده کرده اید بهتر است پرده های ساده را انتخاب نمایید. اکثر افراد فکر می کنند که برای ایجاد هارمونی و هماهنگی بین مبلمان و پرده بهتر است که پرده ها هم طرح دار باشند درصورتی که اگر از پرده های ساده استفاده شود جلوه بیشتری دارد. اما در منازلی که فرش و مبلمان ساده هستند می توان از پرده های طرح دار و پر نقش و نگار استفاده نمود و یکنواختی محیط را از بین برد.

در صورتی که از یک رنگ خاص به شکل یک دست در فضای منزل استفاده کرده باشید می توانید رنگ پرده را به نحوی انتخاب کنید که متناسب با رنگ سایر وسایل منزل باشد. در کنار پرده پذیرایی و سایر وسایل تزیینی می توان از کوسن هایی که دارای هارمونی خاصی با رنگ پرده هستند استفاده کنید. در هنگام خرید وسایل منزل لزوما خرید گران ترین و تجملاتی ترین وسایل نمی تواند تضمین کننده زیبایی منزل باشد و برای داشتن منزلی زیبا تر باید به اصول و قوانین طراحی دکوراسیون داخلی بیشتر توجه نمایید.

به این مطلب امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید