کاغذ دیواری

تفاوت پوستر دیواری و کاغذ دیواری

پوستر بهتر است یا کاغذ دیواری؟ اگر به تغییر دکوراسیون علاقه  مند باشید، قطعا این سوال همیشه ذهن تان را مشغول خواهد کرد. همه ما دوست داریم در خانه هایی زیبا و دلنشین زندگی کنیم و دکوراسیون قدیمی خانه را تغییر دهیم، یکی از این تغییرات می تواند روی دیوارها انجام گیرد. روکش کردن دیوارها توسط گچ یک امر ضروری است اما اگر کسی بخواهد هزینه بیشتری خرج کند می تواند جایگزین های بهتری به جای گچ باشد. یکی از این روش ها می تواند کاغذ دیواری و پوستر دیواری باشد.

جلوه ای که کاغذ دیواری به منزتان می بخشد آنقدر زیاد است، که شاید دیگر نیازی نباشد تا کل وسایل خانه خود را تغییر دهید! گاه یک تغییر به این شکل، تاثیری فراتر از آنچه که شما فکرش را می کردید می گذارد. اما دیوار پوش های بسیاری در صنعت طراحی دکوراسیون وجود دارند که کار همان کاغذ دیواری را با کیفیت پایین تر یا بالاتری انجام می دهید که علاوه بر آن بر روی قیمت هم تاثیر گذار خواهد بود. در ادامه باما همراه باشید تا تفاوت پوستر دیواری با کاغذ دیواری را با یکدیگر بررسی کنیم.

کاغذ دیواری نوعی روکش برای پوشاندن سطح دیوارها است که در طرح ها و مدل های گوناگونی در چهار نوع چاپ مسطح، سلیک اسکرین، کلیشه ای و چاپ دورانی تولید می شوند. کاغذ دیواری را به صورت متری و رولی ساخته اند که می توانید با استفاده از چسب مخصوص آن ها را نصب کنید. کاغذ دیواری را اگر به صورت تخصصی نصب نکنید و هوا در زیر لایه های آن قرار بگیرد ظاهری زیبا پیدا نخواهد کرد و همین باعث می شود از نصب کاغذ دیواری چندان رازی نباشید و نمای خانه را بهم بریزد.

استفاده از کاغذ دیواری مزایای زیادی دارد که یکی از آن ها این است که اگر شما به بوی رنگ حساسیت داشته باشید می توانید از این دیوار پوش ها به راحتی استفاده کنید چون بوی خاصی ندارند و از رنگ هم زودتر خشک می شوند. در گذشته افراد در استفاده از کاغذ دیواری مردد بودند زیرا قابل شستشو نبودند ولی امروزه با تولید دیوار پوش های بدون الیاف به راحتی می توانید گرد و خاک و لکه های روی کاغذ دیواری ها را با دستمالی نمدار تمیز نمایید.

تعریف پوستر دیواری

در مقایسه این موضوع که فرق پوستر دیواری و کاغذ دیواری، باید بگوییم: زمانی که تصمیم به تغییر دکوراسیون می گیرید، اگر بخواهید از کاغذ دیواری استفاده کنید انتظار می رود که هر چهار گوشه اتاق را با طرحی که از قبل انتخاب کرده اید پوشش دهید، اما این امر باعث یکنواختی اتاق و محل کار می شود، در این حالت می توانید برای جلوگیری از یکنواختی از پوستر دیواری در یکی از چهار گوشه اتاق استفاده کنید. به این صورت که اگر سه طرف اتاق را با کاغذ دیواری به رنگ کرم پوشانده اید سمت چهارم را می توانید با پوستری متناسب با رنگ کاغذ دیواری پوشش دهید. پوسترهای دیواری انواع گوناگونی دارد، از جمله: پوستر تاریخی، پوستر سنتی، پوستر هنری، پوستر دیواری با طرح و منظره های طبیعت و پوستر هنری سه بعدی که برای کسانی مناسب است که روحیه ای هنری دارند.

از مزایای پوستر دیواری، این است که می توان آن را  در هر محیطی به کار برد، تنوع طرح های پوستر دیواری به قدری زیاد است که می توانید طرحی مناسب برای مکان مورد نظر خود انتخاب کنید به طور مثال در یک محیط اداره می شود از طرح یا نمای یک شهر استفاده کرد، البته انتخاب طرح ها امری سلیقه ای است و بستگی به مکان مورد استفاده دارد. بهترین جا برای نصب نمودن پوستر دیواری، اصلی ترین دیوار اتاق مورد نظر می باشد مثلا برای سالن پذیرایی بزرگترین دیوار را در نظر بگیرید. سعی کنید برای پوسترهای دیواری از یک طرح که عمق زیادی دارد استفاده کنید مثل پنجره ای که رو به طبیعت باز است، این امر باعث می شود که فضای مورد استفاده بزرگتر نشان داده شود.

تفاوت پوستر دیواری با کاغذ دیواری

مهم ترین تفاوت پوستر دیواری و کاغذ دیواری در قیمت آن ها می باشد. مردم همیشه به دنبال راهی هستند که در محیط اطرافشان تغییراتی ایجاد کنند، راه هایی که در عین سادگی تغییرات چشمگیری را ایجاد کنند و از لحاظ قیمت مقرون به صرفه باشند به همین علت امروزه استفاده از پوسترهای دیواری در اکثر ساختمان ها مورد استقبال قرار گرفته است.

از تفاوت های دیگر این دو می توان به طراحی متنوع و گوناگون پوستر دیواری اشاره کرد، پوسترهایی که بنا بر خلق و خوی افراد، سلیقه و فضای محیط مورد نظر تولید می شوند.

در تولید پوسترها بعد از عملیات چاپ و طراحی هیچگونه لایه محافظتی بر روی آن قرار نمی دهند و فقط خود چاپ است که در برابر آلودگی ها و خرابی مقاومت می کند، در صورتی که در تولید کاغذ دیواری بعد از چاپ طرح مورد نظر یک لایه محافظتی بر روی کار قرار می گیرد تا مقاومت بیشتری داشته باشد به همین علت نباید روی پوستر دیواری با کاردک های زبر کشیده شود.

برای نصب پوستر دیواری حتما باید مهارت زیادی داشته باشید و از یک فرد متخصص برای نصب آن کمک بگیرید، به این دلیل که درزها و تطابق آن ها در نصب کاغذ دیواری در حد چند میلی متر زیاد اهمیتی ندارد ولی در پوسترها به دلیل طرح چاپی که روی آن انجام گرفته است کاملا مشخص می شود.

به این مطلب امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید