کاغذ دیواری

از بین بردن لکه روی کاغذ دیواری

کاغذ دیواری یکی از اساسی ‌ترین عناصر تاثیرگذار در زیبایی و جذابیت محیط است. کاغذ دیواری هم مانند هرچیز دیگری که در دکوراسیون داخلی فضا به کار برده شده است ممکن است به مرور زمان در اثر عوامل مختلف کثیف شود و یا روی آن لکه‌های متعدد ایجاد شود. در صورت ایجاد لکه روی کاغذ دیواری، ظاهر آن، چشم نوازی اولیه خود را از دست می‌دهد؛ به همین دلیل باید به صورت کلی با روش های مختلف در حفظ و نگهداری کاغذ دیواری‌ محیط بکوشیم.

وجود لکه به هر شکلی روی هر نوع کاغذ دیواری آزادهنده است اما اگر این لکه روی کاغذ دیواری‌های ساده با طرح‌های درشت و رنگ‌های روشن باشد آزاردهنده‌تر خواهد بود.

نکاتی در مورد از بین بردن لکه روی کاغذ دیواری

یک نکته مهم که در مورد نحوه از بین بردن لکه روی کاغذ دیواری وجود دارد این است که هر زمان متوجه هر نوع کثیفی و لکه روی کاغذ دیواری شدید در همان لحظه اقدام به تمیز کردن و محو کردن آن نمایید زیرا درصورتی که لکه روی کاغذ دیواری قدیمی شود و مدت زمان زیادی از ایجاد آن گذشته باشد، هم پاک کردن آن بسیار سخت می‌شود و هم به مرور زمان باعث از بین رفتن جسم کاغذ دیواری می‌شود در نتیجه به دنبال آن کاغذ دیواری زیبایی اولیه خود را از دست می‌دهد.

مورد دیگری که در خصوص نحوه از بین بردن لکه روی کاغذ دیواری وجود دارد این است که اگر لکه‌ای روی کاغذ دیواری ایجاد شد، به شیوه اصولی آن را از بین ببرید تا به بافت آن آسیب نزند. هیچ‌گاه برای پاک کردن لکه از روی کاغذ دیواری از مواد شوینده قوی و یا مواد اسیدی استفاده نکنید.

باتوجه به این‌که لکه چه چیزی باشد نحوه از بین بردن آن از روی کاغذ دیواری متفاوت است پس مرحله اول برای از بین بردن لکه روی کاغذ دیواری تشخیص نوع لکه است.

پاک کردن لکه مداد رنگی از روی کاغذ دیواری

لکه مداد رنگی روی کاغذ دیواری یکی از معضلات اساسی هر خانه و خانواده ای است که فرزند کوچک دارند. ممکن است لحظه‌ای حواس‌تان پرت شود و فرزند دلبندتان کاغذ دیواری‌های اتاق خودش و یا پذیرایی را با دفتر نقاشی‌اش اشتباه بگیرد و روی آن‌ها نقاشی بکشد؛ در این حالت نگران نباشید زیرا با چند روش زیر به راحتی می‌توانید با چند تکنیک لکه مداد رنگی را از رو کاغذ دیواری پاک کنید:

اگر لکه حاصل از مداد رنگی خیلی بزرگ نبود و زیاد جلب توجه نمی‌کرد سعی کنین آن را با یک پاک کن که رد سیاهی به جای نمی‌گذارد به آرامی پاک کنید.

درصورتی که لکه کمی بزرگ‌تر بود به گونه‌ای که با پاک‌ کن از بین نرفته و اثر آن می‌ماند، مخلوط آب و مقدار بسیار کمی ماده شوینده را با کمک یک اسفنج نرم روی لکه مدادرنگی بکشید و سپس با یک دستمال آن را خشک کنید.

اگر لکه مداد رنگی سطح وسیعی از کاغذ دیواری را پوشانده است، مقداری خمیردندان را روی مسواک بزنید و سپس روی قسمتی که رنگی شده است بکشید، مدت کوتاهی صبر کنید و با یک دستمال آن را تمیز کنید.

بهترین روش برای از بین بردن لکه روغن و چربی روی کاغذ دیواری

لکه روغن و چربی از روی کاغذ دیواری در مقایسه با سایر لکه‌ها از جمله مواردی است  که باید هرچه زودتر تمیز شود تا به لایه‌های زیرین کاغذ دیواری نفوذ نکند و اثر کم‌تری از آن به جای بماند. لکه روغن درطولانی مدت گردوغبار به خود می‌گیرد و سخت تر پاک می‌شود. برای پاک کردن لکه چربی از روی کاغذ دیواری چندین روش وجود دارد که در زیر به دو مورد از آن‌ها اشاره می‌شود:

۱. یکی از بهترین روش‌ها، استفاده از خمیر جوش شیرین است. برای از بین بردن لکه روغن کاغذ دیواری با جوش شیرین، باتوجه به وسعت لکه روغن، مقداری جوش شیرین را با آب مخلوط کنید تا حالت خمیر شود سپس خمیر به دست آمده را با یک اسفنج یا دستمال نخی روی لکه بکشید و اجازه دهید مدتی بماند و در نهایت کاغذ دیواری را با یک دستمال تمیزکنید.

۲. برای لکه‌های روغنی که قدیمی شده‌اند پودر تالک و یا همان پودر بچه بسیارعالی عمل می‌کند. پودر تالک با قدرت جذب بالایی که دارد، روغن را از تمام لایه کاغذ دیواری بیرون می‌کشد. برای از بین لکه روغن با پودر بچه تنها کافی است مقداری پودر را در محل لکه بریزید و ۱۰ دقیقه صبر کنید.

۳. گرم کردن یکی از روش‌های قدیمی در از بین بردن لکه چربی است. به این صورت که یک پارچه روی لکه بگذارید و سپس یک اتو که روی کم‌ترین درجه حرارت تنظیم شده روی آن نگهدارید. در این مرحله تا وقتی که چربی و روغن به پارچه منتقل نشده صبر کنید.

نحوه صحیح پاک کردن لکه خون از روی کاغذ دیواری

لکه خون از جمله سرسخت ترین لکه‌ها است که اگر قدیمی شود به آسانی تمیز نمی‌شود. بهترین روش برای از بین بردن لکه خون تازه از روی کاغذ دیواری، استفاده از یک اسفنج آغشته به نوشابه است. اگر لکه خون خشک شده بود اما کم‌تر از ۲۴ ساعت از زمان ایجاد آن گذشته بود، سرکه سفید در از بین بردن لکه خون موفق عمل خواهد کرد.

پاک کردن لکه خون زمانی مشکل می‌شود که بیش‌تر از ۲۴ ساعت از زمان ایجاد لکه خون گذشته باشد. موثرترین روش برای پاک کردن لکه خون قدیمی از روی کاغذ دبواری استفاده از هیدروژن پراکسید است. مقداری هیدروژن پراکسید را روی یک اسفنج بریزید. مدت بسیار کوتاهی در محل لکه نگهدارید. سپس با یک دستمال خشک آن را پاک کنید.

تمیز کردن کاغذ دیواری از لکه جوهر

برای پاک کردن لکه جوهر از روی کاغذ دیواری از گچ خیاطی، الکل سفید و آبلیمو می‌توانید استفاده کنید.

برای پاک کردن لکه جوهر با گچ خیاطی، آن را روی قسمتی از کاغذ دیواری که جوهر روی آن پاشیده شده است بکشید. لحظاتی صبر کنید تا گچ، جوهر را جذب کند. سپس با یک مسواک کهنه گچ‌های خیاطی جوهری را پاک کنید.

به کمک پنبه آغشته به الکل سفید می‌توانید لکه جوهر روی کاغذ دیواری را از بین ببرید. برای این‌کار لازم است پنبه را مدتی در محل نگهدارید تا جوهر را جذب کند. سپس با یک دستمال نخی، رطوبت باقی مانده را پاک کنید تا اثری از آن باقی نماند.

درصورتی به الکل سفید دسترسی نداشتید ابلیمو هم عملکردی مشابه الکل سفید در از بین بردن لکه جوهر از روی کاغذ دیواری دارد.

بهترین روش از بین بردن لکه قهوه از روی کاغذ دیواری

اگر شما هم جزء افرادی هستید که به قهوه و مشتقات آن علاقه بسیاری دارید و زیاد از این نوشیدنی استفاده می‌کنید، ممکن است یک لحظه حواس پرتی هنگام نوشیدن آن سبب شود مقداری از قهوه روی فرش، پرده و یا کاغذ دیواری بریزد. اما نگران نباشید لکه قهوه به آسانی از روی کاغذ دیواری پاک می‌شود.

برای از بین بردن لکه قهوه از روی کاغذ دیواری تنها کافی است یک دستمال نخی مرطوب شده با آب سرد را در محل لکه قهوه بکشید.

به این مطلب امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید