کاغذ دیواری

روش نصب کاغذ دیواری

شاید بسیاری از شما فکر می کنید که نحوه نصب کاغذ دیواری، بسیار دشوار است! در صورتی که اجرای کاغذ دیواری بسیار کم دردسر و راحت تر از رنگ آمیزی دیوار خانه می باشد. کاغذ دیواری یک راه ساده و سریع برای تغییر دکوراسیون منزل است. در ادامه با ما همراه باشید، تا هر آنچه که نیاز است تا در مورد نصب کاعذ دیواری بدانید را برای تان شرح دهیم.

چه ابزاری برای نصب کاغذ دیواری لازم دارید؟

  • یک میز کار بزرگ تا ابزار های تان را بر رویش قرار دهید.
  • یک قلموی سایز بزرگ به همراه کاردک فلزی یا پلاستیکی
  • یک تیز بر یا کارتر مخصوص موکت بری
  • خط کش کار
  • روغن یا پرایمر الیف
  • روغن آستر

هنگامی که می خواهید کار را شروع کنید، میز کار خود را وسط سالن قرار دهید تا در هنگام جابجایی چهار پایه دچار مشکل نشوید. مهم نیست که میز تان حتما میز کار باشد! شما باید یک جای مخصوص برای دسترسی به همه ابزار های تان داشته باشید. حال این میز می تواند میز ناهار خوری یا میز تحریر هم باشد. برای خطکش هم نیازی نیست که حتما خط کاش کار یا خط کش فلزی باشد، می توانید یک ابزار یا وسیله شبیه به خطکش صاف پیدا کنید. اما این موضوع که چسب خوبی تهیه نمایید ، بسیار مهم است. چسب کاغذ دیواری باید حتما با کمی آب و چسب چوب مخلوط شود تا بتوانید از آن استفاده کنید.

نحوه نصب کاغذ دیواری پس از جمع آوری ابزارها

پیش از شروع یادتان باشد که زیر سازی دیوار را به درستی انجام دهید. بررسی کنید که دیوار هیچگونه رطوبتی نداشته باشد، و اگر متوجه شدید که نم دارد، حتما منبع رطوبت را یافته و آن را از بین ببرید و منتظر بمانید تا کاملا خشک شود، چراکه عامل اصلی از بین رفتن و خراب شدن کاغذ دیواری، رطوبت است. بعد از اینکه اطمینان حاصل پیدا کردید که رطوبت کاملا از بین رفته، آن را بتانه کاری کنید تا دیوار کاملا یکدست شود. برای بتانه نیازی نیست که خودتان آن را درست کنید، می توانید از مغازه های مصالح ساختمانی بتانه آماده تهیه کنید که قیمت بسیار مناسبی هم دارند. سپس یک روز صبر کنید تا بتانه سطح دیوار خشک شود. پس از اینکه خشک شد باید تمامی قسمت های بتانه کاری شده را روغن الیف بزنید.

توصیه می کنیم که اگر دیوار های منزل تان از جنس گچ خام بود؛ به آن روغن الیف بزنید. و در آخر هم باز بررسی کنید که دیوار دچار شکستگی، ترک یا آسیبی نباشد. سپس تمامی سطح دیوار را با استفاده از فرچه، روغن آستر زده تا تمامی لکه های بتانه کاری از بین بروند. برای رقر کردن چسب می توانید با استفاده از قلمو کمی سیریش به دیوار بزنید، تا اگر گرد و خاکی بر روی سطح دیوار وجود دارد، از بین برود و باز هم صبر کنید تا دیوار خشک شود. با اینکار کاغذ دیواری به خوبی بر روی سطح دیوار می چسبد. هنگامی که در حال زیرسازی سطح دیوار هستید، چک کنید که اگر قسمتی از خانه مانند چهار چوب درها، پله ها و هر قسمتی از خانه بع رنگ نیاز دارد، حتما پیش از چسباندن کاغذ ها، آن قسمت ها را رنگ کنید، چراکه بعد از نصب کاغذ دیواری، رنگ کردن این قسمت ها بسیار دشوار خواهد شد و ممکن است در لحظه ای سهل انگاری کل زحمات تان به هدر برود.

نحوه برش کاغذ دیواری

شما باید پیش از نصب کاغذ ها، تمامی دیوار ها را اندازه گیری کنید؛ تا بدانید که به چه اندازه کاغذ را باید بریده و بچسبانید و از همه مهم تر با اینکار متوجه خواهید شد، که چند رول کاغذ دیواری نیاز دارید. برای برش کاغذ دیواری، ابتدا باید آن را بین ۵ الی ۱۰ سانت بیشتر از طول دیواری که درنظر گرفته و آن را اندازه گیری کرده اید، ببرید. دلیل این کار به خاطر این است که در رول بعدی باید تمامی نقوش با یک دیگر جفت باشند و تنظیم سازی آن بسیار حساس و دقیق است. پس از اینکه رول ها را برش زدید، پشت آن ها را چسب زده و به پشت کاغذ دیواری از دو طرف تکیه کنید. تمامی قسمت ها باید به گونه ای تا زده شوند که قسمت های چسب خورده بر روی یکدیگر قرار گرفته و تمامی قسمت های چسب خورده به ترتیب نقش و نگاره های شان روی هم باشند، سپس می توانید با یک خطکش شاقول، عملیان نصب کاغذ دیواری را آغاز کنید.

لبه هایی که چسب خورده اند، باید حدود ۱۰ دقیقه روی یکدیگر باقی بمانند. باید قواره ای که چسب زده اید را به شکل عمودی از بالا باز کنید و آن را با خط شاقول آرام آرام به دیوار نزدیک کرده و بچسبانید. قسمتی که در پایین قرار گرفته و تا خورده را هم باز می کنیم و محکم روی سطح دیوار می چسبانیم. هنگامی که کاغذ دیواری بر روی دیوار می چسبد در برخی از قسمت هایش چروک هایی ایجاد می شود، که برای از بین بردن آن ها، باید با استفاده از کاردک به طوریکه به کاغذ دیواری آسیبی نرسد، سطوح چروک و حباب دار را صاف کنید.

با این کار هرچقدر که چسب اضافه هم روی آن وجود داشته باشد از بین خواهد رفت. ممکن است برخی از قسمت ها اضافه بیاید که برای از بین بردن آن ها، کافیست تا از یک تیغ یا کارتر تیز و خط کش قسمت های اضافی را برش دهید. با همین روش دیگر قواره های آماده شده را بچسبانید. پس از نصب باید حدود ۴۸ ساعت صبر کنید تا کاغذ دیواری کاملا خشک شود. اگر حباب هایی در زیر کاغذ دیواری قرار گرفت،جای هیچ نگرانی نیست، چراکه پس از  دو روز خودشان از بین می روند. پس از اتمام کار این احتمال وجود دارد که لبه های کاغذ دیواری از هم جدا شوند که برای چسباندن شان باید کمی آن هارا خیس کرده و از اول بچسبانید. کاغذ دیواری ها انواع مختلفی دارند،برخی از آن ها خودشان دارای چسب هستند مانند چسب زخم. کافیست کاغذ پشت شان را باز کرده و با احتیاط آن ها را به دیوار بچسبانید.

به این مطلب امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید