کاغذ دیواری

چگونه برای اتاق خواب کودک کاغذ دیواری مناسب انتخاب کنیم؟

تزیین اتاق کودک یکی از کارهای هیجان انگیز و جذاب برای هر پدر و مادر است. انتخاب دکوراسیونی جذاب و چیدمان وسایل کودک از خواسته های والدینی است که می خواهند اتاق خواب جذاب و زیبایی را برای کودکان خود داشته باشند. در این بین انتخاب رنگ و طرحی برای دیوار آن می تواند نقش بسزایی در جذابیت بیشتر اتاق خواب فرزند دلبندتان باشد. با توجه به سن، الگو ها، رنگ ها، ویژگی تمیز کردن، علایق کودک و سطح رشد آنها  والدین می توانند تصمیم بگیرند که کدام کاغذ دیواری مناسب اتاق کودک است. علاوه بر این کاغذ دیواری باید با توجه به سن و سال مختلف کودکان تغییر کند البته نه اینکه هر سال آن را عوض کنند و یا هر چهار دیوار را تغییر دهند. یک قاعده کلی است که می گوید از بدو تولد تا سن بلوغ طرح کاغذ دیواری اتاق خواب کودک باید ۴ بار عوض شود.

طرح کاغذ دیواری مناسب اتاق کودک شاید به نظر تان زیاد مهم نباشد ولی از آنجا که کودک بیشتر وقت خود را در این دنیای به ظاهر کوچک اما بزرگ برای او می گذراند باید در انتخاب آن دقت داشت.

پس در انتخاب طرح و رنگ کاغذ دیواری این توصیه ها را مد نظر داشته باشید.

  • اتاق خواب فضای چند منظوره کودکان
  • قانون های طراحی مثبت برای اتاق کودکان
  • نوزادان-اولین سال زندگی
  • کودکان نوپا سنین یک تا سه ساله
  • سنین مهد کودک بین سه تا پنج ساله
  • سن مدرسه-کودکان ۵ تا ۶ ساله

اتاق خواب فضای چند منظوره کودکان

برای بزرگسالان هر بخش از خانه برای فعالیت خاصی است مانند پذیرایی، نشیمن، اتاق کار، اتاق خواب و…. اما اتاق خواب برای کودک تمام دنیای آن ها است. این اتاق فقط به منظور اتاقی برای خواب آن ها نمی باشد. بلکه فضایی برای بازی، مطالعه، یادگیری، پذیرایی از دوستان خود، آرامش و پناهگاهی برایشان محسوب می شود. این سوال برای والدین پیش می آید که چطوری برای هر قسمتی از اتاق فضای مخصوصی را ایجاد کنند. در پاسخ به این سوال باید به نکاتی توجه کرد. چون که کاغذ دیواری مناسب برای اتاق کودک در دکوراسیون آن اهمیت بسیاری دارد.

از گوشه های اتاق فضایی برای بازی کودکان استفاده شود. در این قسمت می توان از طرح های شلوغ و رنگارنگ استفاده کرد که باعث هیجان و شادی بیشتری برای کودک است. رنگ های روشن و شاد برای محل بازی و مطالعه آن ها مناسب هستند.

برای طراحی کنار یا پشت تخت بهتر است از رنگ های خنثی و ملایم تر استفاده کرد که خواب راحتی را برای دلبندتان به همراه دارد و باعث آرامش بیشتری برای او می شود. علایق و سلیقه کودکان با افزایش سن مدام  تغییر می کند. برای این که هر سال در حال تغییر کاغذ دیواری کل اتاقشان  نباشید بهتر است فقط یک دیوار خاص را برای این مورد در نظر بگیرید و فقط کاغذ آن یک دیوار را عوض کنید.

روشی دیگر کاغذ کردن هر چهار دیوار است. بهتر است از کاغذ های طرح دار که بیشتر از طرح های گل دار یا شکل های هندسی است برای این روش استفاده شود.

مهم ترین نکته این است که زیاد از طرح و رنگ های شلوغ استفاده نکنیم.

قوانین طراحی مثبت برای اتاق کودک

برای اتاق های کوچک از طرح های ظریف و رنگ های ملایم استفاده کنیم تا اتاق بزرگ تر به نظر آید.

از کاغذ دیواری بچگانه مورد علاقه فرزندتان استفاده کنید این طرح ها می تواند شخصیت های کارتونی، اسباب بازی ها و نقاشی های مورد علاقه ی آن ها باشد.

اگر از طرح شلوغ و چشم گیر استفاده می کنید مبلمان را ساده انتخاب کنید.

نوزادان-اولین سال زندگی

در اوایل تولد کودکان تنها فاصله ۲۰ تا۳۰ سانت را می بینند و بیشتر به چهره شما دقت می کنند هر چه بزرگتر می شوند می شوند توجه آن ها به اطرافشان بیشتر می شود و رنگ های زرد و آبی و قرمز برای شان جذاب است. با دانستن این موضوعات شما می توانید کاغذ دیواری مناسب اتاق کودک را انتخاب کنید. استفاده از نقاشی های گل، درختان و حیوانات شاد در پس زمینه رنگ های اصلی انتخاب هوشمندانه ای برای سن آن هاست.

کودکان نوپا سنین ۱ ساله تا ۳ ساله

کودکان از سن یک سالگی که نوپا محسوب می شوند توجهشان به دنیای اطراف بیشتر می شود و در پی کشف آن هستند. درصد بینایی آن ها پیشرفت کرده و دقت رنگی و چشم انداز سه بعدی آن ها افزایش می یابد. در این سنین می توانید از طرح های مورد علاقه فرزندتان مانند شخصیت های کارتونی، حیوانات و اسباب بازی ها استفاده کنید.

سنین مهد کودک بین ۳ تا ۵ ساله

در این سن کودکان بیشتر وقت خود را با همسالان  خود و در مهد کودک می گذرانند. بیشتر وقت خود را در اتاقشان و در حال بازی کردن سپری می کنند. در این سن دختران و پسران شروع به جدا کردن تمایلات خود می کنند. بسیاری از دختران به طرح های فانتزی و رنگ های صورتی و یاسی علاقه نشان می دهند. در حالی که پسران بیشتر به طرح ها و رنگ های قوی مثل آبی، قرمز و نارنجی تمایل دارند.

انتخاب هوشمندانه کاغذ دیواری مناسب اتاق خواب برای کودکان در این سنین بهتر است علاوه بر هیجان روزانه آرامش شب را نیز برایشان به ارمغان آورد.

 سن مدرسه – کودکان ۵یا ۶ ساله

در این سن شروع فصل جدید و هیجان انگیزی برای کودک است. کودک در این سن به دنیای جدید مدرسه وارد می شود و شخصیت آن ها شکل می گیرد. در این سن ممکن است بحث هایی برای انتخاب طرح اتاق خوابشان به دلیل سلیقه ی مختلف با والدین صورت گیرد.  بهترین راه حل این است که یک دیوار را با توجه به طرح مورد علاقه آنها کاغذ کنید و برای بقیه دیوارها از رنگ خنثی استفاده کنید. استفاده از ترکیبات رنگی قوی، شکل های هندسی، الگوهای ذهنی انتخاب های خوبی برای کاغذ دیواری مناسب اتاق کودک برای این سنین است.

به این مطلب امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید