کاغذ دیواری

کاغذ دیواری بهتر است یا رنگ

رنگ بهتر است یا کاغذ دیواری؟ این سوالی است که شاید بارها در حین تغییر دکوراسیون منزل یا محل کار به ذهن تان رسیده باشد! استفاده از رنگ و کاغذ دیواری هر کدام مزایا و معایبی دارند که برای انتخاب با توجه به آن ها می توان تصمیم گرفت. البته به طور قطعی نمی توان گفت که کدام یک به نسبت برتری دارد ولی در هر صورت با آگاهی داشتن از یک سری نکات می توانید تصمیم آگاهانه تری را اتخاذ کنید.

تفاوت کاغذ دیواری و رنگ بسیار زیاد است و شاید پس از اینکه تمامی فاکتور های مهم را بررسی کردید، بالاخره بتوانید یک تصمیم مهم در مورد دکوراسیون منزل تان بگیرید. مهم ترین دلیلی که کاغذ دیواری را از رنگ بهتر نشان می دهد تنوع در طرح و رنگ ها و زیبایی منحصر به فرد دیوار پوش ها می باشد. رنگ ها معمولا ظاهری ساده دارند اگر چه شما می توانید به وسلیه رنگی دیگر آن ها را از سادگی در بیاورید و طرح هایی را روی دیوار بکشید اما باز هم کاغذ دیواری ها با داشتن طرح های متنوع برگ برنده را در اختیار دارند در کاغذ دیواری ها حق انتخاب بیشتری را دارید ولی در استفاده از رنگ ها محدود به رنگ هایی سفید تا لیمویی و یا رنگ های خیلی روشن هستید. شرکت ها امروزه درطول هر سال چندین آلبوم با طرح ها و رنگ های گوناگون به بازار عرضه می کنند که می تواند متناسب با هر نوع سلیقه ای باشد.

تفاوت کاغذ دیواری و رنگ در این است که شما می توانید در هنگام استفاده از کاغذ دیواری ها، برای همه دیوارها از طرح های نقش دار، ساده و ترکیب و یا هر دو استفاده نمایید. یا اینکه می توانید قسمتی از محیط را کاغذ دیواری بزنید و مابقی را رنگ کنید. هنگامی که شما از یک کاغذ دیواری با متریالی مرغوب استفاده می کنید سال های زیادی برای محیط شما دوام می اورد و همین طور قابل شستشو بودن این دیوار پوش ها برای تمیز نمودن آن ها مزیتی مهم به شمار می اید.

از دیگر دلایل تفاوت کاغذ دیواری و رنگ این است که معمولا از کاغذ دیواری به نسبت بیشتر استفاده می شود تا تمامی ترک ها و عیب های دیوار پوشانده شود، که با توجه به کاربرد آن ها بر روی سطوح مختلف به راحتی نصب می شوند و نمایی بی نظیر به مکان مورد نظر می بخشند.

خاصیت دیگری که می توان از آن نام برد بی بو بودن کاغذ دیواری ها است. بعد از زمانی که محیط منزل یا کار را با رنگ روغنی، رنگ می زنید تا مدتی بوی آزار دهنده ای فضا را پر می کند که برای سلامتی هم ضرر دارد. در مقابل رنگ های پلاستیکی و اکرلیک هستند که بدون بو می باشند ولی در برابر رنگ های روغنی طول عمر کمتری دارند. این در حالی می باشد که کاغذ دیواری های استاندارد هیچ گونه بویی از خود تولید نمی کنند و همچنین به دلیل تولید با الیاف های طبیعی و کاملا ضد حساسیت و دوستدار محیط می باشند. سرعت نصب کاغذ دیواری نسبت به رنگ خیلی سریع تر است و زمان کمتری صرف آن می شود که این خود بزرگترین مزیت کاغذ دیواری نسب به رنگ می باشد.

برای رنگ زدن دیوارها باید فرش ها و مبلمان منزل را جمع آوری کرده و روی آن ها را با نایلون بپوشانید. سمباده زنی دیوارها، پاشیده شدن رنگ، گرد و خاک و تینر منزل شما را برای مدتی تا وقتی که کار تمام شود شبیه به میدان جنگ می کند و کثیف کاری زیادی را به همراه دارد. اما برای نصب کاغذ دیواری ها فقط کافی است که فرش ها به اندازه ۱ متر از دیوار فاصله داشته باشند و بعد از اتمام کار کافیست که با یک طی چسب های اضافی و لکه های احتمالی را تمیز کنید.

تفاوت کاغذ دیواری و رنگ در این است که اگر نگران موضوع شستشو هستید، باید بدانید که امروزه کاغذ دیواری هایی تولید شده است که قابلیت شستشو و تمیزی را دارند به همین علت می توان انتخاب کاغذ دیواری را به استفاده از رنگ ترجیح داد.

اگر فرد جزئی نگری هستید و بافت دیوارها برایتان مهم است بهترین انتخاب برای پوشش دادن دیوار کاغذ دیواری است. اما باید بگوییم که رنگ ها به دلیل سطح براقی که نسبت به کاغذ دیواری ها دارند بهتر عمل می کنند و نور را انعکاس می دهند که باعث می شود فضای داخلی روشن تر دیده شود.

اگر قصد دارید فضای خانه را بزرگتر نشان دهید باید از رنگ استفاده کنید، در خانه های کوچک هر چقدر که فضا از شلوغی و طرح های حاشیه دار دور باشد بزرگتر دیده می شود. البته استفاده از طرح های ساده کاغذ دیواری می تواند شبیه به رنگ باشد. به عنوان مثال برای کوتاه تر نشان دادن ارتفاع سقف اتاق می توانید با استفاده از کاغذ هایی با طرح های افقی این کار را به راحتی انجام دهید. کاغذ دیواری صدای محیط را تا حدودی به خود جذب می کند و از انعکاس صدا جلوگیری می کند.

اگر با وجود این ویژگی هایی که ذکر شد باز هم نتوانستید بین کاغذ دیواری و رنگ یکی را انتخاب کنید از ترکیب هر دو آن ها استفاده کنید.اما این ترکیب باید کاملا مهندسی و به دست معمار صورت بگیرد که فضای داخل منزل را خیلی شیک و متفاوت بتواند تغییر دهد.

به این مطلب امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید