کاغذ دیواری

انتخاب کاغذ دیواری دکوراسیون اداری و دفتر کار

در گذشته چیزی به اسم دکوراسیون داخلی اداری و دفتر کار وجود نداشت و اتاق کار تنها به محلی گفته می‌شد که دارای ابزار و وسایل موردنیاز برای کار بود. امروزه طراحی دکوراسیون علاوه بر منازل برای هرمکانی به صورت تخصصی انجام می‌شود به طوری که طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان‌های اداری و دفاتر کار یک فیلد مستقل از طراحی دکوراسیون به شمار می‌رود. در ادامه مواردی را برای انتخاب بهتر کاغذ دیواری برای دکوراسیون اداری بررسی میکنیم:

دیوارها یکی از عناصر در طراحی دکوراسیون داخلی محسوب می‌شوند در نتیجه انتخاب کاغذ دیواری مناسب برای اداره‌ها و دفتر کار بسیار مهم و حیاتی است و باید به صورت کاملا حرفه‌ای و هوشمندانه انجام بگیرد. کاغذ دیواری از جمله مواردی است که در ایجاد چشم نوازی و جذابیت بیش‌تر در محیط تاثیر به سزایی دارد. کاغذ دیواری در طرح‌ها، رنگ، جنس‌ها و مدل‌های متفاوت در بازار عرضه می‌شود که از میان آن‌ها تنها چند نوع برای محل‌های رسمی و اداری مناسب است بنابراین در ادامه این مقاله توضیحاتی در این مورد داده می‌شود.

جنس کاغذ دیواری دکوراسیون اداری و دفتر کار

بسیار مهم است که جنس کاغذ دیواری به کار برده شده در دکوراسیون داخلی اداره‌ها و دفاتر کار، بادوام و باکیفیت باشد. اداره‌ها از جمله مکان‌هایی هستند که باتوجه به کاربری آن‌ها مشتری و ارباب رجوع بسیار بیش‌تر از هرجای دیگری در آن‌ها تردد می‌کند در نتیجه بیش‌تر در معرض آلودگی، گردوغبار، اجسام نوک تیز و برخورد دستگاه‌ها قرار دارند در نتیجه احتمال آسیب و حتی از بین رفتن کاغذ دیواری در این مکان‌ها بسیار زیاد است بنابراین برای محیط‌هایی با این ویژگی‌ها باید از کاغذ دیواری مرغوب استفاده شود‌.

کاغذ دیواری برای این‌که کیفیت قابل قبولی برای نصب در ساختمان‌های اداری و تجاری داشته باشد باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد: عرض استاندارد داشته باشد یعنی عرض کاغذ دیواری کم‌تر از ۵۰ سانتی‌متر نباشد، نازک نباشد و ضخامت کافی داشته باشد، رنگ ثابت باشد، در برابر نور مقاومت کافی داشته باشد، قابل شستشو باشد، به آسانی و تنها با یک دستمال مرطوب تمیز شود، ضد لک باشد، نصب آسان داشته باشد و هنگام نصب کش نیاید، ضد حریق باشد و گردوغبار را به خود جذب نکند.

کاغذ دیواری‌های پارچه ‌ای، پی وی سی و نانو از بادوام‌ترین و مقاوم ترین کاغذ دیواری‌های موجود در بازار هستند که تقریبا تمام ویژگی‌های یک کاغذ دیواری مرغوب دارند پس برای محیط‌های اداری بسیار مناسب هستند.

رنگ کاغذ دیواری دکوراسیون اداری و دفتر کار

در انتخاب رنگ کاغذ دیواری برای محل کار باید ماهیت و هدف آن محیط را مشخص باشد. اگر می‌خواهید محیط خیلی رسمی و جدی به نظر برسد بهتر است بیش‌تر از رنگ‌های مات و تا حدودی تیره برای کاغذ دیواری استفاده کنید و سپس به کمک رنگ‌های خنثی مانند طلایی، نقره‌ای، خاکستری، بژ، دودی، سفید و … به محیط رنگ بپاشید. اگر ترجیح می‌دهید محیط کار کارمندان صمیمی‌ و بانشاط باشد تا روحیه افراد تیم حفظ شود، رنگ‌های روشن و گرم مانند قرمز، نارنجی، زرد و… را به محیط اضافه کنید. در استفاده از کاغذ دیواری‌های با رنگ گرم افراط نکنید زیرا در طولانی مدت باعث خستگی چشم و کسلی می‌شوند درنتیجه راندمان کارمندان کاهش می‌یابد.

باتوجه به این‌که در محیط کار آلودگی و خاک بسیار زیاد است و همواره به طور مرتب تمیزکاری انجام نمی‌شود؛ به صورت کلی سعی کنید به مقدار کم از رنگ‌های روشن در محیط استفاده کنید. به اندازه‌ای در محیط کار کاغذ دیواری با رنگ روشن به کار ببرید که محیط دلباز و بانشاط دیده شود. به صورت معمول تناها یک دیوار را با کاغذ دیواری تیره پوشش می‌دهند و برای سایر دیوارها از کاغذ دیواری با رنگ روشن استفاده می‌کنند.

بهترین نتیجه زمانی حاصل می‌شود که از ترکیب رنگ‌های تیره، روشن و خنثی و یا مات و براق به صورت اصولی و متعادل در طراحی دکوراسیون داخلی اداره‌ها و دفاتر کار استفاده کنید.

طرح کاغذ دیواری دکوراسیون اداری و دفترکار

کاغذ دیواری محیط کار باید القاکننده حس پویایی، تحرک و نشاط باشد تا باعث افزایش بازده و راندمان کاری افراد حاضر در محل شود. کاغذ دیواری محل کار نباید طرح‌های ریز و آزاردهنده داشته باشد زیرا خستگی چشم و خواب آلودگی را به دنبال دارد. هرچه کاغذ دیواری از طرح‌های درشت‌تری تشکیل شده باشد، فضا بزرگ‌تر و دلبازتر به نظر می‌رسد. طرح‌های ریز محیط را کوچک، دلگیر و شلوغ نشان می‌دهند و تمرکز افراد حاضر در محیط را کاهش می‌دهند.

مناسب ترین طرح کاغذ دیواری برای محیط‌های اداری و دفاتر کار، طرح‌های ساده، مدرن، هندسی، سه بعدی، طرح چوب و یا طرح سنگ می‌باشد.

انواع کاغذ دیواری‌های هندسی که به صورت سه بعدی تولید شده‌اند، انتخاب جذابی برای پوشش دیوار محیط‌های اداری هستند. این نوع کاغذ دیواری‌ها عموما مورد پسند همه افراد قرار می‌گیرد. کاغذ دیواری سه بعدی، حس زنده بودن را به فضا می‌دهد.

چند نکته کاربردی برای انتخاب کاغذ دیواری اداره‌ها و دفاتر کار

۱. اگر محل کار شما دارای اتاق‌های متعدد است بهتر است کاغذ دیواری هر اتاق را متناسب با کاربری همان اتاق انتخاب کنید. به طور مثال اتاق کنفرانس باید رسمی باشد پس کاغذ دیواری مناسب برای آن، سورمه‌ای، مشکی، قهوه‌ای و طوسی می‌باشد.

۲. درصورتی که در محل کارتان ارباب رجوع ندارید و فقط کارمندان حضور دارند، از پرسنل بخواهید تا در انتخاب کاغذ دیواری اتاق‌شان نظر دهند تا به اتاق محل کار خود علاقه داشته باشند و با شوق بیش‌تری به کار بپردازند.

۳. هنگام انتخاب کاغذ دیواری توجه داشته باشد که طرح و رنگ آن، با مبلمان، کف‌پوش و اکسسوری‌ها هارمونی داشته باشد. عدم تناسب بین کاغذ دیواری و سایر اجزا در محیط، در دکوراسیون تاثیر منفی میگذارد، فضا را شلوغ جلوه می‌دهد و ذهن بیننده را مشوش می‌کند.

۴. نصب کاغذ دیواری را به یک فرد ماهر و متخصص در این زمینه بسپارید. درصورت نصب غیرحرفه‌ای ممکن است کاغذ دیواری نه تنها زیبایی خود را از دست بدهد و بین قواره‌ها فاصله بیفتد، بلکه از دوام، مقاومت و عمر کاغذ دیواری کاسته شود.

۵. در فضاهای کوچک از کاغذ دیواری رنگ تیره تا حدامکان سعی کنید؛ زیرا باعث می‌شود محیط دلگیر شود و کوچک‌تر نشان داده شود.

۶. در صورتی که برای پوشش دیوارها از کاغذ دیواری استفاده کردید، نورپردازی کافی و اصولی را فراموش نکنید زیرا در زیبایی و جذابیت بیش‌تر کاغذ دیواری موثر است.

۷. هنگام خرید کاغذ دیواری این نکته را مدنظر داشته باشید که باکیفیت‌ترین کاغذ دیواری‌ها توسط کشورهای آلمان، ترکیه و ایتالیا تولید می‌شوند.

سخن آخر

یکی از فاکتورهای تاثیرگذار در جذابیت طراحی دکوراسیون داخلی اداره‌ها و دفاتر کار، دیوارها هستند که عموما با کاغذ دیواری آن‌ها را می‌پوشانند. انتخاب یک کاغذ دیواری متناسب با فضا برای دیوارها در رونق کسب و کار و بهبود راندمان کاری بسیار موثر است.

به این مطلب امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید