کاغذ دیواری

کاغذ دیواری نانوون چیست و چه مزایایی دارد

کاغذ دیواری نانوون چیست؟ کاغذ دیواری پوششی است برای دیوار که علاوه بر زیبایی و جذابیت برای مکان های ساختمانی، با استفاده از ان می توان عیوب دیوار را نیز پوشاند. کاغذ دیواری نانو از الیاف پارچه و کاغذ تولید می شود در اصل از ترکیب خاصی از فیبرهای مصنوعی و طبیعی ساخته می شود که باعث می شود قابل تنفس و شستشو باشد. این فیبرها را در محصولات خانگی دیگر مثل چای کیسه ای، کاغذ صافی قهوه و گاز پانسمان می توان مشاهده کنید. اخرین محصول کاغذ دیواری، کاغذ دیواری نانو است که با پیشرفت سریع تکنولوژی در تولید کاغذ دیواری های جدید، با نقش تاثیر گذاری که در دکوراسیون فضاهای مختلف دارند با استقبال زیادی رو به رو شده اند. کلمه نانوون که اصل آن نانو ون می باشد از دوکلمه NON و WOVEN تشکیل می شود. کلمه WOVEN به معنی بافته شده  کلمه NON برعکس آن که در نتیجه معنی بافته نشده را می توان به آن اختصاص داد.

مزایای کاغذ دیواری نانوون

نصب کاغذ دیواری نانوون به راحتی و خیلی سریع در مدت زمانی بسیار پایین انجام می گیرد و کندن و برداشتن آن بدون اینکه آسیبی به لایه زیرین وارد شود صورت می گیرد. حتی کسانی که در نصب کاغذ دیواری حرفه ای نباشند می توانند آن را نصب کنند.

اینگونه از دیوار پوش ها برای نصب در سرویس بهداشتی و آشپزخانه ها نیز مناسب می باشند، زیرا بافتی که در کاغذ دیواری نانوون وجود دارد به این گونه است که از نگهداری بخار آب جلوگیری می کند و هیچ گونه کپک و باکتری های بیماری زایی در سطح آن به وجود نمی آید. بنابراین می توان گفت به دلیل قابل تنفس بودن آن ها می شود در مکان های مرطوب استفاده کنید.

در تولید این کاغذ دیواری به علت اینکه از الیاف طبیعی و مصنوعی به کار رفته است ضد آلرژی هستند و هیچ نوع حساسیتی به وجود نمی آورند، پس بدون هیچ نگرانی می توانید از آن ها در اتاق کودک استفاده کنید.

اندازه کاغذ دیواری نانوون تغییری نمی کند و بعد از نصب آن روی دیوار کاهش و یا افزایش اندازه نمی دهد یعنی به همان شکل باقی می ماند، همچنین به دلیل ترکیب خاص استفاده شده  از الیاف های مصنوعی و طبیعی در تولید اینگونه کاغذ دیواری ها، قابلیت شستشو را برای آن ها فراهم می کند. کاغذ دیوارهای پی وی سی مانند کاغذ دیوارهای بی بافت نانو قابل شستشو نبوده اند. شما می توانید با استفاده از یک دستمال مرطوب و نمدار سطح کاغذ را به راحتی تمیز نمایید.

این کاغذ دیواری ها در برابر پارگی مقاوم هستند. این ویژگی یکی از مهم ترین مزیت های کاغذهای دیواری است. اما در صورت پارگی هم به راحتی می توانید آن را ترمیم کنید به این صورت که تکه ای از کاغذ اضافی را بر می دارید و الگوی قسمت آسیب دیده را روی آن رسم کنید و آن را کمی بزرگتر از ناحیه صدمه دیده برش دهید، پست این تکه کاغذ را چسب بزنید و ان را سر جایش بچسبانید.

برعکس کاغذ دیواری های دیگر بعد از نصب، هیچگونه درز و فاصله ای در سطح کار دیده نمی شود. با توجه به این ویژگی هایی که گفته شد می توان گفت که استفاده از کاغذ دیواری نانوون به مراتب بهتر از انواع دیگر می باشد. اما برای نصب ان ها باید نکاتی را رعایت نمود:

چسب مورد استفاده برای نصب کاغذ دیواری نانوون نباید خیلی رقیق باشد زیرا به علت وجود الیاف طبیعی در این کاغذ دیواری ها اگر چسب خیلی رقیق باشد بعد از اتمام کار و خشک شدن باعث ایجاد درز در بین کاغذ دیواری ها می شود.

زمانی که چسب را بر پشت کاغذ دیواری نانوون می زنید بر عکس کاغذ دیواری های پی وی سی که مدت کمی باید چسب روی کاغذ دیواری بماند بعد آن را نصب کنید، در این نوع بلافاصله بعد از چسب زدن آن ها روی دیوار باید نصب کنید.

کاغذ دیواری های نانوون  نسبت به کاغذ دیواری های پی وی سی  ضخامت کمتری دارند در نتیجه به این علت باید قبل از نصب، سطح کار را کاملا صاف و زیر سازی مناسبی برای آن انجام داد. این گونه از کاغذ دیواری ها در گروه محصولات سازگار با محیط زیست قرار می گیرند. بدون شک کاغد هایی که از جنس وینیل ساخته نشده اند برای طبیعت مفید تر هستند، البته می توان گفت کاغذ دیواری هایی که از وینیل ساخته شده اند مفید تر و مقاوم تر هستند اما در فرایند تولید آن ها به دلیل آزاد سازی آلاینده های شیمیایی، به لایه ازون صدمه های جبران ناپذیری وارد می شود و در داخل زباله ها هم سال های زیادی باقی می مانند و تجزیه نمی شوند.

با توجه به ویژگی های ذکر شده می توان ادعا نمود که این نسل از دیوار پوش ها نقشی اساسی و کلیدی در صنعت کاغذ دیواری و توسعه آراستن دیوارها با طرح و رنگ های دلخواه و ماندگار داشته است.

به این مطلب امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید