پوشش های پنجره ای

آشنایی با انواع پرده سال 2021

طرح، رنگ، اندازه و مدل انواع پرده‌ سال ۲۰۲۱ یکی از اساسی ترین و تکمیل کننده ترین فاکتورها در طراحی دکوراسیون محیط هستند. به عبارتی نصب یک پرده شیک، متناسب با محیط و مطابق مد سال تیرخلاص در طراحی دکوراسیون مکان موردنظر خواهد بود. هنگام تغییر دکوراسیون، تعویض پرده‌ها می‌تواند یکی از مقرون به صرفه‌ترین و تاثیرگذارترین فاکتورها محسوب شود.

پرده‌ در هرجایی که پنجره داشته باشد قابل نصب است پس می تواند در منزل، اتاق خواب‌ها، دفترکار، مهدکودک، مطب، بیمارستان‌ها و … وجود داشته باشد و در زیبایی محیط تاثیر بگذارد.

هدف اصلی از نصب پرده‌، درکنار تاثیر بر زیبایی و جذابیت محیط، جلوگیری از ورود نور به محیط است. اگرچه نورخورشید می‌تواند بسیار دلربا باشد اما اگر این نور از حد مشخصی بیش‌تر باشد آزاردهنده خواهد بود به همین دلیل به کمک پرده‌ها از ورود نور اضافی به محیط جلوگیری می شود. یکی دیگر از اهداف اصلی نصب پرده، حفظ حریم شخصی اشخاص حاضر در منزل و یا هرمحیط دیگر است.

پرفروش‌ترین پارچه‌های پرده

در بازار پارچه‌های بسیاری وجود دارند که برای پرده قابل استفاده هستند. پارچه‌های مناسب برای پرده در فروشگاه‌های پارچه فروشی و پرده فروشی با نام پارچه‌ پرده‌ای شناخته می‌شوند که منظور همان پارچه ای است که برای دوخت پرده از آن استفاده می‌شود. به صورت کلی چند نوع از جنس‌های پارچه بیش‌تر برای دوخت پرده کاربرد دارند که در زیر مزایا و معایب هرکدام از آن‌ها را شرح می‌دهیم تا اطلاعات کافی درمورد هر کدام از پارچه‌های پرده داشته باشید و با آگاهی کامل خرید کنید.

حریر: پارچه‌های حریر بسیار سبک و جذاب هستند. این پرده‌ها حتی به تنهایی می‌توانند و بدون والان و کتیبه می‌توانند زیبایی منحصربه فردی به محیط ببخشند. حریر بسیار نازک است و عبور نور دارد.

نخ پنبه: پارچه نخ‌ پنبه در طرح‌های متفاوت وجود دارد. شستشوی راحت دارد. بیش‌تر در اتاق‌خواب‌ها و فضاهای غیررسمی و اسپرت استفاده می‌شود. از سایر پارچه‌های پرده‌ای مقاوم‌تر است.

کتان: پارچه کتان اصل بسیار سبک است. این پرده می‌تواند برای کتیبه‌ها استفاده می‌شود. بسیار نرم و شکیل است.

مخمل: پارچه مخمل از قدیم پارچه اشرافی و لوکس به شمار می‌رفته است. امروزه نیز اکثرا در سبک‌های کلاسیک کاربرد دارد.

هنگام خرید و نصب پرده به چه نکاتی باید توجه کرد؟

رعایت چند نکته ریز و جزئی هنگام خرید و نصب کردن پرده، در چشم‌نوازی محیط تاثیرگذار است.

درصورتی که روی یک دیوار پذیرایی دو پنجره بزرگ وجود دارد و بین این دو پنجره دیوار هست؛ بهتر است از یک پرده مشترک و سرتاسری استفاده کنید‌‌. رعایت این نکته باعث می‌شود عرض پذیرایی بیش‌تر دیده شود.

دوخت پرده بسیار مهم است. هرچه پرده تمیزتر و بادقت‌تر دوخته شده باشد، پرده نهایی زیباتر خواهد بود. برش و دوخت پرده را به یک فرد ماهر و خبره بسپارید.

برای‌ این‌که پرده چین‌های منظم و متقارن داشته باشد؛ باید حداقل دو برابر عرض پنجره، پارچه برای دوخت پرده بخرید. هرچه متراژ پارچه بیش‌تر باشد، چین پرده بیش‌تر می شود. میزان پارچه نیاز برای دوخت استانداردترین پرده‌ها، سه برابر عرض پنجره می باشد. به طور مثال اگر عرض پنجره سه متر است، باید حداقل شش متر پارچه پرده‌ای بخرید.

اگر در منزل دو و یا بیش‌تر اتاق دارید که همه این اتاق‌ها نیاز به پرده دارند؛ در انتخاب پرده‌های اتاق‌ها اصل تنوع را رعایت کنید. برای هر اتاق از طرح، شکل و رنگ متفاوتی از پرده استفاده کنید. این‌کار باعث می‌شود زیبایی دکوراسیون منزل دوچندان شود.

هنگام انتخاب پرده مناسب برای محیط، باید به میزان نورگیری فضا توجه داشته باشید. محل‌هایی که پنجره روبه شرق داشته باشند در هنگام روز در معرض آفتاب و نور شدید قرار می‌گیرند. در این حالت اگر تلویزیون روبه روی پنجره قرار گرفته باشد در هنگام روز تماشای تلویزیون مشکل خواهد بود. جنس پرده مناسب برای این نوع پنجره‌ها ضخیم‌تر از سایر پرده‌ها باید باشد.

میله پرده را همواره چند سانتی‌متر بالاتر از پنجره و زیر سقف قرار دهید.

آشنایی با انواع پرده سال ۲۰۲۱

ترکیب پرده حریر و والان یا کتیبه یک طرفه یا دو طرفه در جنس‌های مختلف متداول‌ترین مدل پرده از دیرباز تا کنون بوده است. در این مدل پرده‌ها، یک پرده ساده و یا طرحدار حریر در رنگ‌های معمول سفید و یا کرم نصب می‌شود. سپس با انواع والان‌ها یا کتیبه‌های یک طرفه یا دوطرفه‌ی متناسب با دکوراسیون داخلی محیط به فضا رنگ می‌پاشند. ویژگی فوق العاده این پرده‌ها این است که به راحتی می‌توان از آن‌ها هم در دکوراسیون‌های کلاسیک و سنگین و هم در دکوراسیون‌های مدرن و ساده استفاده کرد.

پرده‌های کرکره‌ای که هم به صورت عمودی و هم به صورت افقی در دسترس عموم قرار دارند؛ بسیار مناسب فضاهایی مانند دفترکار، مطب، آشپزخانه و… می باشند. امروزه انواع پرده‌های کرکره‌ای افقی، بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پرده‌های تک پنل و دو پنل بدون حریر بیش‌تر برای اتاق‌خواب‌ها و یا محیط‌های ادارای که پنجره‌های بزرگ با ارتفاع زیاد دارند استفاده می‌شود. این پرده‌ها در طرح‌ها و نقش‌های مختلف در بازار وجود دارند و در هرطرحی قابل سفارش هستند. طرح روی این پرده‌ها با چاپ، پرس و یا دوخت ایجاد می‌شود.

به صورت کلی انتخاب نوع پرده، متاثر از فاکتورهای بسیاری مانند متراژ پنجره، متراژ فضا، محل قرارگیری پنجره‌ها، میزان نورگیر بودن فضا و… می‌باشد. در قرن حاضر و در سال ۲۰۲۱، طرفداران پرده‌های ساده بسیار بیش‌تر از پرده‌های پرزرق و برق و سنگین هستند.

مناسب‌ترین پرده‌ها برای پذیرایی، آشپزخانه و اتاق‌خواب

در ادامه قصد داریم مناسب‌ترین و کاربردی‌ترین پرده‌ها برای پذیرایی، آشپزخاته و اتاق‌خواب را به شما معرفی کنیم. البته شما می‌توانید با سلیقه شخصی برای هر مکانی هر توع پرده‌ای که تمایل دارید، انتخاب کنید. مواردی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم صرفا یک پیشنهاد هستند.

کاربری پذیرایی، بیش‌تر محلی برای گپ و گفت دوستانه اعضای خانواده و مهمانان است به همین دلیل استفاده از یک پرده مناسب با سبک دکوراسیون این محل امری ضروری و تاثیرگذار در زیبایی منزل است. مناسب ترین پرده برای پذیرایی، پرده‌های ترکیب حریر و والان یک طرفه یا دوطرفه هستند. این نوع پرده‌ها عموما با هرنوع سبک دکوراسیونی هماهنگ هستند.

باتوجه به این‌که آشپزخانه محلی برای پخت و پز محسوب می‌شود، بهتر است پرده‌ای برای این مکان تهیه کنید که به راحتی قابل شستشو باشد و غیرقابل اشتعال باشد. مناسب‌ترین پرده برای آشپزخانه که دارای ویژگی‌های فوق باشد، پرده‌ کرکره‌ای عمودی یا افقی و پرده‌ ونیزی می‌باشند.

یکی از مواردی که در هنگام انتخاب نوع پرده اتاق‌خواب باید به آن توجه کنیم، جنس پارچه پرده است. جنس پارچه پرده اتاق‌خواب بهتر است به گونه ای باشد که نور زیادی را از خود عبور ندهد. باتوجه به این‌که اتاق خواب محلی برای استراحت و خواب است، بسیار مهم است که پرده اتاق به اندازه کافی ضخامت داشته باشد تا نور ملایمی را برای اتاق تامین کند. مناسب‌ترین و بهترین پرده‌ها برای اتاق‌خواب، پرده‌های تک پنل، دو پنل و آستردوزی شده هستند. این پرده‌ها با جنس خاص و منحصربه فردشان نور کافی برای اتاق‌خواب تامین می‌کنند.

به این مطلب امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید