پوشش های پنجره ای

نکات مهم در شستن پرده های توری

پردهای توری همیشه مورد توجه خانم های ایرانی بوده و هست میزان نوری که از آنها وارد اتاق ها می شود نقش ها و ظرافت آنها جلوه گیر هر دکوراسیون می باشد، یکی از نکاتی که همیشه دغدغه تمام افرادیست که از پرده های توری استفاده می کنند، نحوه شستشوی پرده های توری است.
این پردها به علت بافت ظریفی که دارند گرد و خاک را به راحتی جذب خود می کنند و خیلی بیشتر از سایر پرده ها کثیف می شوند. ابتدا باید یادآور شویم هیچ وقت اجازه ندهید که پرده های شما بیش از اندازه آلودگی و گرد خاک را به خود جذب کنند و حتما آن ها را در فواصل منظم بشورید.

روش شستن پرده توری

برای شستن پرده توری ابتدا آن را با احتیاط از چوب پرده جدا کنید، سپس یک لگن یا وان را پر از آب کنید و پرده را درون آن قرار دهید به مدت ۲۰ دقیقه بگذارید پرده کاملا خیس شود تا بخشی از گرد و خاک آن ازش جدا شود اگر که لگن شما به اندازه کافی بزرگ نیست و شک دارید پرده کاملا خیس شود می توانید کمی با دست آن را جا به جا کنید.
بعد از بیست دقیقه پرده را آب کشی کنید. در مکانی تمیز قرار دهید، آب لگن یا وان را خالی کنید و دوباره آب کنید این بار مقداری مایع پاک کننده یا پودر معمولی به آن اضافه کنید و آن را آرام در آب جا به جا کنید.
حواستان باشد هرگز پرده توری را چنگ نزنید زیرا ممکن است نخ کش شود و آسیب ببینید سپس پرده را چند بار آب کشی کنید تا مطمئن شود مواد شوینده از آن کاملا خارج شده باشد و دیگر کف نمی کند.

استفاده از سرکه برای سفید کردن پرده

اگر تمایل دارید پرده تان سفید تر و درخشنده تر شود می توانید لگن را بار دیگر پر از آب کنید و مقداری سرکه به آن اضافه کنید و به مدت کوتاه پرده را در آن قرار دهید، سرکه کمک میکند تا رنگ‌ پارچه در شستشو حفظ شود و باعث سفید شدن و درخشندگی پرده می شود.
نکته مهم این است که باید توجه داشت هیچ گاه برای مدت طولانی پرده توری خود را درون آبی که دارای سرکه است قرار ندهید زیرا ممکن است اثری عکس داشته باشد و رنگ پارچه را تغییر دهد.

استفاده از جوش شیرین و نمک

شما می توانید اگر سرکه در دسترس ندارید یا بوی آن شما را آزار میدهد از جوش شیرین و نمک به عنوان سفید کننده استفاده کنید به این صورت که بعد از آب کشی و پاک شدن پرده از مواد شوینده این بار لگن را پر از آب کرده و مقداری جوش شیرین و نمک به آن اضافه کنید و پرده را درون آن قرار دهید.

آب کشی نهایی

آخرین مرحله این است که پرده را آب کشی کنید و پرده را از سرکه یا نمک و جوش شیرین پاک کنید. این کار را چند بار انجام دهید سپس پرده را از آب خارج کنید پرده توری نباید به مدت خیلی طولانی در آب قرار بگیرد زیرا بافت حساس آن آسیب می بیند. وقتی پرده را از آب خارج کردید روی یک پارچه تمیز قرار دهید ترجیحا از جنس حوله باشد تا مقداری از آب آن گرفته شود حواستان باشد پرده را کاملا صاف روی پارچه قرار دهید تا از چروک شدن آن جلوگیری کنید.
اگر بند رخت مناسب و محکم دارید یا رخت آویز مناسب دارید بعد از اینکه بخشی از آب آن گرفته شد میتوانید مدتی آن را آویزان کنید.

پرده را از چوب پرده آویزان کنید

وقتی پرده شما کمی نم دارد آن را از چوب پرده آویزان کنید تا مانع از چروک شدن آن شوید اگر پرده شما ناخواسته چروک شد میتوانید آن را به اتوشویی بسپارید.

نکته ها

  1. هیچگاه پرده را در ماشین لباسشوی قرار ندهید چه برای شستن چه خشک کردن زیرا بافت پرده توری حساس است و به شدت آسیب می ببیند.
  2. حواستان باشد قبل از آویزان کردن پرده، پنجره و چوب پرده را کاملا تمیز کنید تا گرد و خاک دوباره بر پرده ننشیند.
  3. برای شستن پرده توری حتما از آب سرد یا نهایتا ولرم استفاده کنید زیرا آب گرم یا داغ ممکن است به بافت پرده شما آسیب برساند
  4. از مواد شوینده معمولی استفاده کنید زیرا مواد شوینده قوی به ریزبافت پرده توری آسیب می رسانند
  5. تا جای که امکان داره پرده توری را اتو نکنید، بخار اتو به بافت پرده آسیب می رسانند.
  6. بعد از شستن پرده و خشک شدنش توصیه ما به شما این است چند وقت یکبار گرد و غبار پرده را به کمک جارو برقی بگیرید.
به این مطلب امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید