موکت

موکت آکریلیک چیست؟

موکت آکریلیک کف پوشی است منسوج که ممکن است به صورت بافته یا نبافته باشد، موکت ها با توجه به کاربردهای متنوعی که دارند، از الیاف های متنوع و همچنین روش های مختلفی ساخته و تولید می شوند. این الیاف های مختلف و روش های گوناگون دارای معایب و مزایای خاص خود هستند و الیافی که در صنعت موکت سازی مورد استفاده قرار می گیرد به دو دسته کلی تقسیم می شود؛

  • الیاف مصنوعی یا سنتز شده
  • الیاف طبیعی

الیاف طبیعی چیست؟

در تعریفی کلی الیاف طبیعی به الیافی گفته می شود که از جنس پشم ساخته شده است، این الیاف از آن جایی که طبیعی هستند، دارای قیمت بسیار بالایی نیز می باشند، و اما بالعکس الیاف سنتز شده یا مصنوعی دارای قیمت پایین تر و در عین حال تنوع بسیار زیاد است، از انواع الیاف مصنوعی که در صنعت موکت سازی استفاده می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد؛

  • الیاف آکریلیک
  • الیاف پلی آمید
  • الیاف پلی استر
  • الیاف پروپیلن

الیافی که در صنعت موکت سازی آکریلیک کارایی دارد از نوع الیاف سنتز شده یا مصنوعی است و به الیاف پشمی و طبیعی شباهت بسیار زیادی دارد، ویژگی دیگری که الیاف سنتز شده دارد این است که الکترسیته ساکن ایجاد نمی کند، بنابراین اگر ماده ای بر روی فرش و یا موکت آکریلیک بریزد موکت رنگ نخواهد گرفت. از طرفی دیگر اگر می خواهید برای محیط های پر رفت آمد موکت خریداری کنید موکت آکریلیک اصلا مناسب نیست،چرا که مقاومت بسیار کمتری در برابر کوبیده شدن دارد، البته این موکت ها دارای خاصیتی انعطاف پذیر هستند اما تا زمانی این خاصیت وجود دارد که رفت و آمدهای معمولی بر روی آن صورت بگیرد.

مطالعه نمایید!  بهترین انتخاب در انواع موکت چیست؟

الیاف آکریلیک بسیار سبک و گرم هستند و به پشم شباهت زیادی دارند، زمانی که آکریلیک بر روی پایه اصلی و کوتاه دستگاه ریسیده بشود، خاصیتی مانند پنبه دارد. برخی از موکت های آکریلیک به صورت رنگی و برخی دیگر به صورت کتان یا اکرو شسته نشده است تولید می گردد، بقیه هم به صورت طبیعی یا رنگ نشده به بازار عرضه می شوند. برخی از الیاف های آکریلیک رنگ پذیر هستند و قابل شستشو می باشند این جنس دارای خاصیت ضد حساسیت هستند و به همین علت برای تولید موکت کاربرد دارد. ضمنا قیمت این الیاف  نسبت به الیاف طبیعی بسیار ارزان تر است، الیاف آکریلیک بیشتر در موکت هایی با بافت لوپ کاربرد دارند. علاوه بر جنس الیاف، تکنولوژی که در تولید موکت استفاده می شود هم بر کیفیت آن اثر گذار است، ویژگی دیگر موکت آکریلیک و الیاف آن قابلیت حفظ ضخامت، و ماندگاری رنگ و کوبیده نشدن،مقاومت در برابر رشد انواع قارچ و حشره و همچنین حفظ کیفیت در برابر نور خورشید می باشد.

موکت آکریلیک چه مزایا و ویژگی هایی دارد؟

آکلریلیک الیافی است مصنوعی، این الیاف از پلیمری به اسم« پلی اکریلو نیتریل» که دارای میانگین مولکولی ۱۹۰۰ مونومر واحد است ساخته شده و همین امر موجب شده تا موکت آکریلیک هم مثل موکت های دیگر مزایا و معایب خاص خود را داشته باشد. در این قسمت با چند مپرد از ویژگی های انواع موکت آشنا خواهید شد.

مقاوم در برابر سایش

هر چند که تقریبا تمام موکت ها در برابر سایش بسیار مقاوم هستند اما با توجه به این که این الیاف نسبت به الیاف های دیگر در صنعت موکت سازی کمتر مورد استفاده قرار می گیرد، استفاده از آن ها در محیط های شلوغ یا فضاهای تجاری پیشنهاد نمی شود. کاربرد موکت آکریلیک در مکان های که پررفت آمد است دوام بسیار کمتری دارد زیاد نیست ، البته این امر موجب شده تا تولیدکنندگان این موکت ها، به سراغ ترکیب الیاف پشم و آکریلیک بروند. این کار تا حدودی ضعف الیاف آکریلیک را پوشش داده و این مشکل تا حدی حل شده است.

مطالعه نمایید!  موکت ایرانی بهتر است یا موکت خارجی؟

مقاوم در برابر رطوبت

موکت آکریلیک در برابر رطوبت و نم بسیار مقاوم است و کاربرد موکت آکریلیک این است که گزینه مناسبی برای استفاده به عنوان پادری در محیط هایی مثل دسشویی و حمام است. این موکت ها در برابر محوشدگی رنگ نیز دارای مقاومت بالایی هستند، بنابراین به مرور زمان و حتی در محیط های مرطوب، به خوبی رنگ خود را حفظ کرده و سالم می مانند.

مقاومت بالا نسبت به مواد شیمیایی

موکت آکریلیک نسبت به مواد شیمیایی و لکه پذیری مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می دهد، همچنین در برابر الکتریسته ساکن هم استحکام و مقاومت خوبی دارد و به مرور زمان کیفیت خود را حفظ کرده و ثبات رنگ بسیار خوبی دارد. ویژگی دیگر این موکت ها انعطاف پذیری آن ها است منظور از انعطاف پذیری الیاف آکریلیک توان برگشت پذیری آن ها بعد از فشرده شدن یا پا خوردن است. این موکت ها برای محیط های با رفت و آمد معمولی مناسب هستند و کیفیت خوبی را دارا می باشند. این جنس موکت نسبت به سایر موکت ها قیمت بسیار کمتری دارند، اما در مقابل دارای دوام و عمر پایینی هستند که همین امر استقبال از آن ها را کمتر کرده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن