موکت

از بین بردن لکه موکت

یکی از دردسرهایی که ممکن است در طول روز برای ما پیش بیاید، لک شدن موکت است، مخصوصا اگر بچه کوچک یا آدم سر به هوایی دور و برمان باشد. در این شرایط نحوه شستشو موکت به صورت درست یکی از مهمترین چیزهایی است که باید بدانید.

در این جا چند مورد از بهترین روش‌ های از بین بردن لکه‌ ها از روی موکت را معرفی و بررسی می کنیم:

از بین بردن لکه ی روغن از روی موکت

برای پاک کردن لکه از روی موکت، آن هم لکه ای مانند لکه روغن بهترین راه استفاده از مایع ظرفشویی است که حلال آن می باشد. برای این کار ابتدا کمی از مایع ظرفشویی را داخل فنجانی ریخته و آن را با آب محلول کنید. بعد از آن محلول داخل یک بطری شیشه شور بریزید تا بتوانید محلول را روی محل لکه اسپری کنید. اگر لکه ی موردنظر خیلی بزرگ و عمیق است، چند بار از این روش استفاده کنید تا به نتیجه مطلوب خود برسید.

نحوه شستشو موکت در صورت چسبیدن آدامس

اگر اتفاقی آدامس روی موکت افتاد و به آن چسبید، راه حل این است که تکه ای یخ را به مدت 30 ثانیه بر روی آدامس نگه دارید تا کاملا یک تکه و خنک شود. و بعد با یک قاشق یا چاقو آن را به راحتی از موکت جدا کنید. اگر ذرات ریزی از آن باقی ماند، با استفاده از یک برس آن ها را جدا کنید و یا قسمت کوچکی از سر پرز ها را با قیچی کوتاه کنید.

مطالعه نمایید!  نکات مهم در انتخاب خرید موکت برای اتاق نشیمن

از بین بردن لکه شمع روی موکت

احتمال دارد برای شما هم پیش آمده باشد که قطره ای از موم شمع و یا انواع چربی های جامد روی موکت ریخته باشد و وارد بافت موکت شده باشد.

در این شرایط، یکی از راه های ساده برای شستشوی موکت در خانه این است که روی لکه را با یک تکه پارچه تمیز و سفید بپوشانید و سپس روی آن را اتو بکشید. این کار باعث میشود که تکه چربی یا موم ذوب شده و به پارچه جذب شود. حتما این نکته را در نظر داشته باشید که موکت را نباید زیاد روی موکت نگه داشت، تماس مستقیم اتو و موکت بعد از 30 ثانیه باعث سوختن موکت میشود.

در آخر کار محل لکه را با آب و صابون به خوبی بشویید تا ردی از آن باقی نماند.

(در نظر داشته باشید که پارچه مورد نظر باید حتما سفید رنگ باشد، پارچه های رنگی معمولا وقتی داغ میشوند و یا با چربی اصابت پیدا میکنند رنگ خودشان را پس میدهند و این خود باعث بروز مشکلی دیگر میشود.)

 remove stains carpets 2 - از بین بردن لکه موکت

پاک کردن لکه با استفاده از نوشابه

شاید این را نمیدانستید اما نوشابه، در صورت استفاده درست، یکی از بهترین لکه بر هاست.

کمی از نوشابه را روی پارچه لک شده بریزید تا تاثیر آن را ببینید.

اگر از نوشابه نتیجه دلخواه را نگرفتید، میتوانید یک پیمانه سرکه سفید را با یک پیمانه آب محلول کنید و بعد روی محل مورد نظر اسپری کنید. و بعد بگذارید 10 تا 15 دقیقه در همان حالت بماند. سپس با تکه ای ابر، محل مورد نظر را خشک کنید؛ در صورت نیاز، این کار را چندین بار تکرار کنید، تا به نتیجه ی دلخواه برسید.

مطالعه نمایید!  موکت آکریلیک چیست؟

بعد از اینکه لکه پاک شد، محل مورد نظر را با آب گرم به خوبی بشویید و بعد پارچه ای تمیز را بر روی آن قرار داده و به سطح پارچه با جنسی سنگین مثل کتاب و یا… فشار بیاورید و بگذارید تا چند ساعت در همین حالت بماند.

با انجام این کار پارچه کاملا آب را به خود جذب کرده و محل مورد نظر کاملا خشک میشود.

remove stains carpets 3 - از بین بردن لکه موکت

از بین بردن لکه خون روی موکت

در مواجهه با لکه هایی مثل خون که بسیار به چشم میایند و پر رنگ هستند، ابتدا از مخلوط آب و یک شوینده ی ملایم استفاده کنید و محل لکه را به خوبی با آن بشویید تا این که رنگ لکه به خوبی از الیاف جدا شود.

بعد از انجام این کار، پراکسید هیدروژن را به صورت مستقیم روی لکه بریزید. خاصیت پراکسید هیدروژن این است که بعد از برخورد با لکه به سرعت کف میکند. کف به وجود آمده را با یک حوله تمیز بردارید و درآخر موکت را خشک کنید.

از بین بردن لکه مواد شیرین از روی موکت

معمولا اگر بچه کوچک در خانه داشته باشیم، این مشکل رایجی برای ما خواهد بود.

برای پاک کردن این لکه ها اولین کار این است که شیرینی را با چاقو یا یک چسم تیز از روی موکت برداریم و بعد با محلول آب و صابون و یک تکه ابر محل لک را به خوبی بشوییم تا کاملا از پاک شدن لکه، اطمینان حاصل کنیم. اگر لکه را به خوبی پاک نکنید، محل جذب لکه های بعدی خواهد بود و به راحتی سیاه میشود، پس تا پاک شدن کامل لکه شستن را ادامه دهید.

مطالعه نمایید!  موکت ایرانی بهتر است یا موکت خارجی؟

بعد از شستشوی کامل و دقیق با آب و صابون با دستمالی تمیز محل لکه را به خوبی خشک کنید.

به این مطلب امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا