موکت

موکت رانر چیست؟

احتمالا شما هم با اسم موکت رانر یا موکت کناره آشنا هستید، اما اگر همچین اسمی را نشنیده اید حتما این نوع موکت را دیده اید. موکت رانر یا موکت کناره به موکت هایی گفته می شود که بیشترین کاربرد را در راهرو ها، راه پله ها ای که جنبه عمومی دارند و محل رفت و آمد عموم است مانند: هتل، فروشگاه های بزرگ و … دارند. از گذشته پوشاندن پله و راه رو با موکت های رانر در ایران بسیار رایج بوده که امروزه هم مورد استقبال همگان واقع شده است. یکی از مدل موکت هایی که در ایران طرفداران زیادی را جذب خود کرده است موکت های رانر قرمز با حشیه های مشکی و یا سفید می باشد.

کاربرد های موکت رانر

همانطور که در بالا اشاره کردیم موکت رانر بیشتر در راهرو ها و راه پله مورد استفاده قرار می گیرند. این موکت ها به صورت رولی عرضه می گردند که عرض آن حداقل ۱ متر و طول آن ها متفاوت می باشد. موکت رانر هم در محیط های داخلی و هم محیط های خارجی اماکن کاربرد دارند. حال تا آخر این مقاله همراه ما باشید تا از کاربرد و موارد مصرف این نوع موکت بیشتر آگاهی یابیم.

کاربرد موکت رانر برای کاور راهرو و فضا های مربوطه

عمده ترین موارد مصرف موکت های رانر برای پوشش و کاور فضای راهرو و فضا های مربوطه می باشد. گاهی ممکن است از موکت های رانر به گونه ای استفاده شود که سراسر فضا را پر کند که این کار تقویت مسیر حرکت و امتداد بصری را به دنبال دارد. از دیگر کاربرد های موکت رانر یا کناره این است که می توانیم برای متصل کردن و یا پیوند دادن دو مکان مختلف به یکدیگر از آن ها بهره ببریم. با موکت های رانر می توانیم دو محیط کاملا مجزا را که به هم ارتباطی ندارند را به هم وصل کرده و نوعی ارتباط بین این دو فضا ایجاد کنیم.

مطالعه نمایید!  موکت ایرانی بهتر است یا موکت خارجی؟

کاربرد موکت رانر برای کاور راه پله

امروزه استفاده از موکت رانر برای پوشش و کاور راه پله ها متقاضیان زیادی دارد. گاهی اوقات ممکن است موکت های رانر به تنهایی و یا ادامه دهنده موکت های رانر راهرو باشند. اکثرا موکت هایی که برای راه پله مورد استفاده قرار می گیرند، عرض کمتری نسبت به راه پله دارند یعنی قسمتی از راه پله را موکت پوشش نمی دهد که این کار موجب چند برابر شدن زیبایی راه پله ها می شود. گاهی اوقات موکت های رانر که در راه پله مورد استفاده قرار می گیرند، ادامه همان طرح موکت های رانر راه پله، پاگرد ها و فضا های اصلی می باشند. البته به یاد داشته باشید گاهی هم ممکن است طرح آن متمایز از طرح موکت های رانر فضا های دیگر باشد که در این صورت تغییرات فضا به طور واضح نمایان می شود. امروزه برای زیباتر شدن فضای راه پله ها و پایداریشان بر روی موکت های رانر نصب شده از میله های تزئینی و از جنس استیل استفاده می کنند.

چند نکته برای انتخاب موکت راه پله

برای انتخاب انواع موکت راه پله به چند نکته توجه کنید:

  1. دوام و کیفیت موکت راه پله را مورد توجه قرار دهید زیرا راه پله مکانی پر تردد می باشد.
  2. از موکت هایی استفاده کنید که ضخامت کمتری دارند و فاصله زیادی با سطح پله نداشته باشند
  3. برای موکت راه پله از رنگ های روشن کمتر استفاده شود.
  4. با توجه به دکور و رنگ دیوار های راه پله موکت آن را انتخاب کنید.
  5. شما می توانید برای زیباتر شدن راه پله در انتهای موکت رانر و ورودی منزل از یک موکت کناره قرمز استفاده کنید که زیبایی ورودی را چند برابر خواهد کرد.
مطالعه نمایید!  موکت پرزبلند

کاربرد موکت رانر در دیگر فضاها

امروزه از موکت رانر برای دیگر فضاها مانند آشپزخانه ها، راهرو های کتابخانه، فضاهای بیرونی استفاده می کنند. همچنین این نوع موکت ها قابل استفاده در مراسم فرش قرمز و یا آیین های استقبال هستند. لازم به ذکر است که طرح موکت های رانر را باید با توجه به کاربرد و فضای مورد نظرتان انتخاب کنید. مثلا اگر مکانی که پا خور زیادی دارد از رنگ های روشن کمتر باید استفاده شود. سعی کنید با تغییر دکوراسیون خود موکت رانر را هم طبق سلیقه ی خودتان تعویض کنید.

گاهی اوقات ممکن است علاوه بر موکت رانر برای زیبایی منزل از موکت کنار فرش هم استفاده کنند. حال اینگونه موکت ها اغلب در زیر فرش قرار می گیرند و فضای زیر فرش را به طور کلی کاور میکنند. خرید هر نوع موکتی برای منزل و فضای داخلی شما از قوانین خاصی پیروی می کنند که باید به آن قوانین توجه کنید.

روش های خرید موکت کنار فرش مناسب

برای انتخاب و خرید موکت رانر یا کنار فرش باید به اندازه الیاف، رنگ موکت، طرح موکت و تراکم موکت کنار فرش توجه کنید که بر زیبایی منزل تاثیر گذارند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن