پوشش های کف

نحوه تمیز کردن پارکت و لمینت

کفپوش و لمینت یکی از بهترین روش ها برای داشتن یک خانه زیبا با سبکی کلاسیک است. اما پس از نصب آن یکی از دغدغه های مهمی که خانم های خانه دار را درگیر می کند، نحوه تمیز کردن کفپوش است. جنس کفپوش ها بسیر متفاوت است و برخی از آن ها بسیار ضعیف و برخی دیگر حتی ضد آب هستند، با این وجود باز هم باید در حین تمیز کردن شان به خوبی از آن ها مراقبت کرد، چراکه اگر به خوبی و با روش های درست آن را تمیز نکنید، عمر و دوام شان کاهش پیدا می کند.

تمیز کردن لمینت کف به اندازه تمیز کردن و جارو برقی کشیدن فرش های خانه اهمیت دارند، چراکه، اکثر لمینت ها به رنگ تیره و در طیف رنگ قهوه ای هستند و زمانی که گرد و غبار بر روی اجسام تیره بنشیند به خوبی مشخص خواهد بود و این صحنه در خانه اصلا خوشایند نیست! البته تنها گرد و غبار نیست که موجب کثیف شده کفپوش های لمینت می گردد، بلکه علت های دیگری هم سبب کثیف شدن شان می شود، مانند ریخته شدن شربت و یا لکه روغن و…. که پارک کردن هر یک از این لکه ها نیازمند نکاتی ریز اما حساس و مهم است.

البته این روزها با گسترش صنعت پارکت و لمینت، آن ها را با موادی می سازند که در مقابل رطوبت و آب مقاوم بوده و به قول معروف پارکت ضد آب هستند، این نوع پارکت ها معمولا در برابر شستشو و آب با دوام هستند اما باز هم احتمال اینکه از عمر آن ها کاسته شود وجود دارد! و از طرف دیگر هم بسیار گرانقیمت هستند و شاید هر کسی آن قدر تمکن مالی برای خرید پارکت های ضد آب را نداشته باشد. پس با تمام این تفاسیر بهتر است با روش های درست و اصولی پارکت لمینت منزل تان را تمیز کنید که در ادامه برخی از این روش ها را با هم مرور خواهیم کرد.

مرحله اول پاک کردن گرد و غبار از روی سطح کفپوش

تصور کنید که می خواهید میز کار یا اپن آشپزخانه را تمیز کنید اما روی سطح آن آشغال و ذرات ریز ریخته است پس باید پیش از اینکه شروع به تمیز کردن سطح با دستمال کنید، اول ذرات ریز و گرد و غبار را به وسیله جاروی دستی یا برقی تمیز کنید. این موضوع برای تمیز کردن لمینت کف هم صدق می کند و پیش از اینکه بخواهید لکه های روی سطوح را تمیز کنید و کفپوش را برق بیندازید، بهتر است اول روی کفپوش را گردگیری کنید. برای اینکار بهتر است از جارو برقی استفاده نمایید اما مراقب باشید که با جاروبرقی خط وخشی بر روی سطح پارک نیندازید پس حتما به سر جارو برقی دقت کنید. برخی از جارو برقی ها دارای سرهای مختلفی هستند که با تعویض شان کار شما راحت تر می شود.

تهیه مواد شوینده مناسب و تمیز کردن کفپوش

حال نوبت به جلا دادن پارکت می رسد، پروسه پاک کردن پارکت ها بسیار حساس است چراکه بسیاری از خانم های خانه دار از مواد شوینده نا مناسبی استفاده می کنند که به خاطر وجود مواد شمیایی مضر به رنگ یا سطح پارک ها آسیب می رساند.

البته تمیز کردن پارکت با بخار شوی، راحت ترین و سریع ترین راه است اما متاسفانه بسیاری از خانم های خانه دار بخارشوی ندارند و باید دست به دامان راه حل های دیگر شوند. برای براق شدن و تمیزی سطح کفپوش لمینت، کافیست یک فنجان سرکه سفید یا قرمز را با ژل یا مایع های مختلف شست و شو مخلوط کرده و با یک طی از جنس حوله یا نخ بر روی سطوح بمالید. نکته قابل توجه این است که پس از این کار سریع باید با یک دستمال خشک کف را تمیز و خشک کنید چراکه رطوبت باعث می شود که سطح لمینت بر آمده شده و به مرور زمان بپوسد. البته برای تمیز کردن کفپوش های لمینت نیازی به مواد شوینده هم نیست! چراکه سطح آن بسیار صاف است و اگر لکه ای هم  بر روی آن بیفتد به راحتی پاک می شود.

پس از تمیزی لکه ها حتما کفپوش را خشک کنید

تمیز کردن لمینت کف راحت است به شرط آنکه با این تمیزی به خودتان ضرر نزنید! اهمیت این موضوع که پس از تمیز کردن کل سطوح را خشک کنید، بسیار زیاد است و همانطور که گفتیم اگر ذره ای رطوبت باقی بماند کفپوش تان به مرور دچار پوسیدگی می شود.

چند نکته مهم در خصوص تمیز کردن کفپوش های لمینت

اول از همه سعی کنید چند دستمال از جنس حوله ای یا از طی های مخصوص که جنس شان از نخ و حوله است همیشه در منزل داشته باشید. توصیه می کنیم که این دستمال ها را فقط برای تمیز کردن کفپوش ها استفاده کنید و همیشه آن ها را تمیز نگهدارید.

اگر گلدان در خانه دارید، حتما از زیر گلدانی استفاده کنید که آب گلدان موجب سیاهی و لکه و همچنین باد کردن سطح کفپوش نشود.

در زیر مبلمان ها و وسایل دکوری سنگین حتما از تکه های پد محافظ استفاده نمایید.

برای تمیز کردن لمینت از سفید کننده های قوی و شیمیایی استفاده نکنید.

به این مطلب امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید