پوشش های کف, کفپوش و پارکت

اهمیت و تاثیر رنگ کفپوش در طراحی داخلی

رنگ کفپوش، یکی از مهم ترین دغدغه های اصلی صاحبان منازل می باشد. زمانی که تصمیم به عوض کردن دکوراسیون خانه یا محل کاره خود میگیرید به چند نکته مهم باید توجه داشته باشید که کفپوش بهترین گزینه برای زینت بخشیدن به خانه و محل کاره شماست.

زمانی که کفپوش را انتخاب میکنید باید در این فکر باشید که چه رنگی برای خانه یا محل کاره شما متناسب است چون هماهنگی میان رنگ ها در دکوراسیون منزل خیلی مهم است طراحان داخلی حرفه ای زمانی که می خواهند یک مکان را طراحی کنند، هماهنگی میان تمام عوامل از جمله نوری که به پنجره ها وارد می شود، یا رنگ کاغذ دیواری یا رنگ مبلمان را در نظر میگیرند و بهترین گزینه را برای شما به ارمغان می اورند.

این مقاله در یک نگاه!!

  • کدام نوع از انواع رنگ کفپوش انتخاب کنیم ؟!
  • نکاتی که حتما برای انتخاب رنگ کفپوش باید به ان توجه داشته باشید!
  • بهترین رنگ کفپوش مناسب برای منزل

کدام نوع از انواع رنگ کفپوش انتخاب کنیم ؟!

در انواع رنگ کفپوش ، کفپوشی با رنگ نامناسب نیز یافت می شود. انتخاب یک کفپوش نامناسب می تواند باعث دلگیر شدن و تاریک شدن فضا شده و مکان را  را از انچه هست کوچک تر و باریک تر جلوه دهد. به همین دلیل است که رنگی که برای کفپوش خود انتخاب می کنید از اهمیت بالایی در طراحی داخلی برخوردار است و زمانی که می خواهید کفپوش انتخاب کنید باید اهمیتی که رنگ آن در طراحی داخلی دارد را در نظر داشته باشید

در گذشته انتخاب رنگ برای کفپوش بسیار اسان و ساده بود زیرا در پارکت ها رنگ قهوه ای ودر کاشی و سرامیک رنگ های خنثی بسیار پرکاربرد و در دسترس بودند. اما امروزه با تنوع و تکنولوژی های جدید روبه رو هستیم و انتخاب طرح و رنگ هیچ حد و  مرزی ندارد. همین موضوع باعث می شود انتخاب مصالح و رنگ مناسب برای کفپوش ها کمی دشوار شود. اما نگران نباشید، با توجه به برخی نکات می توانید به راحتی انتخاب درست را انجام دهید.

نکاتی که حتما برای انتخاب رنگ کفپوش باید به ان توجه داشته باشید!

۱: ابعاد اتاق را در نظر بگرید:

بزرگی و ابعاد کل اتاق را که برای آن میخواهید کفپوش انتخاب کنید در انتخاب رنگ مناسب کفپوش نقش مهمی دارد. مکان های بزرگ با کفپوش های تیره، گرم تر و یکپارچه به نظر می رسند، در حالی که رنگ های روشن در مکانی بزرگ فضایی سرد ایجاد می کنند.

بر عکس همین موضوع در مکان های کوچک صدق می کند. در یک اتاق کوچک انتخاب رنگ مناسب فضایی فرح بخش ایجاد کرده و وسعت قابل توجهی به مکان خواهد بخشید. و استفاده از کفپوش هایی که رنگ روشن دارند مانند سفید .کرم یا بژهستند مکان های کوچک رو به یه فضای دلباز و روشن تبدیل میکنند به این دلیل که رنگهای روشن فضای خالی میان مبل ها را به خوبی نشان میدهند و مانع ظاهر فشرده در اتاق میشود.

۲:برای بزرگ کردن ابعاد سقف:

کفپوش وسیله ای مناسب برای این کار است. برای این که سقف را بزرگ تر نشان بدهیم رنگ و کفپوش را به گونه ای انتخاب کنیم که سقف را از انچه که هست بزرکتر نشان دهدو مانع کوچکتر دیده شدن اتاق شود هر چه قدر هم که رنگ های روشن فضای بزرگ تری را ایجاد می کنند، اما در مکانی که سقف کوتاهی دارد انتخاب درست این است که یک تناژ رنگی که از زمین تا سقف روشن شود  را بکار ببرید ینی اینکه برای کفپوش ها رنگ تیره تر و برای دیوارها رنگ روشن تر وبرای سقف روشن ترین رنگ را مورد استفاده قرار دهید این موضوع  سقف را از انچه هست بلند تر نشان میدهد

۳: انتخاب کفپوش متناسب با دکوراسیون و مبلمان:

یکی از بزرگ ترین مشکلاتی که در انتخاب پوشش زمین به وجود می اید این است که مدل و رنگ پارکت، سرامیک و یا فرش بر اساس اتاق خالی انتخاب می شود. در حالی که کفپوش ها در واقع یک رنگ پس زمینه برای مبلمان ایجاد می کنند و به همین دلیل بسیار مهم است که رنگی متناسب و هماهنگ با مبلمان و لوازم خانه داشته باشند.

برای مثال اگر مبلمانی با طراحی منحصر به فرد دارید که می خواهید بیشتر مورد توجه قرار بگیرند، باید در اطراف این مبلمان از کفپوش هایی با رنگ های خنثی استفاده کنید که پس زمینه ای آرام ایجاد کرده و نظر ها را به خود جلب نکند.

این روش زمینه ای خنثی ایجاد میکند و مبلمان را به نقطه مرکزی تبدیل خواهد کرد. اگر مبلمانی چشمگیر بر روی کفپوش هایی قابل توجه قرار بگیرند فضایی شلوغ ایجاد شده ونمایی خسته کننده ایجاد خواهند کرد.

زمانی که می خواهید کفپوش مورد نظر خود را انتخاب کنید، می توانید تعدادی از لوازم های کوچکی که بازتابی از رنگ بندی اتاق هستند را به همراه خود ببرید تا زمانی که می خواهید کفپوش را انتخاب کنید به شما کمک بیشتر کنند.

۴: کفپوش هایی با بافت چوبی برای گرم کردن فضا:

زمانی که صحبت از کفپوش های چوبی می شود،  دارای بافتی دو رنگ بوده و بافت ها و گره های چوب را در خود نمایان می کند. برای به وجود اوردن فضایی گرم، لوکس و جدی می توانید این مدل کفپوش های چوبی را به کار ببرید.

۵: کفپوش سیاه :

برای افرادی که به دنبال زیبایی ای منحصر به فرد و لوکس هستند، کفپوش های سیاه رنگ انتخاب عالی خواهند بود. کفپوش سیاه به اتاق فضایی قدرتمند و تاثیر گذار می بخشد. برای ایجاد کفپوش سیاه هم می توانید از کاشی و سرامیک های سیاه رنگ استفاده کرده و یا بر روی بتن سیاه رنگ از لمینت های سیاه رنگ را بکار ببرید.

۶:انتخاب مناسب کفپوش و تاثیر نور در آن:

در طول روز بنا به فظا نورگیر اصلی اتاق روشنایی اتاق تقییر میکند. به همین دلیل زمانی که رنگ کفپوش را زیر نور طبیعی روز و نور مصنوعی شب مورد بررسی قرار میدهید. باید به این موضوع توجه داشته باشید که همین کفپوش در زیر نور طبیعی روز ظاهر متفاوتی خواهد داشت و فضای متفاوتی را ایجاد خواهد کرد.

به همین دلیل زمانی که می خواهید کفپوش انتخاب کنید، کفپوش های متفاوت را در ساعات مختلف روز مورد بررسی قرار دهید. در انتخاب کفپوش، این موضوع که اتاق بیشتر در چه ساعتی از روز مورد استفاده قرار می گیرد نیز اهمیت بسیاری دارد. البته که در مکانی مانند آشپزخانه که در طول روز به شکل مداوم مورد استفاده قرار می گیرد، چگونگی قرار گرفتن کفپوش در زیر نور طبیعی باید مورد بررسی قرار بگیرد.

از آن جایی که هر اتاقی نسبت به کاربرد آن دارای سیستم روشنایی متفاوت است، در انتخاب کفپوش نیز باید میزان بازتاب نور از آن بر اساس کاربرد اتاق در نظر گرفته شود، زیرا این گونه به نتایج بهتری دست خواهید یافت.

بهترین رنگ کفپوش مناسب برای منزل

کفپوش قرار است کف، دیوراها و فضای خالی خانه را پر کند نه تنها معیاری برای سنجش ذوق و سلیقه صاحب خانه خواهد بود، بلکه به طور مستقیم باعث آسودگی خاطر اهالی خانه بشود و به این ترتیب باید دقت بیشتری بهترین رنگ کفپوش برای خانه در ان انتخاب بشود برای تیره پسندها اگر کفپوش تیره را بیشتر می‌پسندید کمی تامل کنید، واقعیت این است که اگر چه کفپوش تیره کثیفی را کمتر نشان می دهد باید توجه داشت انواع تیره کفپوش تا حدی فضای خانه شما را هم تیره می‌کند بنابراین استفاده از آنها در فضاهای کوچک یا اتاق‌هایی که تاریک و کم نور هستند توصیه نمی‌شود و اگر تمال زیادی دارید میتوانید استفاده کنید.

سخن اخر :

در این مقاله به نکاتی بسیار مهم و کاربردی در مورد انتخاب رنگ و همچنین بهترین رنگ کفپوش ها پرداختیم . امیدواریم این مقاله برای شما مفید و همچنین کاربردی بوده باشد از همراهی شما با این سایت بسیار سپاسگذاریم .

 

 

به این مطلب امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید