لمینت

تفاوت بین لمینت و پارکت چیست و کدام یک مناسب تر است؟

از جمله نکاتی که برای خرید کفپوش های خانگی ذهن خریداران را درگیر می کند این است که تفاوت بین پارکت و لمینت در چیست و استفاده از کدام یک برای منزل یا محل کار مناسب تر است؟ از گذشته تا کنون استفاده از هر دو در جهان گسترش یافته است، بسیاری از مردم بعد از اتمام ساخت خانه خود نکات ریزی را در نظر دارند که برای دکوراسیون خانه تاثیر زیادی دارد، از جمله آن ها انتخاب کفپوش است که یکی از مهم ترین وسیله برای دکور خانه می باشد.

تعریف پارکت

پارکت های چوبی لایه های مسطحی هستند که از چوب درختان ساخته می شوند وبرای پوشش دادن کف ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند. در اروپا از قرن های گذشته استفاده از این کفپوش ها رواج داشته است و بعدها در کل جهان مورد استقبال قرار گرفت در حال حاضر از چوب درختانی مثل بامبو، افرا، کاج، بلوط، زبان گنجشک برای ساخت این پارکت ها استفاده می شود. بعضی از افراد تصور می کنند که استفاده از پارکت به دلیل مرغوبیت جنس درختان بی نقص و بهترین انتخاب برای خرید است اما اینگونه نیست در ادامه خواهیم دید که لمینت بهتر از پارکت است. البته می توان گفت که پارکت چوبی مزایای زیادی نسبت به دیگر کفپوش ها دارد از جمله زیبایی طبیعی، دوست دار محیط زیست بودن آن ها که از لایه های درختان تولید می شوند.

برای نصب پارکت ابتدا باید با استفاده از چسب های مخصوص، آن ها را در محل مورد نظر چسباند و بعد از خشک شدن چسب ها و سفت شدن لایه های بین پارکت، سطح بیرون آن را سابیده و لاک می زنند تا سطحی صاف به دست آید. برای استفاده از پارکت چوبی باید مواردی را رعایت کنید:

مطالعه نمایید!  مهمترین معیارهای انتخاب پارکت و لمینت

جنس پارکت از چوب است بنابراین نسبت به آب و رطوبت حساس است تا حد امکان باید کاری کنید که آب بر روی آن نریزد و خشک نگه داشته شود. در صورتی که سطح نوک تیزی روی آن کشیده شود لایه بیرونی خراب می شود و دوباره باید عمل لاک زدن را انجام دهید. بعضی از پارکت ها بافتی شکننده و نرم دارند که هنگام نصب باید تقویت شود.

تعریف کفپوش لمینت

کفپوش لمینت به دلیل اینکه کاربردی مثل پارکت چوبی دارد به آن پارکت لمینت گفته می شود. یکی از مواد های سازنده آن چوب است، معمولا جنس این محصول از HDF است. از لحاظ ظاهری کفپوش لمینت و چوبی شبیه به هم هستند اما تفاوت های زیادی بین این دو است که باعث شده در بازار جهانی خرید پارکت چوبی کمتر شود، به عبارتی پارکت لمینت جای پارکت چوبی را گرفته است.

تاریخچه این پارکت به دهه 1970 بر می گردد هنگامی که یک شرکت سوئدی نمونه هایی از کفپوش لمینت را تولید کرد و با موفقیت زیادی رو به رو شد و بعدها توانست به کشورهای دیگر اروپایی آن را صادر کند. در دو دهه اول این کفپوش ها از کیفیت پایینی برخوردار بودند و همانند پارکت های چوبی با استفاده از چسب نصب می شدند، اما به مرور زمان با تغییر در روش نصب آن و افزایش کیفیت استقبال زیادی از این محصول شد.

تفاوت میان کفپوش لمینت و پارکت

دوام و استحکام لمینت خیلی زیادتر از پارکت می باشد، کفپوش لمینت در 3 نوع مقاومت سایشی تولید شده است که برای تمامی محیط ها مثل خانه، فروشگاه های بزرگ و سالن های ورزشی مناسب می باشد. پارکت هم می تواند برای تمامی محیط ها مورد استفاده قرار بگیرد اما به دلیل قیمت بالا و شرایط نگهداری سخت نسبت به لمینت امروزه خریدار زیادی ندارد. به دلیل استفاده یک لایه ضد خش در لمینت مقاومت بیشتری نسبت به پارکت ها دارند.

مطالعه نمایید!  خرید پارکت لمینت با بهترین قیمت در تهران

پارکت نسبت به لمینت در برابر رطوبت از مقاومت پایینتری برخوردار است. به دلیل استفاده از پارافین بر روی سطح لمینت در برابر رطوبت مقاومت بیشتری دارد، اما پارکت از این قابلیت برخوردار نمی باشد و مقاومت کمتری دارد، همچنین باید گفت که این دو محصول نباید در جاهایی مثل حمام و دستشویی که از رطوبت بالایی برخوردار هستند نصب شوند، اگر آب برای مدت زیادی روی پارکت چوبی بماند آب به درون پارکت جذب می شود و آن را خراب می کند ولی لمینت در برابر آب مقاوم است.

یکی از مهم ترین تفاوت بین پارکت و لمینت در نحوه نصب آن ها است. به این صورت که لمینت به کف اتاق چسبانده نمی شود، به وسیله شیارهایی که دور تا دور آن وجود دارد در یکدیگر قفل می شوند. در نتیجه می توان سطحی صاف و بدون کثیف کاری را خیلی سریع اجرا کرد. عدم استفاده از چسب برای نصب این پارکت ها باعث می شود کف اتاق صدمه نبیند برای مثال اگر کف اتاقی سنگفرش باشد و لمینت را روی آن اجرا کنید، بعد از مدتی که قصد داشتید آن ها را جمع کنید بدون اینکه کوچکترین آسیبی به سنگفرش وارد شود می توانید این کار را انجام دهید. اما در مقابل برای نصب پارکت چوبی از چسب استفاده می شود و هنگام برداشتن آن ها کف اتاق خراب می شود، همچنین قابلیت نصب دوباره را دارند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن