لمینت

نگهداری و تعمیر پارکت لمینت

امروزه لمینت پارکت به علت ویژگی‌های فوق العاده‌ای که دارد یکی از محبوب‌ترین کف‌پوش‌های موجود در بازار محسوب می‌شود. دو مورد از مهم‌ترین علل محبوبیت پارکت لمینت‌ها، یکی قابلیت نصب فوری و بدون دردسر آن‌ها است و دیگری امکان تعویض و تعمیر آسان آن‌ها می‌باشد. در ادامه نکاتی را برای تعمیر و نگهداری پارکت لمینت به شما خواهیم گفت.

پارکت لمینت با دارا بودن طرح‌ها و رنگ‌های متنوع برای هرمکانی و در هر شرایطی قابل استفاده هستند به همین دلیل در بسیاری از فضاهای مسکونی، اداری و تجاری به کار برده می‌شوند.

در مرحله اول و پیش از هرچیز برای این‌که لمینت‌های شما در مقابل صدمات و برخورد‌های جزئی مقاومت کافی داشته باشند، آسیب نبینند و نیاز به تعمیر یا تعویض پیدا نکنند، باید یک لمینت باکیفیت خریداری کنید. لمینت نباید به گونه‌ای باشد که در برابر کوچک‌ترین اجسام نوک تیز روی آن خط و خش و… ایجاد شود. باکیفیت‌ترین لمینت‌های موجود در ایران و در سطح جهان ساخت کشورهای اروپایی مانند آلمان است. لمینت‌های آلمانی تحت عنوان وروکس فلور در بازار موجود هستند و شما می‌توانید به راحتی آن‌ها را تهیه کنید.

چه مواردی باعث آسیب رساندن به پارکت لمینت می‌شوند؟

پارکت لمینت‌ها بسیار مستحکم هستند و در مقابل آسیب‌ها و ضربه‌های وارد شده به آن‌ها به اندازه کافی مقاوم هستند. طول عمر مفید آن ۱۰ تا ۱۵ سال است. اگرچه به صورت کلی پارکت لمینت‌ها دوام و کیفیت لازم را دارند اما مواردی هستند که سبب آسیب رساندن به آن‌ها و کاهش طول عمر لمینت‌ها می‌شود که در زیر نام برده می‌شوند:

۱. نصب بدون دقت و حتی غلط لمینت‌ها باعث می‌شود آن‌ها به خوبی درون هم قفل نشوند در نتیجه در طولانی مدت، لمینت فرسوده می‌شود. اجرای لمینت باید توسط یک فرد ماهر و متخصص در این زمینه انجام گیرد تا دوام لمینت‌ها افزایش یاید.

مطالعه نمایید!  مزایای نصب کفپوش های لمینت

۲. درصورتی که قبل از نصب پارکت لمینت‌ها زیرسازی صحیح انجام نگیرد و کف به خوبی صاف و سیقلی نشده باشد، نر و مادگی لمینت‌ها به خوبی درون هم قرار نمی‌گیرد. اصطلاحا تاب خوردگی رخ می‌دهد در نتیجه لمینت ظاهر زیبای خود را از دست می‌دهد.

۳.  حرارت و گرمای زیاد باعث از بین رفتن خارجی ترین لایه لمینت می‌شود.

۴. درصورتی که لمینت برای مدت طولانی در معرض آب و رطوبت شدید باشد، از عمر آن کاسته می‌شود.

۵. ایجاد آسیب‌ها و خراش‌های جزئی روی پارکت لمینت‌ها به تدریج باعث قوام آن‌ را کاهش می‌دهند.

نکات مربوط به مراقبت از پارکت لمینت

۱. درصورت چسبیدن آدامس یا موم شمع به پارکت لمینت هرگز سعی نکنید آن را چاقو یا یک وسیله نوک تیز بکنید زیرا نه تنها باعث ایجاد خراش روی لمینت می‌شود بلکه آدامس هم کاملا کنده نمی‌شود و اثر آن به جای می‌ماند‌. بهترین روش برای کندن آدامس چسبیده به پارکت لمینت این است که یک تکه یخ روی آن بگذارید. چند دقیقه صبر کنید تا آدامس سفت و سرد شود. سپس به راحتی اثر آن را با پارچه مرطوب از روی لمینت پاک کنید.

۲. برای جلوگیری از آسیب دیدگی و خراش، هیچ‌گاه مبلمان را روی لمینت‌ فشار ندهید و نکشید. هرگونه اثاثیه‌ای که باید منتقل شود، بلند کنید. برای زیر پایه میزها، مبلمان و صندلی ها، نمد یا پلاستیک نرم قرار دهید تا از ایجاد خراش یا فرورفتگی جلوگیری کند.

۳. به صورت مرتب پارکت لمینت را جارو کنید. از یک جاروی نرم استفاده کنید‌.

۴. روی لمینت‌های جلوی در خانه ،فرش قرار دهید تا از ورود شن وسنگریزه جلوگیری شود. سنگریزه‌ها باعث ایجاد خراش‌های سطحی روی لمینت می‌شوند.

مطالعه نمایید!  بررسی همه جانبه تفاوت لمینت و کفپوش

۵. اگر حیوان خانگی دارید ناخن‌های او را مرتب نگهدارید.

۶. برای تمیز کردن لمینت هرگز از وسایل ساینده استفاده نکنید. یک جارو نرم ساده و یا یک جاروبرقی تنها ابزاری است که برای زدودن گردوغبار از روی لمینت‌ها نیاز دارید. درصورتی که لمینت‌ها بیش از اندازه کثیف هستند می‌توانید از یک طی نمدار با پارچه میکروالیاف برای تمیز کردن آن‌ها استفاده کنید.

۷. تحت هیچ شرایطی لمینت‌ها را در معرض آفتاب شدید و سوزان قرار ندهید.

۸. درصورت ریختن آب روی لمینت‌ها، به سرعت آن را خشک کنید و اجازه ندهید آب و رطوبت برای مدت طولانی در محل باقی بماند. آب به لایه‌های زیرین نفوذ می‌کند و باعث ایجاد تاب در لمینت می‌شود.

بهترین روش از بین بردن لکه روی پارکت لمینت

۱. یک قسمت مایع شستشو را با ۱۰ قسمت آب مخلوط کنید.

۲. محلول را روی لکه بمالید و با اسفنج یا پارچه روی آن بکشید.

۳. اجازه دهید کاملا خشک شود.

۴. در مرحله بعدی برای هر ۵ لیتر آب ولرم، ۱۲۵ میلی‌لیتر آمونیاک را مخلوط کنید و یا به ازای هر ۲ لیتر آب ولرم، یک فنجان سرکه را حل کنید.

۵. مقدار بسیارکمی از مخلوط حاصل را روی محل ریخته و اجازه دهید ۱۰ دقیقه بماند.

۶. محلول آمونیاک را به آرامی با یک برس نرم، مانند مسواک، روی لکه بمالید.

۷. در نهایت محل را به خوبی با یک دستمال مرطوب تمیز و سپس خشک کنید.

۸. درصورت باقی ماندن لکه، نسبت آمونیاک به آب را به نصف افزایش داده و تکرار کنید.

نکات طلایی در تعمیر پارکت لمینت‌ها

باتوجه به شدت آسیب، میزان خراش ایجاد شده و سایر موارد روش‌های تعمیر پارکت لمینت متفاوت است. در کل دو روش برای تعمیر پارکت لمینت‌ها وجود دارد که هرکدام در زیر شرح داده می‌شود:

مطالعه نمایید!  تفاوت پارکت، لمینت و کفپوش  PVC

۱. تعمیر سطح لمینت: از این روش هنگامی که آسیب سطحی است و خرابی به لایه‌های زیرین لمینت نفوذ نکرده است استفاده می‌شود. به طور مثال‌ خراش سطحی، وجود لکه‌های متعدد و موارد مشابه به این صورت تعمیر می‌شوند. برای تعمیر لمینت به ترتیب مراحل زیر طی می‌شود: به خوبی لمینت‌ها و به خصوص آن‌هایی که دچار خراش شده‌اند را تمیز و خاکروبی کنید، سطح را کاملا خشک کنید تا عاری از هرگونه رطوبت باشد، روی قسمت‌هایی که خراش ایجاد شده است سمباده بکشید تا صاف و یکدست شود، در مرحله آخر لاک پارکت لمینت را به آرامی روی بخش‌هایی از لمینت که سابیده شده بمالید تا جایی که کاملا با سایر قسمت‌ها هم‌سطح و یکرنگ شود.

۲. تعویض لمینت: گاهی شدت آسیب به حدی است که امکان تعمیر وجود ندارد و باید تعدادی از لمینت‌ها تعویض شوند. در صورت ایجاد خراش عمیق روی لمینت و یا تاب خوردگی شدید باید پارکت‌های آسیب دیده را تعویض کرد. تعویض لمینت‌ها باید توسط یک فرد ماهر در زمینه نصب و تعویض لمینت انجام شود زیرا درصورت تعویض غلط، به سایر تایل‌ها نیز ممکن است آسیب وارد شود. برای تعویض تایل آسیب دیده، تنها کافی است فرد متخصص به وسیله یک ابزار تیز آن را بیرون بکشد و لمینت سالم را به جای آن قرار دهد.

سخن آخر

پارکت لمینت نسبتا به نگهداری کمی نیاز دارد. با مراقبت صحیح از پارکت لمینت‌ها، برای مدت بیش‌تری می‌توانید از درخشش و زیبایی آن‌ها لذت ببرید. به تدریج به هر شکلی که از لمینت نگهداری کنید نیاز به تعمیر و یا تعویض پیدا می‌کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
آغاز گفتگو
مشاوره رایگان - ثبت سفارش
درود بر شما دوست عزیز
جهت دریافت مشاوره رایگان، لطفا سوال خود را بپرسید.