لمینت

لمینت چیست؟

تعریف لمینت

لمینت در زبان انگلیسی به معنای به وجود آوردن متریالی است که قالب بندی مشخصی داشته و به صورت لایه لایه طراحی می شود. گاه این متریال از ترکیب چندین مواد مختلف است، با این هدف که در انتهای کار یک روکش با کیفیت تولید گردد. از اصطلاح لمینت در جاهای مختلفی استفاده می شود، مانند دندان پزشکی ها، و پارکت های لمینت. که در  این مطلب منظورمان لمینت های ساختمانی هستند. همچنین لمینت هایی از لایه هایی با نام Laminate flooring ساخته می شوند که جنس شان از چوب فشرده شده و مواد های مختلفی است که  ترکیب می شوند. ساخت این صفحات در طی یک پروسه و فرایند ترکیباتی خاص در کارخانه ها انجام می شود.

به این نوع لمینت ها کفپوش گفته می شود که این روزها طرفدران بسیاری در صنعت دکوراسیون داخلی دارد. کفپوش، جلوه زیبایی به منازل و محیط های ادرای می بخشد و دارای تنوع بی نظیری هم می باشد. برای تهیه این لمینت  ها ابتدا باید به نمایندگی ها و یا سایت های فروش آن مراجعه کرده و طرح موزد نظرتان را انتخاب کنید. سپس کارگران به محل مورد نظرتان آمده و کفپوش ها را برای تان نصب می کنند. در مغز این کفپوش ها موادی به نام “ملامین صمغ” ریخته شده تا مواد بهتر به یکدیگر بچسبند. ساخت لمینت در اکثر کشورهای اروپایی، دارای استانداردی مناسب با کد EN 13329:2000 است. دوام بالا، زیبایی و تنوع این محصولات سبب شده تا محبوبیت آن روز به روز افزایش یابد.

what lamination 3 - لمینت چیست؟

مزایا و نحوه نصب کفپوش لمینت چیست؟

لمینت کفپوش، دارای مزایای زیادی می باشد. لمینت در واقع جاگزین کفپوش هایی از جنس سنگ و چوب خالی است که در گذشته برای طراحی دکوراسیون داخلی از آن ها استفاده می شد. اما اکنون لمینت کفپوش یک گزینه بسیار عالی است که به راحتی در خانه ها نصب می شود، که البته همانطور که گفتیم برای نصب آن نیاز به  کارگرانی ماهر در این زمینه هستید. البته در برخی از کشورهای اروپایی، نصب لمینت به راحتی توسط صاحب خانه امکان پذیر می باشد. اما به طور کلی بهتر است نصب لمینت توسط افراد با تجربه و ماهر انجام گیرد. با این کار هم در کمترین زمان و با سرعتی بالا انجام شده و هم اینکه کیفیت  و دوام کار زیر سوال نخواهد رفت.

مطالعه نمایید!  نگهداری و تعمیر پارکت لمینت

یکی دیگر از مواردی که باعث شده تا لمینت انتخاب اول هر کسی برای دکوراسیون منزلش باشد، این است که لمینت برای خانه هایی که کف شان از جنس چوب می باشد بسیار مناسب است، چراکه بسیار جلوه زیبایی دارد. در برخی از موارد پیش از جایگزاری لمینت از یک لایه فوم بکار می برند تا در میان زمین و کفپوش قرار گیرد. با این روش نه تنها از بروز رطوبت جلوگیری می شود بلکه، به کاهش صدا و دوام آن هم کمک می کند. در میان این لایه ها حدود یکی الی 10 میلی متر فاصله می گذارند تا اگر روزی صاحب خانه تصمیم به تعویض آن گرفت، بتواند به راحتی آن را انجام دهد. در حین نصب لمینت باید دقت کرد که تمامی لایه ها با دقت بر روی یکدیگر نصب شوند تا ناهمواری نگردد.

what lamination 2 - لمینت چیست؟

مختصری در مورد تاریخچه کفپوش های لمنیتی

ساخت لمنیت کفپوش ساختمانی یک ایده خلاقانه و نوآورانه بوده که توسط یک تیم سوئدی صورت گرفته است. این تیم در شرکتی به نام شرکت Perstorp مشغول به کار بودند و سال ها بر روی این پروژه تحقیق کرده اند و سر انجام پس از آزمون و خطا های متعدد و امتحان روش های مختلف برای تولید و ساخت و همچنین به کار گیری انواع متریال های مختلف برای تضمین کیفیت، توانستند این محصول را با نام پرگو PERGO تولید کنند. با این وجود که که آمریکا در تمامی صنعت ها حرف اول را می زند، ورود لمنیت کفپوش به این کشور تقریبا یک سال بعد یعنی سال 1994 صورت گرفت.

مطالعه نمایید!  تفاوت پارکت، لمینت و کفپوش  PVC

در سال های اولیه تولید کفپوش لمینت، همچنان آن را با نام پرگو می شناختند و پس از مدتی نام آن به لمینت تغییر کرد. ایم لمینت ها در قالب های مختلفی طراحی می شدند، برای مثال یک مدل از آن ها نیازی به چسب نداشت و این مدل برای اولین بار در سوئد و در کارخانه ای به نام Välinge Aluminium تولید و روانه بازار شد. تولید این لمینت ها در سال 1996 صورت گرفت و در آن سال نامش را آلکو و فیبولوک Alloc and Fiboloc گذاشتند. پس از این یک شرکت بلژیکی دیگر روی کار آمد و این محصول را متفاوت تر با عنوان یونیلین تولید نمود. این شرکت سعی داشت تمامی نواقص را رفع نماید به همین دلیل بیشتر تمرکزش بر روی موازی سازی، همواری سطح کار، دوام و ضد رطوبت بودن و همچنین مقاوت بالا در حین نصب بود. این شرکت توانست کفپوش لمینت را با نام Quick-Step flooring بی نقص تر از شرکت های دیگر تولید کرده و روانه باز کند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا