پوشش های کف

رایج ترین پوشش کف | پارکت یا پارکت لمینت؟

یکی از تاثیرگذارترین فاکتورها در زیبایی محیط هنگام بازسازی منازل، اداره‌ها، دفاتر کار، مطب‌ها و… انتخاب کف‌پوش متناسب با سایر اجزا و وسایل است. پوشش کف سطح وسیعی از محیط را شامل می‌شود به همین دلیل بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. امروزه محبوب‌ترین پوشش کف برای منازل، محیط‌‌های ادرای و… پارکت و پارکت لمینت است؛ در حالیکه در گذشته نه چندان دور سرامیک بسیار رایج و پرکاربرد بود. در عصرحاضر که طراحی دکوراسیون داخلی نسبت به قدیم بسیار پیشرفت کرده و متحول شده است دیگر استفاده از موکت، سرامیک و سایر کف‌پوش‌های مشابه در میان خریداران طرفدار ندارد.

مقایسه پارکت و پارکت لمینت

پارکت همان چوب طبیعی بلوط، افرا، گردو، گاهی ماهون و … است که به شکل الوار برش خورده و به کمک چسب های مخصوص به کف چسبانده می‌شود درنتیجه تعویض آن سخت است. پس از اینکه چسب پارکت خشک شد روی آن‌ها را می سابند و سپس یک لاک مخصوص برای براقیت و دوام بیش‌تر روی پارکت زده می شود. باتوجه به اینکه پارکت از جنس چوب طبیعی است بسیار گران قیمت است و همچنین بسیار در مقابل آب مقاومت پایینی دارد به طوری که اگر در طولانی مدت در معرض آب و رطوبت باشد ورم می کند درنتیجه برای محیط‌هایی مانند آشپزخانه‌ها اصلا مناسب نیستند. پارکت‌ها در مقابل آسیب اجسام نوک تیز مقاومت کمی دارند. درصورت خرابی، پارکت‌ به راحتی قابل تعمیر است اما لمینت باید تعویض شود.

پارکت لمینت‌ها تقریبا مشابه پارکت هستند اما مزایای آن‌ها بسیار بیش‌تر است. پارکت لمینت از دولایه چوب فشرده و یک لایه طرح پارکت ساخته شده است که توسط روکشی از جنس لمینت پوشیده شده است. این لایه لمینتی ضدخش بوده و مقاومت سایشی بالایی دارد درنتیجه دوام آن بسیار بیش‌تر از پارکت است. هرکدام از پارکت‌ها دارای شیارهایی به نام کلیک هستند که باعث اتصال آن‌ها به یکدیگر می‌شود درنتیجه برای نصب پارکت‌های لمینتی نیازی به چسب نیست. تعویض پارکت‌ لمینت‌ها به راحتی انجام می‌شود. نصب آن‌ها راحت است و درصورتی که نیاز باشد به راحتی از کف برداشته می‌شوند و در جای دیگری نصب می‌‌گردند.

مطالعه نمایید!  معرفی انواع مدل موکت طرح پارکتی با رنگ های مختلف

علت محبوبیت پارکت لمینت

در طراحی دکوراسیون داخلی، پارکت لمینت با داشتن ویژگی های منحصربه ‌فرد بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. در زیر به چند نمونه از این ویژگی‌ها اشاره می کنیم:

۱. یکی از اساسی ترین علل محبوبیت پارکت لمینت‌ قابلیت نصب راحت و بدون دردسر آن است. باتوجه به این‌که در نصب آن‌ها از چسب استفاده نمی شود درنتیجه سطح زیرین پارکت تمیز می‌ماند و در هرزمان که بخواهید می‌توانید پارکت‌ها را بدون هیچ مشکلی جمع کنید.

۲. پارکت لمینت‌ها بسیار مقرون به صرفه هستند و از بسیاری کف‌پوش ها ارزان‌تر هستند درنتیجه همه مشتریان می‌توانند آن‌ها را بخرند.

۳. لمینت دربرابر خراش مقاوم است پس برای خانواده‌هایی که بچه کوچک دارند مناسب است.

۴. طرح‌های متنوعی از لمینت‌ها در دسترس است درحالی‌که پارکت چون از چوب طبیعی است فقط طرح چوب دارد.

۵. لمینت‌ها در مقابل آب و رطوبت دوام بسیار بیش‌تری دارند.

۶. نگهداری و تمیز کردن لمینت بسیار راحت است.

نحوه نصب پارکت لمینت

در ابتدا و قبل از نصب پارکت لمینت‌ها، فوم‌های مخصوصی را به ضخامت دو میلی‌متر روی کف می‌کنند. این فوم مخصوص دو وظیفه دارد: ۱. همسطح و هم‌باد کردن کف برای نصب راحت‌تر پارکت لمینت، ۲. جلوگیری از ایجاد سروصدا هنگام راه رفتن روی پارکت لمینت.

پس از پهن کردن فوم مخصوص، یک فرد ماهر در زمینه اتصال پارکت لمینت‌ها، شیارهای نروماده پارکت لمینت را درون هم قفل می‌کند و همینطور تا اخر ادامه می‌دهد.

در محل هایی که پارکت لمینت به دیوار یا هرجسم دیگری برخورد دارد باید حدود یک تا ده میلی‌متر از جسم فاصله گرفته شود تا پارکت لمینت فضای کافی برای انبساط داشته باشد.

مطالعه نمایید!  تفاوت کفپوش و پارکت

نصب پارکت لمینت ساده به‌ نظر می‌رسد اما اگر به درستی و بانهایت دقت و ظرافت انجام نشود ممکن است در محل اتصال پارکت‌ها به هم فاصله وجود داشته باشد. همچنین اگر سطح زیر پارکت به خوبی صاف و سیقلی نشده باشد هنگام راه رفتن روی آن‌ها سروصدا ایجاد می‌شود.

نحوه حفظ و نگهداری از پارکت لمینت

پارکت لمینت ده سال طول عمر مفید دارد. هرچه در حفظ و نگهداری لمینت کوشاتر باشید طول عمر لمینت بیش‌تر خواهد شد.

یکی از نکات مهمی که در افزایش طول عمر و حفظ زیبایی آن‌ها موثر است، همواره تمیز نگه‌داشتن آن‌ها است. درصورتی که به صورت مرتب لمینت نظافت نشود خاک و گردوغبار روی آن‌ها می‌نشیند و به‌ تدریج این گردوغبار باعث ایجاد خراش‌ روی لمینت می‌شود.

برای خاک روبی لمینت از جاروبرقی و برای تمیزکردن آن‌ها از یک تی که آب آن به خوبی گرفته شده و تنها کمی نمدار است استفاده کنید.

درصورت ایجاد لکه روی پارکت لمینت، محل را با مقدارکمی ماده شوینده و یک دستمال نمدار تمیز کنید. هرگز برای تمیزکردن لمینت از موادشیمیایی قوی استفاده نکنید، زیرا این مواد به خارجی‌ترین لایه پارکت آسیب می‌زنند و دوام آن را کاهش ‌می‌دهند.

لمینت‌ها اگرچه در مقابل مایعات و رطوبت مقاوم هستند اما درصورتی که در طولانی مدت در معرض آب قرار بگیرند به مرور زمان این رطوبت به لایه‌های زیرین لمینت نفوذ می‌کند و باعث ورم کردن لمینت می‌شود پس لمینت را همواره خشک نگهدارید.

پایه‌های مبلمان و وسایل سنگین دیگر را مستقیم روی لمینت پارکت قرار ندهید. برای زیر پایه‌ها فوم‌های نرمی در بازار وجود دارد که مانع خراش و آسیب به لمینت می‌شوند.

مطالعه نمایید!  آشنایی با پارکت لمینت رنگ تیره

تفاوت پارکت لمینت ایرانی و خارجی

تا قبل از تحریم‌ها که لمینت‌های خارجی به فراوانی و در انواع مدل‌ها و طرح‌ها وارد کشور می‌شدند، کیفیت این لمینت‌ها با نمونه‌های ایرانی قابل مقایسه نبود. لمینت‌های خارجی بسیار باکیفیت بودند و جنس فوق العاده ای داشتند. تفاوت کیفیت انواع خارجی و ایرانی به قدری واضح بود که اگر دو لمینت، یکی ایرانی و دیگری خارجی را کنار هم قرار می‌دادید به راحتی متوجه کیفیت و دوام بیش‌تر آن می‌شدید.

معروف‌ترین کشورها در زمینه تولید لمینت، آلمان، چین و ترکیه می‌باشد. لمینت‌های خارجی مقاومت سایشی بالاتری دارند یعنی در برابر ضربه و آب دوام بیش‌تری دارد. افت کیفیت رنگ در لمینت خارجی به مرور زمان اتفاق نمی‌افتد.

از زمان تحریم که نمونه‌های خارجی دیگر وارد بازار نشدند، شرکت‌ها و کارخانجات ایرانی بسیار تلاش کردند که لمینت باکیفیت تولید کنند.

در عصر حاضر کارخانه‌های ایرانی در زمینه تولید لمینت‌ بسیار پیشرفت کردند. امروزه لمینت‌‌های ایرانی تقریبا کیفیتی مشابه لمینت‌های خارجی دارند با این تفاوت که لمینت‌های تولیدشده ایران، با آب و هوای ایران سازگارتر است و بسیار مقرون به صرفه‌تر از لمینت‌های خارجی می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
آغاز گفتگو
مشاوره رایگان - ثبت سفارش
درود بر شما دوست عزیز
جهت دریافت مشاوره رایگان، لطفا سوال خود را بپرسید.