دکوراسیون داخلی

رنگ در دکوراسیون داخلی | آنچه که باید بدانید!

برخی از مردم برای انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی منزل خود از رنگ های روشن مانند: آبی، صورتی و غیره استفاده می کنند این رنگ ها نمایان گر صمیمیت و شادی هستند، در صورتی که با انتخاب رنگ دیوارهای قسمت های گوناگون منزل مشکل دارید می توانید از رنگ های شاد استفاده کنید تا از مزیت‌ های آن ها بهره ببرید.

برخی دیگر از رنگ های بنفش، قرمز و سبز پررنگ استفاده می ‌کنند این رنگ ها در صورتی که به تنهایی به کار روند احساس خوبی را به وجود نمی آورند ولی اگر با چندین رنگ ترکیب شوند جذابیت چشم گیری در طراحی داخلی خلق می کنند.

هر کدام از رنگ ها برای فضای بخصوصی در منزل به کار می روند برای مثال استفاده از رنگ آبی در اتاق نشیمن خیلی جذاب نیست، ترکیب رنگ دکوراسیون داخلی پذیرایی باید طوری باشد که احساس آرامش ایجاد کند مثلأ رنگ آبی می تواند  با رنگ چوبی همراه شود.

اگر به دنبال رنگ هستید که انرژی بخش باشد بهتر است رنگ قرمز را انتخاب کنید شاید استفاده از تنها رنگ قرمز برای طراحی منزل خیلی جالب نباشد ولی اگر با رنگ سفید یا کرمی ترکیب شود طراحی داخلی عالی را به وجود می ‌آورد همچنین برای طراحی اتاق نوزاد انتخاب خوبی است.

اگر در اتاق پذیرایی از رنگ طوسی استفاده شود به شدت اشتها را کاهش می ‌دهد ولی آرامش زیادی را ایجاد می ‌کند بنابراین استفاده از رنگ طوسی یا فیلی برای اتاق نشیمن کاربرد دارد.

اصول مهم انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی

طبق تحقیقاتی که انجام شده است رنگ های طراحی داخلی منزل روی رفتار انسان ها در طولانی مدت نقش بسیار مهمی دارند، در صورتی که بر مبنای روانشناسی رنگ ها را انتخاب کنید می توانید از فضایی که در آن زندگی می کنید و نهایت لذت را ببرید.

یک وسیله راحت که با استفاده از آن می توانید ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی را به انجام برسانید  چرخه رنگ است این وسیله تمامی رنگ هایی که با یکدیگر همخوانی دارند را در کنار یکدیگر قرار می دهد و با استفاده از آن می توان رنگ های مناسبی را انتخاب نمود.

جالب است بدانید که هر رنگ دارای مشخصاتی است طوری که با دیدن هر رنگ می توانیم حدس بزنیم که چه نوع رنگی است ولی هر کدام از آن ها دارای خلوصی هستند  یعنی اگر با رنگی دیگر ترکیب شود میزان شفافیت رنگ بیشتر می ‌شود ولی درصد خالصی آن کاهش می یابد.

یکی دیگر از مشخصات رنگ ها میزان پر رنگی و کم رنگ بودن آن است.

یکی دیگر از شیوه‌ های ترکیب رنگ بر مبنای اثر طولانی مدت مد است  اگر قصد دارید رنگی را انتخاب کنید که برای مدت زیادی از آن استفاده کنید بدون اینکه مد آن برود بهترین انتخاب رنگ های سفید، طلایی و کرمی است.

انتخاب رنگ مناسب تأثیر بسیار زیادی روی نیرو، روحیه، کاربرد و غیر افراد می گذارد، حتی این قدرت را دارد که شیوه زندگی را تغییر دهد اغلب منازل چندین رنگ را با یکدیگر ترکیب می کنند تا زیبایی بسیار زیادی به وجود آید، در انتخاب رنگ دکوراسیون منزل نکات و ایده های زیادی وجود دارد که با رعایت آن ها می ‌توانید طراحی داخلی بی‌ نظیری را ایجاد کنید.

در دیزاین محیط داخلی منزل انتخاب رنگ برای کفپوش، دیوارها، سقف و همخوانی آن ها با سایر وسایل از نظر روانشناسی اهمیت زیادی دارد، جذابیت و تأثیر روحی عامل اساسی در انتخاب رنگ برای قسمت های گوناگون خانه است.

تقسیم شدن رنگ ها

توجه داشته باشید که رنگ ها از لحاظ دما به دو گروه سرد و گرم طبقه بندی می شوند، با توجه به مساحت منزل خود باید رنگ های گرم و سرد را به کار ببرید، برای متراژ های کم انتخاب رنگ دکوراسیون منزل باید طوری باشد که از رنگ‌های سرد استفاده شود تا محیط را بزرگتر نشان دهد در غیر این صورت احساس زننده ای را ایجاد می کند و برای متراژ های بیشتر رنگ های گرم به کار می رود.

یکی از نکاتی که برای انتخاب رنگ دکوراسیون منزل باید مد نظر قرار بدهید میزان روشنایی و تعداد پنجره های به کار رفته در منزل است اگر فضا از روشنایی کافی برخوردار نباشد طراحی داخلی به چشم نمی آید و احساس خفگی و سردی را ایجاد می کند در این صورت باید با استفاده از ترکیب رنگ ها میزان روشنایی را تا حد زیادی بالا ببرید.

هنگام انتخاب رنگ ها هارمونی را در نظر بگیرید برای مثال انتخاب رنگ آبی، بنفش و زرد ترکیب جذابی نیستند کسانی که در این گونه طراحی دکوراسیون زندگی می کنند با نا سازگاری رنگ ها مواجه می شوند، همچنین از لحاظ روی سردرگمی و خسته کنندگی وجود می آورد بنابراین پیش از انتخاب رنگ ها به موقعیت منزل و رنگ هایی که در آن وجود دارد کاملأ توجه کنید سپس رنگ هایی که با یکدیگر همخوانی دارند و با رنگ وسایل ست هستند را انتخاب کنید تا طراحی داخلی شیکی به ارمغان آورید.

امیدوارم مطالب این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

به این مطلب امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید