دکوراسیون داخلی

بازسازی منزل را از کجا باید شروع کنیم؟

زمانی که تصمیم می‌گیرید منزل مسکونی خود را بازسازی کنید با چالش‌های متعددی روبه رو می‌شوید. به طور مثال نمی‌دانید بازسازی را از کجا باید شروع کنید، از مقداز هزینه مورد نیاز برای بازسازی اطلاعی ندارید و… . در چنین شرایطی بهترین گزینه این است که با شرکت‌های مهندسی متخصص در زمینه بازسازی مشورت کنید.

در بازسازی معمولا همه قسمت‌های منزل با هم تخریب و مجددا نوسازی می‌شوند اما اگر بخواهید ترتیبی برای آن‌ها در نظر بگیرید عموما ابتدا آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی، سپس پذیرایی و نشیمن و در نهایت اتاق خواب‌ها در بازسازی اولویت دارند.

اولین مرحله در بازسازی منزل، طراحی و ایده پردازی

طراحی و ایده پردازی اولین و مهم ترین مرحله در بازسازی منزل است. شما در قدم اول باید به عنوان کارفرما برای متخصص معمار داخلی و مهندسین مربوطه مشخص کنید که در بازسازی منزل می‌خواهید چه چیزهایی را تغییر دهید و یا به عبارتی هدف شما از بازسازی چیست. برای اینکار می‌توانید یک چک لیست تهیه کنید و آن را در اختیار طراح قرار دهید؛ به طور مثال: ۱) اتاق‌ خواب‌ها کوچک‌تر و نشیمن منزل‌ بزرگ‌تر شوند، ۲) نور پردازی اصولی و مطابق با مد روز انجام شود، ۳) سقف‌ها کاذب باشند، ۴) کاغذ دیواری‌ها تعویض شوند، ۵) از پارکت لمینت به عنوان کفپوش استفاده شود، ۶) محل آشپزخانه با یکی از اتاق خواب‌ها عوض شود، ۷) و موارد دیگر که متناسب با ابعاد منزل شما این تغییرات می‌توانند متفاوت باشند.

تعیین میزان بودجه

پس از مشورت با مهندسان و طراحان داخلی، آن‌ها منزل شما را بررسی می‌کنند، بخش‌هایی که امکان تغییر آن‌ها وجود داشته باشد را مشخص می‌کنند و سپس طرحی از آنچه در ذهن شماست را متناسب با بودجه در دسترس شما طراحی کرده و به صورت سه بعدی به شما نشان می‌دهند. در صورتی که طرح مورد نظر مورد تایید شما بود برآورد هزینه نهایی می‌شود و در نهایت جزییات دیگری مانند رنگ دکوراسیون، تزیینات مورد نیاز، جنس کفپوش و کاغذ دیواری و… را مشخص می‌کنند.

اگر بدون فکر شروع به تخریب و بازسازی کنید قطعا با مشکلات متعددی روبه رو خواهید شد اما اگر حساب شده و با دور اندیشی این کار را انجام دهید در وسط کار با اتفاقات ناگوار مواجه نخواهید شد. به طور مثال ممکن است تصور کنید اگر سینک زیر پنجره قرار بگیرد بهتر است اما در پایان متوجه می‌شوید مطابق با آن چیزی که فکر می‌کردید نشده است و نمای غیر اصولی ایجاد کرده است. در این حالت یا پشیمان می‌شوید و یا باید دست به تخریب دوباره بزنید که هزینه بیش‌تری را به شما متحمل خواهد کرد.

بازسازی آشپزخانه

مطابق با الگوریتم بازسازی، برای شروع معمولا از آشپزخانه شروع می‌کنیم. اشپزخانه از مهم ترین فصاهای موجود در خانه است. مادر خانواده بیش‌تر از دیگر از اعضای خانواده زمان خود را در این مکان سپری می‌کند به همین دلیل طراحی دکور این مکان برای خانم خانه بسیار حساس و مهم است.

کابینت‌ها از جمله مهم‌ترین فاکتورها در زیباسازی محیط آشپزخانه هستند. امروزه معمولا در جدیدترین طراحی‌های آشپزخانه از کابینت‌ها تک رنگ با جنس چوب، هایگلس و موارد مشابه استفاده می‌شود.

جزیره برای نصب درآشپزخانه را فراموش نکنید. این موضوع اگرچه ساده به نظر می‌رسد اما در زیبایی محیط بسیار تاثیر گذار است. اگر آشپزخانه شما به اندازه‌ کافی بزرگ است جزیره را در مرکز آشپزخانه قرار دهید، و روی آن را می توانید سینک ظرفشویی، گاز و یا هردو آن تعبیه کنید و از آشپزی کردن در این محیط لذت ببرید.

سرویس بهداشتی و حمام، دومین اولویت بازسازی

پس از اتمام بازسازی آشپزخانه، سراغ سرویس‌های بهداشتی می‌رویم. بازسازی سرویس بهداشتی بسته به شدت تخریب متفاوت است. به طور مثال ممکن است تنها کافی باشد شیرآلات و توالت فرنگی تعویض شوند که در این حالت هزینه معقول و مناسبی خواهد داشت اما اگر ساختمان به اندازه‌ای قدیمی است که لوله کشی پوسیده شده و نیاز به لوله کشی مجدد باشد، در این حالت علاوه بر هزینه‌های ذکر شده هزینه لوله کش، کاشی کار و… نیز به مجموع هزینه‌ها اضافه خواهد شد.

بازسازی نشیمن و پذیرایی

بازسازی نشیمن و پذیرایی معمولا از محبوب ترین مراحل بازسازی به شمار می‌روند. تم رنگی و سبک دکوراسیون نشیمن کاملا مشخص است و فقط باید اجرا شود. در بازسازی، کاغذ دیواری‌های جدید را نصب کنید و سقف کاذب را فراموش نکنید.

نور پردازی درست و اصولی را نیز مد نظر داشته باشید. نورپردازی جلوه درخشان و منحصر به فردی به محیط می‌بخشد. در آخرین مرحله از بازسازی پذیرایی، کفپوش‌ها را نیز مطابق با کلیات منزل انتخاب و نصب کنید.

آخرین مرحله بازسازی، اتاق خواب‌ها

بازسازی اتاق خواب بسیار ساده است. کاغذ دیواری‌ها، کفپوش و نورپردازی سه فاکتور مهم قابل تغییر در دکوراسیون اتاق هستند. کفپوش اتاق خواب معمولا متناسب با کفپوش پذیرایی و آشپزخانه انتخاب می‌شود تا ناهماهنگی ایجاد نشود.

کاغذ دیواری هر اتاق می‌تواند متفاوت باشد. به کمک کاغذ دیواری‌ با طرح‌های متنوع می‌توان تم رنگی در اتاق خواب ایجاد کرد.

استفاده ار نورهای ملایم برای اتاق خواب، محیط امن و شیکی را برای استراحت فراهم می‌کند.

به این مطلب امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید