پوشش های دیواری, دکوراسیون داخلی

همه چیز درباره نورپردازی سقف کاذب

نورپردازی و اهمیت آن در زیبایی دکوراسیون داخلی باعث شده است که امروزه بیش تر از گذشته به آن توجه شود. نورپردازی و خصوصا نحوه نورپردازی سقف در شیک و لوکس نشان دادن محیط بسیار تاثیرگذار می‌باشد؛ به گونه‌ای که یک نورپردازی حرفه‌ای سقف کاذب می‌تواند یک محیط ساده و یا حتی ناهماهنگ را به یک محیط لوکس و مدرن تبدیل کند. طراحان داخلی هنگام طراحی دکور از تکنیک‌های نور پردازی متناسب با محیط برای تکمیل طراحی خود استفاده می‌کنند.

در مجموع نورپردازی سقف و نحوه انجام آن هرچه خلاقانه‌ تر و ساده‌تر باشد شیک‌تر و خیره کننده‌تر به نظر خواهد رسید. یکی از بهترین انواع سقف‌ها برای نورپردازی، سقف کاذب است. عموما سقف کاذب به علت طراحی منحصر به فرد و با توجه به این‌که در فاصله پایین تری نسبت به سقف اصلی خانه قرار می‌گیرد، امکان هر نوع نورپردازی روی آن وجود دارد.

نورپردازی سقف کاذب با لامپ LED

یکی از کارآمدترین و مقرون به صرفه‌ترین روش‌های نورپردازی سقف کاذب، استفاده از لامپ‌های LED است. این نوع لامپ ها معمولا برای نورپردازی سقف‌ کاذب با طراحی مدرن استفاده می‌شوند؛ به این صورت که یک ریسه از این لامپ‌ها را در حاشیه سقف کاذب تعبیه می‌کنند. لامپ‌ها ال ای دی یک نور ملایم و حیرت برانگیز در محیط ایجاد می‌کنند.

این لامپ‌ها علاوه بر انواع ریسه‌ای، در مدل‌های نقطه‌ای و متمرکز، به صورت ردیفی با فاصله‌های منظم از یکدیگر و یا …. در بازار در دسترس همگان قرار دارند.

ارتباط نورپردازی سقف کاذب و رنگ محیط

یکی از نکات مهمی که هنگام نورپردازی سقف کاذب باید به آن توجه ویژه داشته باشیم این است که بین رنگ دکوراسیون محیط و نورپردازی سقف کاذب همخوانی وجود داشته باشد.

در محیط ‌های با رنگ دکور روشن، نورپردازی سقف کاذب باید کاملا ملایم باشد. در دکوراسیون‌هایی که رنگ غالب محیط روشن باشد، با توجه به این که رنگ روشن بخش عظیمی از نور را بازتاب می کند اگر از لامپ با ولتاژ بالا که میزان روشنایی آن زیاد است، استفاده شود، باعث آزردگی چشم و کلافه شدن فرد می‌شود. در مجموع بهتر است برای تامین نور محیط با دکور روشن از چراغ‌ها و لامپ‌های غیرمتمرکز و کم نور استفاده شود تا زیبایی و هماهنگی نورپردازی سقف کاذب با رنگ دکور حفظ شود‌.

در مقابل در محیط‌ هایی که رنگ غالب محیط، رنگ‌های تیره است؛ با توجه به این‌ که رنگ‌های تیره تنها میزان کمی از نور را بازتاب می‌کنند، بهتر است هنگام نورپردازی سقف کاذب از چراغ‌هایی که میزان روشنایی زیادی دارند در تعداد بالا و به صورت متمرکز استفاده شود.

برای این محیط ‌ها می‌توان از لوستر‌ها و چراغ‌های آویز که در مرکز سقف کاذب قرار می‌گیرند استفاده شود. لامپ‌های با نور سفید بسیار مناسب دکوراسیون‌های تیره و دلگیر هستند تا به این طریق به فضا آرامش و نشاط بخشیده شود. مقصود نهایی در نورپردازی سقف کاذب محیط‌های تیره این است که آن محل از نور کافی برخوردار شود؛ زیرا نور ناکافی در محیط تاثیرات منفی بر روح و روان انسان می‌گذارد.

نورپردازی سقف کاذب با نور مخفی

نور مخفی یکی از متداول ترین روش های نورپردازی سقف کاذب است. نور مخفی معمولا با همه طرح‌ها و مدل‌های سقف کاذب زیبایی مخصوص خود را حفظ می‌کند و باعث شیک شدن هرچه بیش تر محیط می‌شود.

یکی از کاربردهای نور مخفی برای خانه‌های با سقف کوتاه است. زمانی که به طور کلی سقف یک محیط کوتاه است، با وجود سقف کاذب کوتاه تر نیز به نظر می‌رسد؛ در این حالت برای این که سقف بلندتر دیده شود ترجیحا باید از چراغ‌های آویزی و لوسترهایی که باعث کوتاه تر نشان دادن سقف می‌شوند استفاده نکنیم. بهترین نورپردازی برای سقف‌های کاذب کم ارتفاع، استفاده از نور مخفی است.

نور مخفی‌ای که در سقف کاذب به کار برده می‌ شود باید نور ملایم و روشنی را بازتاب کند تا علاوه بر حفظ شیک و لوکس بودن فضا، باعث آزار و اذیت و خستگی چشم نشود. به طور معمول رنگ‌های جیغ مانند قرمز، زرد، بنفش و … در طولانی مدت باعث مشکلات روحی روانی و عدم تمرکز در فرد می‌شوند به همین دلیل طراحان داخلی در اکثر موارد رنگ‌های روشن مهتابی و گاها رنگ آفتابی را به سایر رنگ‌ها برای نورپردازی سقف کاذب ترجیح می‌دهند.

نورپردازی سقف کاذب با چراغ هالوژنی

نورپردازی سقف کاذب با چراغ هالوژنی تقریبا مشابه نورپردازی با چراغ ال ای می‌باشد. در صورتی که تمایل دارید علاوه بر تولید نور مخفی در حاشیه سقف کاذب، به این نور ایجاد شده حالت دهید باید از چراغ هالوژنی استفاده کنید.

چراغ‌های هالوژنی طول عمر بالا، مصرف انرژی زیادتر و کارایی بیش تری نسبت به لامپ‌های ال ای دی دارند و معمولا در کنار هم در زیباسازی سقف کاذب ایفای نقش می‌کنند.

به این مطلب امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید