پارچه دیواری, پوشش های دیواری

پارچه دیواری مخمل چیست

یکی از سوالاتی که در دنیای دکوراسیون داخلی ممکن است با آن روبرو شوید، این است که پارچه دیواری مخمل چیست. البته در صورتی که بخواهید طرحی خاص را برای دیوارهای خود، در نظر بگیرید. دنیای تزئینات داخلی مسیرهای بی شماری وجود دارد که می توانید هنگام توجه به دیوارهای خود طراحی دکوراسیون آن، در نظر بگیرید. (چه روی هر دیوار اتاق یا فقط یک دیوار خاص). نقاشی، کاغذ دیواری، دیوار عکس، نقاشی دیواری یا پارچه مخمل دیواری، فقط چند نمونه از این موارد است. ما در این مقاله می خواهیم در مورد مزایای پارچه دیواری مخمل و نکات مهم در استفاده آن، مواردی را بررسی کنیم:

بله، درست است … پارچه !! روی دیوارها! چقدر هیجان انگیز. البته این مفهوم جدیدی نیست. سنت استفاده از پارچه به عنوان تزئین دیوار (و سقف) قرن ها در فرهنگ های مختلف وجود داشته است. با این حال، این روند طی چند دهه گذشته محبوبیت بیشتری پیدا کرده است و به نظر می رسد مردم به راحتی نمی توانند از آن سیر شوند!

پارچه دیواری ملیله ای یا چسبی؟ مسئله این است

روش های زیادی برای ایجاد پارچه دیواری مخمل وجود دارد، اما ما در این مقاله به روش های کارآمد آن می پردازیم. اولین نوع پارچه دیواری نوع ملیله ای است که به راحتی پارچه را به روشی مانند ملیله آویزان کنید، هر گوشه آن را به دیوار می چسبانید تا پارچه را بکشید، یا بسته به ظاهری که می خواهید داشته باشد، مانند پرده از بالا آویزان شود.

مورد دوم از نوع چسبی بسیار شبیه کاغذ دیواری است به روشی که به دیوار می چسبد، اما برخلاف کاغذ دیواری – که به طور آزاردهنده ای نسبتاً دائمی است، مگر اینکه از کاغذ دیواری های سه بعدی استفاده کنید. اینجاست که می خواهیم نکاتی را به شما آموزش دهیم تا بهتر متوجه شوید که پارچه دیواری مخمل چیست و چگونه با توجه به مزایای پارچه دیواری مخمل بهترین را انتخاب کنیم.

پارچه دیواری مخمل چیست؟

یک پوشش دیوار پارچه ای که معمولا از جنس مخمل است، سرنخ مفهوم آن در نام این نوع پوشش دیواری استی. به جای استفاده از دیوار  گچی یا رنگ آمیزی دیوارها (یا روش دیگری برای تزئین دیوار) می توانید از پارچه استفاده کنید.

اگر شما یک مستاجر هستید و می خواهید دکوراسیون خود را تغییر دهید، این می تواند یک راه حل عالی برای شما باشد، اما متأسفانه مجوز موجر یا شورای مسکن را برای ایجاد تغییرات اساسی ندارید، یا اگر شما از افرادی هستید که اغلب نظر خود را تغییر می دهید و دوست دارید که هر چند ماه خانه خود را دوباره تزئین کنید، این ایده خوبی برای شما است.

به طور طبیعی، پارچه هایی که می توانید استفاده کنید، محدودیت هایی وجود دارد، هم از نظر زیبایی و هم از نظر کاربردی. پارچه ای سنگین مانند مخمل یا پارچه ای که ممکن است برای پرده یا پتوی ضخیم استفاده کنید، برای پوشش دیوار پارچه ای چندان کاربردی نیست زیرا بسیار سنگین است و در جای خود نمی ماند. به همین دلیل معمولا از مخمل برای دیوار استفاده می کنند.

با این وجود پارچه ای بسیار نازک مانند ابریشم نیز گزینه خوبی است اما این را نیز در نظر داشته باشید که پارچه دیواری ها ممکن است در معرض آسیب دیدن با لکه های ساییدگی یا پارگی یا آب و مانند آن می باشد.

زیبایی پارچه دیواری مخمل این است که اساساً قابل استفاده مجدد است. این بدان معناست که اگر از آن پارچه یا الگوی خاص خسته شده باشید، برداشتن آن بدون سر و صدا به اندازه کافی آسان است و هنگامی که از دیوار جدا شد، پارچه را برای یک چرخه سریع در ماشین لباسشویی بیندازید و پارچه می تواند برای چیز دیگری استفاده مجدد شود.

نه تنها از کاغذ دیواری بهتر است بلکه مزیت بسیار مهم عایق صدا را به همرا خود دارد و به همین منظور در بیشتر دفاتر کار از این نوع پوشش دیواری استفاده می کنند. مسلماً، کاملاً شبیه یک دیوار صوتی خاص طراحی نشده است، اما از کاغذ دیواری کارآمدتر است.

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد، روشهای زیادی برای این کار وجود دارد، همانطور که تقریباً در صنعت خلاقیت و تزئینات تقریباً همه کارها انجام می شود، این نوع عناصر در دکوراسیون داخلی تقریباً همیشه در دسته های کوچکتر و خاص تری قرار می گیرند.

نکات مهم درباره نصب دیوار پوش پارچه ای

دیوار پوش پارچه ای می تواند کمی سردرد داشته باشد و حتی افراد حرفه ای نیز می توانند با آن مشکل داشته باشند، با این حال می توان ادعا کرد که دیوار پوش پارچه ای بی نهایت آسان تر است. برای اولین بار، برخلاف کاغذ دیواری، می توانید با یک تابلو پارچه ای بی انتها دیدن کنید. در ادامه نکات مهمی را برای شما لیست کرده ایم:

 1. اگر دیوار شما ناهموار یا در ارتفاعات مختلف باشد، پس شما به بیش از یک تخته پارچه نیاز خواهید داشت.
 2. اندازه گیری پارچه برای دیوار شما فرآیندی کاملاً شبیه به کاغذ دیواری است (و ماشین حساب های زیادی برای کاغذ دیواری بصورت آنلاین وجود دارد)، با این وجود، با توجه به اینکه پارچه ای که در نظر می گیرید ممکن است به مرور زمان کوچک شود، بهتر است که چند اینچ پارچه را اضافه تر بگیرید.
 3. قبل از شروع اطمینان حاصل کنید که دیوار تمیز و خشک است در غیر این صورت پارچه به سختی به دیوار می چسبد.
 4. می توانید با استفاده از محلول صابون قند هرگونه لکه یا چربی دیواره ها را پاک کرده و سپس بگذارید تا به طور طبیعی خشک شود.
 5. بهتر است به ویژه با پارچه های زیاد، یک جفت دست دوم داشته باشید تا پارچه را وقتی که به دیوار می چسبانید، نگه دارید.
 6. اگر پارچه شما دارای طرح های نقاشی است باید مرتباً بررسی کنید که طرح پارچه بهم نخورده باشد.
 7. در صورت لزوم هرگونه وسایل مانند کلیدهای روشنایی را علامت گذاری کرده تا پس از نصب با مشکلات پیدا نکردن پریز دچار نشوید.
 8. با شروع از یک گوشه نزدیک سقف ، پارچه را با استفاده از گیره های دیواری به دیوار سنجاق کنید. تقریباً هر ده یا حدود اینچ یک تکه باید کافی باشد تا پارچه را به طور موقت به دیوار بچسبانید، اما در صورت لزوم بیشتر ۱۰ اینچ استفاده کنید.
 9. یادتان باشد که چند اینچ پارچه را زیاد بگذارید.
 10. برای صاف کردن چین و چروک ها از یک ابزار صاف کننده ساخته شده از پلاستیک یا وینیل یا برس کاغذ دیواری استفاده کنید.
 11. اگر چسب شروع به خشک شدن کرد، از بطری اسپری برای مرطوب کردن آن استفاده کنید.
 12. وقتی پارچه را در قسمت بالا سنجاق کردید، به گوشه زیرین بروید و پارچه را با احتیاط بکشید تا سفت شود.
 13. اگر کمکی دارید، از آنها بخواهید گوشه دیگر را بکشند تا بتوانید دو گوشه را سنجاق بزنید و پارچه را به آرامی بیرون بکشید.
 14. این ممکن است کمک کند که شخص ثالثی از دیوار برای نظارت و اطمینان از صاف و یکدست بودن پارچه پشت دیوار بایستد. پارچه را بیش از حد کشش ندهید زیرا به آن آسیب می رساند.
 15. پس از اینکه پارچه به هر چهار گوشه سنجاق شد، از پایین و سپس کناره ها بروید تا پارچه را همانطور که در بالا نصب کردید، به دیوار بچسبانید.
 16. پارچه را به آرامی بیرون بکشید تا هنگام حرکت کشیده شود. پس از اتمام این کار، عقب بایستید تا صاف و یکدست بودن پارچه را بررسی کنید.

امیدواریم نکاتی که درباره نصب پارچه دیواری مخمل به شما گفته شد برای شما کاربردی و مفید واقع شود.

به این مطلب امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید