کاغذ دیواری

نحوه انتخاب کاغذ دیواری مناسب

کاغذ دیواری روکشی است که در هنگام تغییر دکوراسیون منزل یا محیط کار می توانید از آن استفاده کنید. این دیوار پوش ها را می توان به روش های مختلفی روی دیواریا محل مورد نظر نصب نمود. به عنوان مثال می توان همه دیوارها را با یک طرح از کاغذ دیواری پوشش داد، یا اینکه می توانید برای نمای بهتر و برجسته نشان دادن آن تنها یک طرف اتاق را با کاغذ دیواری بپوشانید. نحوه انتخاب کاغذ دیواری به چیزهای زیادی بستگی دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم داشت.

قیمت کاغذ دیواری ها

با توجه به طرح و مدل های متنوعی که دارد متفاوت است و مقداری گیج کننده می باشد. قیمت هایی که در آلبوم ها مشاهده می کنید هزینه یک رول از کاغذ دیواری می باشد. فروش کاغذ دیواری در رول های دو سه برابری می تواند مقدار بیشتری کاغذ نسبت به یک رول تک واحدی در اختیار شما قرار دهد. یک رول بر اساس واحد ۴ متر و ۵/۱۱ سانتی متر کاغذ دیواری است. که در برابر رول های دو برابری ۸ متر و ۲۳ سانتی متر هستند. پس در نتیجه اگر دیوار شما ۲ متر و ۷۵ سانتی متر باشد می توانید سه رول تک واحدی را خرید کنید. یکی از موادری که در نحوه انتخاب کاغذ دیواری برای شما وجود دارد قیمت آن است که بستگی به طرحی دارد که انتخاب می کنید. به عنوان مثال طرح های صاف  و راه راه باید برای درزها مورد استفاده قرار بگیرند و طرح های منحنی دار باید به دنبال طرح های صاف آورده شوند که این کار باعث می شود متراژ زیادی کاغذ مورد استفاده قرار بگیرد.

در زمان خرید باید انواع کاغذ دیواری های موجود در بازار را بشناسید. یکی از مزایای کاغذ دیواری این است که معمولا کاغذ دیواری هایی که یک لایه محافظتی به اسم وینیل روی آن ها کشیده شده است از مقاوم ترین نوع این دیوار پوش ها به حساب می آیند، این گونه از کاغذ دیواری ها ضد آب و قابل شستشو هستند از طرفی  این کاغذ دیواری ها خود به دو نوع دسته بندی می شوند: مدل اول در پشت کاغذ دیواری لایه ای وینیل محافظتی قرار می دهند و در مدل دوم لایه محافظتی وینیل در قسمت روی کاغذ دیواری است که مدل دوم ماندگاری بیشتری دارد. این مدل ضد آب است و هنگام برداشتن آن به راحتی می توانید آن را ازدیوار جدا کنید.

از دیگر موادی که در نحوه انتخاب کاغذ دیواری تاثیر گذار خواهد بود

هماهنگی رنگ کاغذ دیواری با وسایل منزل یا محیط کارتان است. پس باید به این موضوع توجه داشته باشید که رنگ و طرحی را انتخاب کنید که دقیقا هماهنگ با محیط مد نظرتان باشد. اگر فردی تنوع طلب هستید بهتر است از انتخاب طرح های شلوغ پرهیز کنید و به انتخاب طرح های ساده بپردازید که از مد نمی افتند. گزینه دیگری که می توانید در نظر بگیرید این است که انتخابی ترکیبی از کاغذ دیواری های ساده و طرح دار در نظر بگیرید به عنوان مثال می توانید دیوار پشت تلویزیون را با استفاده از کاغذ دیواری های طرح دار پوشش دهید و بقیه دیوارها را با طرحی ساده بپوشانید.

از مزایای کاغذ دیواری هایی که انتخاب می کنید این است که می تواند باعث شود فضای منزل یا محیط کار بزرگتر، گرمتر و روشن تر شود. برای اینکه فضای اتاق بزرگتر به نظر برسد می توانید در انتخاب رنگ کاغذ دیواری از رنگ های سرد مثل آبی، سبز و بنفش استفاده کنید. رنگ های ملایم معمولا باعث آرامش درونی می شوند ونشان از روحیه و طبعی آرام است.

کاغذ های دیواری با رنگ های گرم مثل قرمز، زرد، نارنجی باعث می شود که احساسی خوشایند و گرما در فضا وجود داشته باشد. این مدل رنگ ها در محیط های سرد استفاده زیادی دارند، هر اندازه که رنگ کاغذ دیواری ها پر رنگ تر باشد می تواند هیجان زیادی را به شما منتقل کند.

تناسب بین رنگ کاغذ دیواری و محیط در راهروهای تاریک یا اتاق های شمالی باید به خوبی رعایت شود تا باعث شود نور در اتاق منعکس شود. مثلا در فضاهای تاریک باید از کاغذ دیواری های رنگ روشن استفاده شود و طرحی صاف داشته باشد. کاغذ های رنگ تیره نور را از خود عبور می دهند و باعث می شوند اتاق تاریکتر شود و همچنین اتاق کوچکتر به نظر می رسد.

برای دیوارهای راهرو و راه پله ها به دلیل وجود پیچ و خم ها و شکستگی ها باید از کاغذ دیواری های طرح دار استفاده نشود . انواع رنگ های مورد استفاده در راه پله ها بستگی به سلیقه خود فرد و متناسب با چیدمان منزل انتخاب می شود.

در اتاق های پذیرایی بهتر است که کاغذ دیواری های پارچه ای و با الیافی طبیعی مورد استفاده قرار بگیرد. و یا اینکه برای رسمی نشان دادن اتاق می توانید از کاغذ دیواری هایی استفاده کنید که در آن از براده های چوبی، فلزی و یا پی وی سی به کار رفته باشد، همچنین این نوع از کاغذ دیواری ها در برابر انواع دیگر از مقاومت بیشتری برخوردار هستند. با استفاده از طرح های عمودی و با فاصله از یکدیگر می توانید دیوارها را بلندتر نشان دهید. و استفاده از طرح های افقی دیوارها را پهن تر و وسیع تر به نمایش می گذار. و مسئله دیگر اینکه اگر بخواهید از طرح های عمودی یا افقی در کنارهم بدون فاصله استفاده کنید باعث می شود که وسایل داخل منزل کمتر دیده شوند.

به این مطلب امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید