پرده زبرا, پوشش های پنجره ای

پاسخ همه جانبه به سوال (پرده زبرا چیست)؟

پاسخ همه جانبه به سوال (پرده زبرا چیست)؟

پرده زبرا چیست؟ یا پرده دبل رول درواقع ترکیبی از پرده شید رول و پرده کرکره بوده که از دو لایه موازی ، با ترکیبی از تور و پارچه تشکیل شده است و میتوان با تغییر زاویه بین دولایه و نوارهای میانی ، نور عبوری از پرده را تغییر داد.ما در این مقاله قصد داریم به تعریف همه جانبه از پرده زبرا بپردازیم و همچنین قصد داریم به نکاتی مثل، مکانیزم زبرا، ویژگی های آن بپردازیم.

این مقاله در یک نگاه!

 • مکانیز طرح زبرا چیست؟
 • ویژگی های منحصر به فرد پرده زبرا چیست؟
 • پرده های زبرا برای آشپزخانه
 • تفاوت‌ها و شباهت‌های اصلی پرده زبرا چیست؟

از جدید ترین مدل های طرح زبرا یا پردا دابل رول هستش ساختار پرده زبرا از جنس تور و پارچه است که به صورت راه راه ( زبرا به معنی راه راه ) یکی در میان پارچه و تور با ظرافت بافته شده است.

می توان گفت این نوع پرده ترکیبی از انواع پرده های شید رول ، پرده کرکره و پرده های توری می باشد امروزه پرده های زبرا تنوع رنگ و طرح بالایی دارند و در طراحی دکوراسیون داخلی نقش برجسته ای را ایفا میکنند.

طرح زبرا از جدید ترین انواع پرده های تزئینی میباشد که به صورت دو لایه موازی بر روی هم قرار گرفته و با بالا و پایین کردن پرده درنتیجه جابجایی نوارهای پرده میتوان مقدار نور عبوری از پرده را را به صورت دلخواه از۱۰ تا ۵۰ درصدتنظیم نمود و در صورت نیاز میتوان پرده را کاملا در کتیبه بالا جمع نمود و از نور کامل استفاده کرد

کارایی و نمای فوق العاده منحصر به فرد این پرده با وجود این که به تازگی وارد بازار تزئینات داخلی ایران شده است اما طرفداران بسیاری را به خود اختصاص داده و سریعا جایگاه خود را در میان مدل های دیگر پرده باز نموده و بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

مکانیز طرح زبرا چیست؟

استفاده و کنترل پرده زبرا به ۲ مکانیزم امکان پذیر است

مکانیزم دستی :
در این روش با استفاده از زنجیر تعبیه شده در کنار پرده می توان نور محیط را تنظیم نمود.

مکانیزم موتوری:
می توان با تجهیز پرده به یک موتور الکتریکی ظریف و کوچک از سیستم موتوری و ریموت کنترل استفاده کرد که بوسیله آن می توان از فاصله دور عمل بالا و پایین و سایه روشن کردن را بصورت اتوماتیک انجام داد. در این حالت با استفاده از ریموت میتوان به آسانی از انواع حالتهای پرده زبرا استفاده نمود و نور محیط را تنظیم کرد.

ویژگی های منحصر به فرد پرده زبرا چیست؟ 

 • امکان جمع نمودن پرده بطور کامل در بالا همانند پرده های کرکره ای
 • عبور حداکثری نور
 • دوام و عمر بالا
 • نصب آسان و سریع
 • سهولت در نگهداری و نظافت
 • امکان نصب بصورت برقی با ریموت کنترل
 • قابلیت رول شدن و تنظیم نور بدون جمع شدن پرده
 • قابلیت ایجاد هماهنگی بین پرده زبرا و محیط اطراف با انتخاب طرح و رنگ مناسب

پرده های زبرا برای آشپزخانه

با توجه به این که خانم ها به طراحی و دکوراسیون منزل خود اهمیت زیادی می دهند و از آن مهم تر برای طراحی آشپزخانه از بهترین لوازم و وسایل شیک و مدرن استفاده می کنند و آشپزخانه را قلب خانه میدانند پس باید بهترین لوازم را ارائه کرد تا مورد پسند بانوان قرار گیرد.

پرده یکی از عناصر اصلی در طراحی و دکوراسیون می باشد و مدل و رنگ آن به آشپزخانه جلوه‌ای خاص می دهد. با در نظر گرفتن این که خانم ها زمان بیشتری را در آشپزخانه  به سر می برند پس محیط آن باید به گونه باشد که آرامش و زیبایی در آن برقرار شود.

در ابتدا باید میزان نوری که در آشپزخانه تابیده می شود را در نظر گرفت سپس فضایی که در اختیارمان است. میزان فضایی که در آپارتمان های امروزی در اختیار داریم منجر گشته تا از وسایلی استفاده کنیم که فضایی زیادی را به خود اختصاص ندهند و از شلوغی بیش از حد خانه خوداری کنیم یکی از پرکاربرد ترین پرده ها پرده زبرا است.

تفاوت‌ها و شباهت‌های اصلی پرده زبرا چیست؟

در این قسمت به مهم‌ترین تفاوت‌های شید و زبرا می‌پردازیم.
ساختار و جنس آن:

پرده زبرا از دولایه‌ی پارچه و تور تشکیل‌شده است ولی شید از یک لایه پارچه ساده یا طرح دار تشکیل شده است.
کنترل مقدار نور:

هر سه مدل پرده زبرا، شید و دبل قابل شستشو هستند. فقط کافی است که پرده را از بست خارج کنید و آن را با آب و کف بشویید.
این سه مدل پرده قابلیت جمع شدن بصورت دستی و موتوری را دارند. شما میتوانید برای سهولت بیشتر در استفاده از این پرده ها از موتورهای کنترلی ساده و یا هوشمند استفاده کنید.

موتورهای هوشمند، قابلیت کنترل شدن بوسیله گوشیهای اندرویدی را دارند و برای هوشمند سازی خانه های مدرن امروزی به آنها نیاز خواهید داشت.

سخن اخر:

ما در این مقاله سعی کردیم که پاسخ مطمئن و همه جانبه ای به سوال( پرده زبرا چیست؟) امیدواریم که توانسته باشیم این کار را به خوبی انجام دهیم . و همچنین امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشه از همراهی شما بسیار سپاسگزاریم.

 

.

به این مطلب امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید