پوشش های کف

چگونه در ایام کرونا کفپوش و لمینت منزل و محل کارمان را ضد عفونی کنیم؟

در مورد ویروس جدید کرونا  که باعث بیمار کرونا می شود (COVID-19) چیزهای زیادی برای یادگیری وجود دارد. اما یکی از مهم ترین آن ها ضد عفونی کف خانه است. این کار به این سبب اهمیت زیادی دارد چون تعداد کمی از افراد به آن توجه می کنند در حالی که مهم ترین چیز، برای ضدعفونی کردن کف خانه و محل کار است.

برای این منظور باید محلولی حاوی حداقل ۶۰% الکل داشته باشیم تا به ضدعفونی کردن بپردازیم. شما با استفاده از محلولی با این مشخصات و یا سایر محلول های مورد تایید سازمان بهداشت جهانی، به اختصار (WHO) نامیده می شود،  می توانید ضدعفونی کردن را شروع کنید.

داروخانه ها و مراکز خرید و حتی بعضی فروشگاه های معتبر سراسر کشور، این گونه محصولات را به فروش می رسانند که شما می توانید آنها را خریداری کرده تا با استفاده از توصیه های اراِئه شده، منزل خود را از ویروس کرونا در امان نگه دارید.

از آنجایی که علائم این بیماری تا دو هفته پنهان است و بعد از گذشت دو هفته بروز می کنند، ضروری است که همواره وسایل مورد استفاده خود، مانند تلفن همراه، لباس و.. را ضدعفونی کنید. یکی دیگر از راه های محدود کردن و جلوگیری از ورود این ویروس به محیط زندگی شما، آشنایی با نحوه تمیز کردن کفپوش در خانه و محیط کار است.

تصور کنید شما در ایام کرونا که شهر قرنطینه است، به خانه  یکی از اقوامتان برای مناسبت خاصی دعوت شده اید که امکان نرفتن به این مناسبت برایتان فراهم نیست. در این صورت تنها گزینه پبیش روی شما در ایام قرنطینه  این است با رعایت پروتکل های بهداشتی و انجام اقدامات لازم، در این مناسبت که دعوت شده اید شرکت کنید.

صاحب خانه ای که به ان دعوت شده اید اطلاعات زیادی ذر رابطه با این بیماری، علائم و راه های جلوگیری از آن ندارد در این حالت شما باید درمورد نحوه تمیز کردن کفپوش با آنها صحبت کنید و آنها را آگاه کنید تا حتما این کار مهم را انجام بدهند.

فرض کنید که صاحب همین خانه، فرزندی خردسال دارد که هنوز نمی تواند راه برود و تنها می تواند که روی زمین چهار دست و پا حرکت کند. با این شرایط ضدعفونی کردن کف خانه به نکته بسیار مهمی تبدیل می شود زیرا در این صورت کف دست های این کودک، با زمین به صورت مستقیم تماس دارد. زمینی که افراد مختلفی پاهای خود را روی ان قرار داده اند و ممکن است بعضی از آن ها پاها و یا جوراب ها، در تماس با محیطی بوده باشند که الوده به ویروس کرونا بوده است و حال می توانند آن را به خانه نیز وارد کنند.

در این صورت تنها راهکار این افراد برای حفظ سلامتی کودک دلبند خود، تمیز کردن کفپوش منزل  با محلول های ضد عفونی است که بتوانند جلوی انتقال ویروس از طریق رفت و آمد را بگیرد. در ادامه به توضیح روش های مختلف برای این کار، خواهیم پرداخت.

این دستورالعمل ها به راحتی قابل استفاده در خانه و منزل هستند، لذا در صورت تمایل می توانید از آنها برای ضدعفونی کردن محیط مورد نظر خود، استفاده کنید.

تمیز کردن درواقع به حذف میکروب ها و ویروس ها ، آلودگی ها و ناخالصی ها از سطح وسایل مورد نظر، اشاره دارد. این کار میکروب ها و ویروس ها را به طور کامل از بین نمی برد، اما تعداد آنها و خطر ابتلا به بیماری های حاصل از آنها را کاهش می دهد.

محلول های شیمیایی تمیز کننده و ضد عفونی کننده، برای از بین بردن میکروب های سطوح یا ضد عفونی کف خانه استفاده می شود. این فرآیند لزوماً سطوح کثیف را تمیز یا میکروب ها و ویروس ها را از بین نمی برد، اما می تواند خطر گسترش عفونت را تا حد زیادی کاهش دهد.

توصیه های کلی برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن وسایل

افراد خانواده باید برای سطوحی که اغلب لمس می شوند مانند میز و صندلی، کلیدهای روشنایی، دستگیره ها و وسایل الکترونیکی محلول های مناسب تهیه کنند تا هم ضدعفونی را انجام دهند و هم اینکه آسیبی به این وسایل وارد نکنند. توجه داشته باشید که هنگام استفاده از مواد شیمیایی مختلف برای ضدعفونی و تمیز کردن کفپوش  برچسب های حاوی دستورالعمل استفاده که روی این مواد، جهت استفاده ایمن و موثر قرار داده اند را با دقت مطالعه کنید تا کار خود را به بهترین نحو انجام بدهید.

یکی دیگر از اقدامات احتیاطی که باید هنگام استفاده از این محصولات انجام دهید، استفاده از دستکش و اطمینان از تهویه مناسب هنگام استفاده است. این نکته به این دلیل بسیار مهم است زیرا این محصولات هنگام استفاده می توانند گاز های خطرناکی را تولید کنند، گاهی شدت این گازها به قدری زیاد است که موجب مسمومیت و تنگی نفس افراد می شود.

برای تمیز کردن کفپوش، شما همچنین می توانید از محلول های سفید کننده خانگی رقیق نیز استفاده کنید. سفید کننده هایی که منقضی نشده اند، در صورت رقیق شدن با آب می توانند در برابر ویروس  کرونا موثر واقع شوند.

نحوه تمیز کردن کفپوش به این صورت است شما قبل از همه چیز باید محلول حاوی الکل مناسب را انتخاب کرده و آماده کنید. اگر درصد الکل یا ترکیب موثر برای از بین بردن ویروس کرونا در محلولتان مشخص نیست، پیشنهاد می شود که از محلول هایی با درصد الکل بالاتر استفاده کنید که هم تاثیر بیشتری داشته باشد هم خیالتان راحت باشد. اما مراقب باشید که به کفپوشتان اسیبی نرسد. برای این کار بهتر است محلول موردنظر خود را با کمی آب رقیق کنید و همچنین مراقب باشید که محلول بیش از یک دقیقه روی سطح موردنظر قرار نداشته باشد. حین و بعد از فرایند پاک کردن  استفاده از تهویه مناسب اطمینان حاصل کنید.

یکی دیگر از نکات بسیار مهمی که در رابطه با نحوه تمیز کردن کفپوش باید بدانید این است که هرگز سفید کننده خانگی را با آمونیاک یا هر پاک کننده دیگری مخلوط نکنید. این مواد با یکدیگر واکنش داده و موجب ایجاد بخار و گازهای بسیار سمی و خطرناک می شوند و حتی می توانند موجب مرگ شوند.

به این مطلب امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید